Բասկետբոլի Երևանի «Ուրարտու» ակումբի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց նոր կազմավորված թիմից, պատմեց նախապատրաստական փուլի մասին և անդրադարձավ թիմի հնարավորություններին:
-Պարոն Գյոկչյանը, արդյո՞ք «Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբն անցնում է ձևավորման վերջին փուլը:
-Այո, մենք հասել ենք թիմի ձևավորման վերջին փուլին: «Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբի ձևավորումը սկսեցինք դեռևս ազգային թիմի՝ Եվրոպայի առաջնության ավարտից հետո: Ֆեդերացիայի ղեկավար այրերի հետ երկար և դժվար քննարկումներից և առաջարկներից հետո ընդհանուր նվիրված աշխատանքի արդյունքում մեզ հաջողվեց ստեղծել բավականին լավ ակումբ, որտեղ հանդես կգան մրցունակ բասկետբոլիստներ:
-Քանի՞ լեգիոնականներ կունենա ակումբը և ովքե՞ր են նրանք:
-Մենք արդեն ունենք երկու պաշտոնական հաստատում: Առաջինը Տերի Սմիթն է, ում հետ արդեն համագործակցում ենք, իսկ երկրորդի անունը դեռևս չենք բարձրաձայնում, միայն սեպտեմբերի 10-ից հետո: Կհավելեմ միայն այն, որ վերջինս բարձր մակարդակի բասկետբոլիստ է, հանդես է եկել եվրոպական և ասիական առաջատար առաջնություններում: Կլինի նաև երրորդ բասկետբոլիստը, ով կստանա հայկական անձնագիր: Նա հանդես է եկել ԱՄՆ-ում և հեռանկարային մարզիկ է:
-Ակումբի «կորիզը» ձևավորվում է Հայաստանի հավաքականից, սակայն չի լինի հիմնական առաջատարը՝ Բրայան Դանսթոնը և մի քանի այլ խաղացողներ: Ինչո՞ւ:
-Հավաքականի անդամներից հրավիրվել են բոլորը, սակայն եկել են նրանք, ովքեր այս պահի դրությամբ ունեն այդ հնարավորությունը: Դանսթոնը կարող էր համալրել թիմը, սակայն նա թանկ խաղացող է և մենք չունենք այդ հնարավորությունը: Հավաքականի մի քանի այլ խաղացողներ դեռևս սովորում են ԱՄՆ-ում և հրավերք կստանան ավելի ուշ:
-Առաջին անգամ մասնակցում ենք Ռուսաստանի առաջնությանը: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք:
-Անշուշտ մենք մեծ ցանկություն ունենք հաղթելու, բայց մեր խնդիրը լավագույն եռյակում ընդգրկվելն է: Հնարավորություններ ունենք հաղթելու, սակայն հակառակորդները բարդ են և փորձառու: Յուրաքանչյուր խաղում ձգտելու ենք հաղթել և վերջ: Մենք չենք լինելու «վիճակագրություն հաշվող» և չենք լինելու մրցաշարային աղյուսակի վերջնամասում:
-Որտե՞ղ եք նախատեսում անցկացնել երևանյան հանդիպումները:
-«Ուրարտու»-ն երևանյան խաղերը կանցկացնի «Միկա» մարզահամալիրում, որտեղ այժմ վերանորոգման աշխատանքներ են տարվում: «Միկա»-ն կունենա նոր լուսավորություն, նոր հատակ, նոր նստատեղեր, նոր հանդերձարաններ և մի շարք այլ կարևոր և անհրաժեշտ մասեր վերանորոգվում են:
-Մինչ առաջնության մեկնարկը նախապատրաստական ի՞նչ փուլեր եք անցնելու:
-Սեպտեմբերի 7-ից թիմը սկսում է ուսումնամարզական հավաքը Երևանում: Իսկ 20-ից հետո հավաքներ կունենանք Վրաստանում, որի ընթացքում նախատեսված են ընկերական հանդիպումներ մի քանի թիմերի հետ: Պլանավորում ենք նաև ընկերական հանդիպումներ ունենալ ղազախական թիմերի հետ:

Тигран Гекчян. Задача «Урарту» - войти в тройку лучших
Главный тренер ереванского баскетбольного клуба «Урарту» Тигран Гекчян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о новосозданном клубе, подготовительном этапе и возможностях команды.
-Господин Гекчян, баскетбольный клуб «Урарту» проходит последний этап формирования?
-Да, мы дошли до последнего этапа формирования команды. Формирование баскетбольного клуба «Урарту» мы начали еще после завершения выступления нацииональной сборной на чемпионате Европы. После долгих и трудных обсуждений и предложений с руководством федерации, и в результате общей преданной работы, нам удалось создать довольно хороший клуб, в котором выступят конкурентноспособные баскетболисты.
-Сколько легионеров будет в клубе, и кто они?
-У нас уже есть 2 официальных потверждения. Первый - это Терри Смит, с которым мы уже сотрудничаем, а имя второго пока не разглашается, только после 10-го сентября. Добавлю только, что это баскетболист высокого уровня, выступавший на ведущих европейских и азиатских чемпионатах. Будет также 3-й баскетболист, который получит армянский пасспорт. Он выступал в США и является перспективным спортсменом.
-«Костяк» клуба сформирован из сборной Армении, но там не будет Брайана Данстона и некоторых других игроков. Почему?
-Были приглашены все члены сборной, однако приняли приглашение те, кто имел эту возможность на данный момент. Данстон мог пополнить команду, однако он дорогой игрок, и у нас нет такой возможности. Несколько игроков сборной пока учатся в США и будут приглашены позже.
-Мы впервые принимаем участие в чемпионате России. Каковы ожидания?
-Несомненно, у нас есть большое желание победить, но наша задача - войти в тройку лучших. У нас есть возможность победить, однако соперники - сложные и опытные. Мы будем стремиться победить в каждой игре. Мы не будем в роли «статистов» и не будем занимать последние места в турнирной таблице.
-Где вы собираетесь проводить ереванские встречи?
-«Урарту» проведет ереванские игры в спорткомплексе «Мика», где сейчас проходят ремонтные работы. В «Мике» будут новые - освещение, пол, сиденья, раздевалки, и будет отремонтирован ряд других важных и необходимых компонентов.
-Какие подготовительные этапы вы пройдете перед началом чемпионата?
-С 7-го сентября начнется учебно-тренировочный сбор в Ереване. А после 20-го у нас будут сборы в Грузии, во время которых предусмотрены товарищеские встречи с несколькими командами. Мы планируем также провести товарищеские встречи с казахстанскими командами.