Ռիո-2016. Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականն ամփոփում է Օլիմպիական խաղերը
Մարմնամարզության` Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը և 31-րդ Օլիմպիական խաղերի մասնակիցներ Հարություն Մերդինյանը և Արթուր Դավթյանը լրագրողների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ ամփոփեցին ամառային Օլիմպիական խաղերը:
Հակոբ Սերոբյան. «Մենք շատ լավ պատրաստ էինք այս Խաղերին: Մինչև օգոստոսի մեկը հավաք ենք անցկացրել Բլումենաու քաղաքում, որը Ռիոյից այդքան էլ հեռու չէր: Հարմարվել էինք և' ժամային գոտուն, և' գործիքներին: Ամեն ինչ անցել է պլանավորածի պես: Այս Խաղերին ես մրցավար էի, իսկ տղաների կողքին էր իմ շատ վստահելի ընկեր, մարզիչ և բարձրակարգ մասնագետ Սոս Սարգսյանը: Տղաներին չեմ կարողացել շուտ-շուտ տեսնել, քանի որ դա թույլատրելի չէր: Այն, թե ինչը խանգարեց Մերդինյանին եզրափակչում, ինքը կասի: Ես իմ անունից միայն կասեմ, որ իմ մեղքն էլ կա նրանց այդ տեսակ ելույթների մեջ: Ուրեմն, ինչ-որ տեղ բաց եմ թողել, ինչ-որ բան կիսատ էր: Սակայն ինչ վերաբերում է Մերդինյանի` կիսաեզրափակչի ելույթին, այն հրաշալի էր արված: Տղաների մոտ լարվածություն կար: Բնականաբար, Օլիմպիական խաղերի լարվածության հետ ոչինիչ չես համեմատի: Ես ինքս էլ շատ լարված եմ եղել, գիշերները չեմ կարողացել նույնիսկ քնել: Լավ կլիներ, որ թիմի հետ հոգեբաններ աշխատեին: Տղաները նաև վնասվածքներ ունեին: Արթուրի ծունկն էր ցավում, Մերդինյանը մրսածություն ուներ և վնասել էր դաստակը, սակայն սրանք արդարացումներ չեն: Այս տեսակ ցավերին նրանք սովոր են: Շատ ոգևորիչ էր այն փաստը, որ Մերդինյանի եզրափակչի օրը դահլիճում էր երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը: Դա նշանակում է, որ մարմնամարզության նկատմամբ վերաբերմունքը բարձր է, անկնալիքներն էլ` մեծ: Ցանկանում եմ նշել, որ մարմնամարզության միջազգային ֆեդերացիայի նախագահը վերջում մոտեցավ ինձ և շնորհավորեց «մեդալի» կապակցությամբ, ես զարմացա` ասելով, որ մենք մեդալ չունենք, սակայն նա ասաց, որ, հաշվի առնելով մեր պայմանները, սա հավասար էր մեդալի, և խոսք տվեց, որ մեզ կհատկացնեն 100.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 6 գործիքներ»:
Հարություն Մերդինյան. «Մրսածությունս իր դերը խաղաց, իհարկե, սակայն հիմնական պատճառը գերհոգնածությունն էր: Մարմինս ինձ չէր ենթարկվում: Ես հոգեբանական խնդիրներ չունեի, լարվածությունն էլ չէր խանգարում: Ուժերս սպառվել էին»:
Արթուր Դավթյան. «Մենք մեկնել էինք Խաղերի` վստահ լինելով, որ եզրափակչի մասնակիցներ գոնե պետք է դառնանք: Իմ ելույթից, կարելի է ասել, սպորտային բախտը երես թեքեց: Առաջին ցատկս հաջող ստացվեց, իսկ երկրորդը`բարձր ստացվեց և ընկա` գրավելով 11-րդ տեղը: Ինձ վնասվածքը կամ հոգեբանական խնդիրները չեն խանգարել: Պարզապես սպորտային բախտն այդ օրը ինձ չժպտաց»:

Рио-2016. Сборная Армении по спортивной гимнастике подводит итоги Олимпийских игр
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян и участники 31-х Олимпийских игр Арутюн Мердинян и Артур Давтян подвели итоги летних Олимпийских игр на встрече с журналистами.
Акоп Серобян: «Мы были очень хорошо подготовлены к этим Играм. До 1-го августа провели сбор в городе Блуменау, недалеко от Рио. Мы адаптировались и к часовому поясу, и к спортивным снарядам. Все прошло по плану. На этих Играх я был судьей, а с ребятами был мой верный друг, тренер и высококлассный специалист Сос Саркисян. Я не мог часто видеться с ребятами, поскольку это было запрещено. О том, что помешало Мердиняну в финале, скажет он сам. Я, со своей стороны, только скажу, что в их неудачном выступлении есть и моя вина. Значит, я что-то упустил, что-то недоделал. Однако, что касается выступления Мердиняна в финале, то оно было выполнено прекрасно. Ребята были напряжены. Естественно, с напряженностью Олимпийских игр ничто не сравнится. Я и сам был очень напряжен, даже не мог спать по ночам. Хорошо было бы, чтобы с командой работали психологи. У ребят были также травмы. У Артура болело колено, а Мердинян был простужен и повредил запьястье, однако это не является оправданием. Они привыкли к такой боли. Очень воодушевляло, что во время финального выступления Мердиняна в зале присутствовали президент страны Серж Саргсян и президент НОК Армении Гагик Царукян. Это означает, что отношение к гимнастике – серьезное, а ожидания – велики. Хочу отметить, что президент Международной федерации спортивной гимнастики в конце подошел ко мне и поздравил с «медалью». Я удивился, сказав, что у нас нет медали, однако он сказал, что учитывая наши условия, это равнозначно медали, и пообещал, что предоставит нам 6 спортивных снарядов стоимостью 100.000 долларов США».
Арутюн Мердинян: «Моя простуда, конечно, сыграла роль, однако основной причиной стало сильное переутомление. Мое тело не подчинялось мне. У меня не было психологических проблем, напряженность также не мешала. У меня закончились силы».
Артур Давтян: «Отправляясь на Игры, мы были уверены, что дойдем, как минимум, до финала. Про мое выступление можно сказать, что спортивная удача отвернулась от меня. Мой первый прыжок был удачным, а второй получился высоким, и я упал, заняв 11-е место. Мне не мешали ни травмы, ни психологические проблемы. Просто спортивная удача в тот день не улыбнулась мне».