Երեւանի «Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբը, որի կորիզը կազմելու են Հայաստանի հավաքականի խաղացողները, 2016 թվականի հոկտեմբերից կմասնակցի Ռուսաստանի «Սուպերլիգա-1»-ի խաղարկությանը:
Ներկայումս սկսվել է ակումբին առնչվող կազմակերպչական մի շարք հարցերի կարգավորումը:
Ըստ նախնական տեղեկությունների` Ռուսաստանի «Սուպերլիգա-1»-ի 2016/17թթ. խաղարկությանը մասնակցելու են 13 ակումբներ: Բացի «Ուրարտուից»` մնացած ակումբները լինելու են ռուսական: Առաջիկայում կհրապարակվի առաջնության խաղացանկը:
Առաջնությունը մեկնարկելու է 2016 թվականի հոկտեմբերին եւ ավարտվելու է 2017 թվականի գարնանը:
Սեփական հարկի տակ հանդիպումները հայկական ակումբը կանցկացնի Երեւանի «Միկա» մարզահամալիրում: Այդ կառույցում արդեն սկսվել են վերանորոգման աշխատանքներ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հուլիսին Հայաստանի հավաքականը հաջող ելույթ ունեցավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում, ինչից հետո որոշում կայացվեց ազգային թիմի մարտունակությունը պահպանելու համար հիմնադրել պրոֆեսիոնալ բասկետբոլային ակումբ, որը կմասնակցի կանոնավոր առաջնության:

Ереванский баскетбольный клуб «Урарту», костяк которого составят игроки сборной Армении, с октября 2016-го года примет участие в розыгрыше российской «Суперлиги-1».
Сейчас решаются некоторые организационные вопросы клуба.
Согласно предварительным данным, в розыгрыше российской «Суперлиги-1» 2016/17 гг. примут участие 13 клубов. Кроме «Урарту», все остальные клубы будут российскими. В ближайшее время будет опубликовано расписание чемпионата.
Чемпионат стартует в октябре 2016-го года и завершится весной 2017-го.
Домашние встречи армянский клуб будет проводить в ереванском спорткомплексе «Мика», где уже начаты ремонтные работы.
Напомним, что в июле этого года сборная Армении успешно выступила на чемпионате малых стран Европы, после чего, для сохранения боеспособности национальной команды, было принято решение создать профессиональный баскетбольный клуб, который примет участие в регулярном чемпионате.