Ռիո դե Ժանեյրոյում մեկնարկել է ՄՕԿ-ի 129-րդ նստաշրջանը
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մեկնարկից առաջ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի 129-րդ նստաշրջանում կքննարկվի 2020 թվականի Օլիմպիական խաղերում նոր մարզաձևերի ընդգրկումը և կկայանա գործադիր կոմիտեի նոր անդամների ընտրությունը:
2020 թվականի Օլիմպիական խաղերում կարող են լինել 5 նոր մարզաձևեր՝ կարատե, ժայռամագլցում, սերֆինգ, սկեյթբորդ, բեյսբոլ: Նախնական տեղեկության համաձայնʼ այս մարզաձևերում կխաղարկվի մեդալների 18 զույգ հավաքածու:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի 129-րդ նստաշրջանը մեկնարկել է օգոստոսի 1-ին և կեզրափակվի օգոստոսի 4-ին:

Before the start of the 31st Summer Olympic Games the International Olympic Committee is holding its 129th session during which it will discuss the inclusion of new sports in the 2020 Olympic Games and will elect new members of the Executive Committee.
Five new sports can be included in the 2020 Olympics such as karate, surfing, rock climbing, skateboard and baseball. According to the preliminary information a collection of 18 pairs of medals will be raffled for the mentioned sports.
The 129th session of the International Olympic Committee has kicked off on August 1 and will end on August 4.