Երևան-Դոհա-Ռիո դե Ժանեյրո չվերթով հուլիսի 23-ին Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք մեկնեցին Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար` Դերենիկ Գաբրիելյանը և Խաղերի ադմինիստրատիվ աշխատակիցներ` Անժելա Միրզոյանն ու Գոհար Հովհաննիսյանը:
Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնը Դերենիկ Գաբրիելյանի համար 5-րդն է: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահը մեծ պատիվ է համարում ՀԱՕԿ նախագահ` Գագիկ Ծառուկյանի վստահությանն արժանանալը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Գաբրիելյանը նշեց, որ մեծ ակնկալիքներով է այս անգամ մեկնում Ռիո:
«Աստծո կամոք՝ այս անգամ մենք կունենանք և՛ ոսկե, և՛ արծաթե, և՛ բրոնզե մեդալներ: Ես գնում եմ այդ հույսով: Մեծ աշխատանք է տարվել ՀԱՕԿ-ի և անձամբ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից: Դուք ինքներդ տեսաք, թե մեր ժողորուրդն ինչքան է սիրում սպորտը: Անգամ այստեղ՝ օդանավակայանում, ճանաչեցին մեզ և մոտեցան, օգնեցին ինչով կարող էին, բարի ճանապարհ մաղթեցին: Ես շնորհակալ եմ իմ հայրենակիցներին և վստահ եմ, որ նրանք սպասում են մեր մարզիկների հաղթանակներին: Թվում է՝ պատվիրակության ղեկավար լինելը հեշտ է: Ասեմ ձեզ` դա այդքան էլ այդպես չէ: ՀԱՕԿ նախագահ` Գագիկ Ծառուկյանն արդեն հինգերորդ անգամ ինձ է վստահում այդ պաշտոնը, որը բավականին պատասխանատու է: Հիմա, երբ կհասնենք մրցատեղի, շատ հարցեր պետք է կարգավորենք՝ սկսած անվտանգությունից, վերջացրած՝ սնունդով, տրանսպորտով և այլ տնտեսական մանրուքներով: Պետք է, որ ամեն ինչ հրաշալի լինի: Հավատում և սպասում եմ, հաջողություն»,- ասաց Գաբրիելյանը:
Խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունը կկայանա օգոստոսի 5-ին Ռիոյի լեգենդար «Մարականա» մարզադաշտում: Օգոստոսի 5-ից 21-ը աշխարհի 205 երկներից մոտ 10.500 մարզիկներ կմրցեն մեդալների 306 հավաքածուների համար:

23-го июля рейсом Ереван – Доха - Рио-де-Жанейро в столицу Олимпийских игр отправились руководитель делегации Армении Дереник Габриелян и административные работники Игр Анжела Мирзоян и Гоар Оганесян.
Дереник Габриелян становится руководителем делегации Армении в 5-й раз. Вице-президент Национального олимпийского комитета Армении считает большой честью такое доверие со стороны президента НОК Армении Гагика Царукяна. В беседе с пресс-службой НОК Армении Габриелян отметил, что на этот раз отправляется в Рио с большими ожиданиями.
«С божьей помощью, на этот раз у нас будут и золотые, и серебряные, и бронзовые медали. Я еду с надеждой на это. НОК Армении и лично Гагик Царукян провели большую работу. Вы сами увидели, как наш народ любит спорт. Даже здесь, в аэропорту, нас узнали, подошли, помогли чем смогли и пожелали счастливого пути. Я благодарен своим соотечественникам и уверен, что они ждут побед наших спортсменов. Кажется, что легко быть руководителем делегации, но скажу вам, что это не совсем так. Президент НОК Армении Гагик Царукян уже в 5-й раз доверяет мне эту ответственную должность. Когда мы доберемся до места соревнований, то должны уладить много вопросов, начиная от безопасности, кончая питанием, транспортом и другими хозяйственными мелочами. Все должно быть прекрасно, я верю и жду, удачи»,-отметил Габриелян.
Официальная церемония открытия Игр состоится 5 августа на легендарном стадионе «Маракана» в Рио. С 5-го по 21-е августа около 10500 спортсменов из 205 стран поборются за 306 комплектов медалей.