Երևան-Դոհա-Ռիո դե Ժանեյրո չվերթով հուլիսի 23-ին Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք մեկնեցին Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար` Դերենիկ Գաբրիելյանը և Խաղերի ադմինիստրատիվ աշխատակիցներ` Անժելա Միրզոյանն ու Գոհար Հովհաննիսյանը:
Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնը Դերենիկ Գաբրիելյանի համար 5-րդն է: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահը մեծ պատիվ է համարում ՀԱՕԿ նախագահ` Գագիկ Ծառուկյանի վստահությանն արժանանալը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Գաբրիելյանը նշեց, որ մեծ ակնկալիքներով է այս անգամ մեկնում Ռիո:
«Աստծո կամոք՝ այս անգամ մենք կունենանք և՛ ոսկե, և՛ արծաթե, և՛ բրոնզե մեդալներ: Ես գնում եմ այդ հույսով: Մեծ աշխատանք է տարվել ՀԱՕԿ-ի և անձամբ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից: Դուք ինքներդ տեսաք, թե մեր ժողորուրդն ինչքան է սիրում սպորտը: Անգամ այստեղ՝ օդանավակայանում, ճանաչեցին մեզ և մոտեցան, օգնեցին ինչով կարող էին, բարի ճանապարհ մաղթեցին: Ես շնորհակալ եմ իմ հայրենակիցներին և վստահ եմ, որ նրանք սպասում են մեր մարզիկների հաղթանակներին: Թվում է՝ պատվիրակության ղեկավար լինելը հեշտ է: Ասեմ ձեզ` դա այդքան էլ այդպես չէ: ՀԱՕԿ նախագահ` Գագիկ Ծառուկյանն արդեն հինգերորդ անգամ ինձ է վստահում այդ պաշտոնը, որը բավականին պատասխանատու է: Հիմա, երբ կհասնենք մրցատեղի, շատ հարցեր պետք է կարգավորենք՝ սկսած անվտանգությունից, վերջացրած՝ սնունդով, տրանսպորտով և այլ տնտեսական մանրուքներով: Պետք է, որ ամեն ինչ հրաշալի լինի: Հավատում և սպասում եմ, հաջողություն»,- ասաց Գաբրիելյանը:
Խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունը կկայանա օգոստոսի 5-ին Ռիոյի լեգենդար «Մարականա» մարզադաշտում: Օգոստոսի 5-ից 21-ը աշխարհի 205 երկներից մոտ 10.500 մարզիկներ կմրցեն մեդալների 306 հավաքածուների համար:

Head of Armenian delegation leaves for Rio
On July 23th the head of the Armenian delegation, Derenik Gabrielyan, and the administrative staff of the Olympics, Angela Mirzoyan and Gohar Hovhannisyan, left for the Olympic capital on Yerevan-Doha-Rio de Janeiro flight.
Derenik Gabrielyan takes the lead of the Armenian delegation for the fifth time. It’s a big honor for the vice president of the National Olympic Committee of Armenia to enjoy the confidence of the president of the NOC of Armenia, Gagik Tsarukyan. In a conversation with the ANOC press service, Gabrielyan noted that this time he was going to Rio with great expectations.
“God willing, this time we will have gold, silver and bronze medals. I am leaving in the hope of it. A hard work has been done by the NOC of Armenia, and personally by Gagik Tsarukyan. It’s evident how our people love sport. Even here, people recognized us, help with what they could and wished us good luck. I am thankful to my compatriots and I am sure they are waiting for out athletes’ victories. It’s not so easy being the head of the delegation. The ANOC president, Gagik Tsarukyan, trusts me this office for the fifth time which is rather responsible. Now after reaching the competition place we have to arrange many issues from safety to food, transport and other household details. I am hopeful that everything will be wonderful. Good luck to all of us,” Gabrielyan said.
The official opening ceremony of the Olympics will take place on August 5. From August 5 to 21 within 17 days 10.500 athletes from 205 countries of the world will compete for a collection of 306 medals.