Հաշված օրեր անց Բրազիլիայի Ռիո դե ժանեյրո քաղաքում կմեկնարկեն ամառային 31-րդ Օլիմպիական խաղերը: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանը կներկայացնեն 33 մարզիկներ:
Մրցատեղի մեկնելուց առաջ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ընդունեց Խաղերին մասնակցող մարզիկներին և մարզիչներին: Ողջունելով ներկաներին ՀԱՕԿ նախագահը մասնավորապես ասաց. «Հարգելի մարզիկներ և մարզիչներ: Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ` կատարած աշխատանքի և մեծ նվիրումի համար: Սա թիմային աշխատանքի արդյունք է: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ մենք ներկայանում ենք 33 մարզիկով: Սա հրաշալի արդյունք է: Ազգը ձեզանից հաղթանակներ է սպասում: Առաջին հերթին դուք ձեր երկրի և հայրենիքի համար եք հաղթելու: Ձեր կողքին ենք լինելու և աջակցելու ենք ամեն ինչով: Հասունացել է Օլիմպիական խաղերում ոսկե մեդալ նվաճելու պահը: Մենք շատ երկար ենք սպասել բաղձալի ոսկուն: Հաջողություն եմ մաղթում բոլորիդ, բարի ճանապարհ և Աստված ձեզ պահապան »:
Հանդիպման ընթացում հավաքականի մարզիչները շնորհակալություն հայտնեցին ՀԱՕԿ նախագահին` հայկական սպորտին աջակցելու և սատարելու համար: Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար Դերենիկ Գաբրիելյանը ներկայացրեց մինչ այս կատարած աշխատանքը և պատմեց Ռիոյում սպասվելիք իրադարձությունների մասին:

Через считанные дни в бразильском городе Рио-де-Жанейро стартуют 31-е летние Олимпийские игры. Впервые в истории независимой Армении нашу страну представят 33 спортсмена.
Перед отъездом на Игры спортсменов и тренеров принял президент НОК Армении Гагик Царукян. Поприветствовав присутствующих, президент НОК Армении, в частности, отметил: «Уважаемые спортсмены и тренеры, в первую очередь, хочу поблагодарить вас за проделанную работу и большую преданность. Это результат командной работы. Впервые в истории независимой Армении нашу страну представят 33 спортсмена. Это прекрасный результат. Народ ждет от вас побед. Ваши победы, в первую очередь, для вашей страны и родины. Мы будем рядом с вами и поддержим во всем. Пришло время завоевать золотую медаль на Олимпийских играх. Мы очень долго ждали этого. Желаю всем вам удачи, доброго пути и храни вас Бог».
Во время встречи тренеры сборной поблагодарили президента НОК Армении за поддержку армянского спорта. Руководитель спортивной делегации Армении Дереник Габриелян представил проделанную до сих пор работу и рассказал о предстоящих событиях в Рио.