Ֆուտբոլի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆը հետևել է աշխարհի ըմբշամարտի առաջնությանը և մարզիկերի անունների շարքում փնտրել հայկական «յան» ազգանունները:
«Ես նայում էի ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունը, որն անցկացվում էր ԱՄՆ-ի Լաս Վեգաս քաղաքում: Հեռուստացույցով հետևում էի ֆրանսիացիների ելույթներին, հետո շարունակեցի նայել և ողջ առաջնության ընթացքում փնտրում էի հայկական ազգանուններով մարզիկներ: Տեսա նաև, թե ինչպես է հայը դառնում աշխարհի չեմպիոն»,-ՀԱՕԿ լրատվական հետ զրույցում ասաց հայկական ծագում ունեցող ֆուտբոլիստը:
Աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստը Հայաստան էր ժամանել մասնակցելու Երևանյան կիսամարաթոնին: Ջորկաեֆն արժանացավ նաև ՀԱՕԿ բարձրագույն պարգևին՝ ոսկե շքանշանին:

Чемпион мира и Европы по футболу Юрий Джоркаефф следил за чемпионатом мира по борьбе и искал армянские фамилии в списке спортсменов.
«Я смотрел чемпионат мира по борьбе, который проходил в Лас-Вегасе. Следил за выступлениями французов по телевизору, потом продолжил смотреть и за все время чемпионата искал спортсменов с армянскими фамилиями. Увидел также, как армянин становится чемпионом мира»,- в беседе с пресс-службой НОК РА отметил футболист армянского происхождения.
Всемирно известный футболист прибыл в Армению для участия в ереванском полумарафоне. Джоркаефф удостоился также высшей награды НОК РА - золотого ордена.