Այս հաղթանակը պատկանում է ամբողջ ֆեդերացիային. Վահագն Հարությունյան
Բասկետբոլի Հայաստանի կանանց մինչև 18 տարեկանների ազգային թիմը դարձավ Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնի հաղթող: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վահագն Հարությունյանն ամփոփեց առաջնությունը և խոսեց B դիվիզիոնի մասին:
-Պարոն Հարությունյան ի՞նչ գնահատական կտաք եզրափակիչ խաղին:
-Բնականաբար, մենք մի լավ ուսումնասիրել էինք մեր մրցակցին: Ամեն ինչ գիտեինք այդ թիմի մասին, և մեզ ոչինչ անակնկալի չբերեց: Գիտեինք նրանց բոլոր գործողությունների և իրենց մտածած խաղային պլանի մասին: Իրոնք պատրաստ էինք:
-Այս տեսակ հաղթանակների համար բավականին երկար ճանապարհ եք անցել: Ինչպիսի՞ն էր այն ձեզ համար:
-Երեխաների հետ խոսելիս ասացի, որ սա իմ կյանքի երազանք է եղել: Մինչ մեզ հավաքականները 3-րդ տեղից բարձր հորիզոնականը չեն զբաղեցրել: Հիմա, երբ հիշում ենք մեր առաջին խաղերը 2008 թվականին ամաչում ենք: Արդեն լուրջ ֆեդերացիա ունենք և հավաքական թիմեր: Ամիսներ շարունակ բասկետբոլիստներ ենք փնտրել և գտել: Այս հաղթանակը պատկանում է ամբողջ ֆեդերացիային: Կուզենայի նաև բոլոր մարզիչներին անհատապես շնորհակալություն հայտնել:
-Հիմա արդեն հանդես եք գալու B դիվիզիոնում: Ինչ սպասելիքներ ունեք և ինչ մրցակիցներ եք ունենալու:
-Դեռևս այս տարի հավաքականը պետք է համալրեին ևս 3 բասկետբոլիստներ, բայց անհաջող ստացվեց: Նույնիսկ Ամերիկայից մի բասկետբոլիստ պետք է միանար մեզ, սակայն չստացվեց, նա թիմի հետ կաշխատի արդեն մյուս տարի: Ֆեդերացիան ամեն օր շարունակելու է հավաքականի կազմը համալրելու և նոր բասկետբոլիստներ գտնելու գործը:  Մենք փորձեցինք ներքևից բարձրանալ վերև, ոչ թե վերևում ինչ-որ բաներ փորձել: B դիվիզոնում հանդես են գալիս բավականին լուրջ թիմեր, սակայն ոչ այն թոփ-16 եվրոպական հավաքականները: Այնտեղ պայքարն ավելի լուրջ է, քան C դիվիզիոնում էր: Պետք է նախապատրաստական լուրջ աշխատանք տանենք:

Ваагн Арутюнян. Эта победа принадлежит всей федерации
Женская национальная команда Армении по баскетболу до 18-и лет стала победителем чемпионата Европы дивизиона С. В беседе с пресс-службой НОК Армении главный тренер сборной Ваагн Арутюнян подвел итоги чемпионата и рассказал о дивизионе В.
-Господин Арутюнян, как оцените финальную игру?
-Естественно, мы хорошо изучили соперника. Мы знали все об этой команде, и ничто не стало для нас неожиданным. Мы знали все их действия и задуманные игровые планы. Они не были к этому готовы.
-Вы прошли довольно долгий путь для такой победы. Каким он был для вас?
-В разговоре с детьми я сказал, что это было мечтой моей жизни. До нас сборные не занимали места выше 3-й строчки. Сейчас, когда мы вспоминаем наши первые игры в 2008-м году, нам стыдно. Мы уже имеем серьезную федерацию и сборные. В течении нескольких месяцев мы искали и находили баскетболистов. Эта победа принадлежит всей федерации. Хотел бы также лично выразить благодарность всем тренерам.
-Теперь вы уже будете выступать в дивизионе В. Каковы ожидания и какими будут ваши соперники?
-Уже в этом году сборную должны были пополнить еще 3 баскетболистки, но не получилось. К нам должна была присоединиться даже одна баскетболистка из Америки, но она будет работать с командой в будущем году. Федерация продолжит работу по нахождению новых баскетболисток и пополнению сборной. Мы попытались подняться снизу вверх, а не пробовать что-то наверху. В дивизионе В выступают довольно серьезные команды, но не топ-16 европейские сборные. Здесь борьба серьезнее, чем в дивизионе С. Надо провести серьезные подготовительные работы.