Օլիմպիական խաղերի մեդալ նվաճելու համար սպորտային բախտ էլ է պետք. Կարեն Աղամալյան
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը պատմության մեջ առաջին անգամ Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու է 5 բռնցքամարտիկով: Շատերի, ինչպես նաև հենց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանի համար, այս արդյունքն անսպասելի էր, սակայն ինչպես ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց Աղամալյանը՝ ախորժակն ուտելիս է բացվում:
-Պարոն Աղամալյան, Ռիո-2016-ին Հայաստանը ներկայացնելու են 5 բռնցքամարտիկ. սպասվա՞ծ արդյունք էր:
-Եթե անկեղծ ասեմ՝ ոչ: Բայց, ինչպես ասում են, ախորժակն ուտելիս է բացվում: Տղաներն իրենց շատ լավ դրսևորեցին: Շատ ուրախ եմ Բաչկովի համար: Ի սկզբանե վստահ էի, որ նա ուղեգիր ձեռք կբերի:
-Բաչկովն ուղեգիր նվաճեց պրոֆեսիոնալների համար անցկացվող վարկանիշային մրցաշարում: Ինչպե՞ս առաջացավ նրան Կարակաս ուղարկելու միտքը:
-Բաչկովը հնարավորություն չունեցավ երկրորդ վարկանիշային մրցաշարին մասնակցել, քանի որ այն Բաքվում էր անցկացվում: Նրանից բացի կային մի քանի հայ մարզիկներ, ովքեր տարբեր երկրներ են ներկայացնում, նրանք նույնպես չէին կարողացել մեկնել Բաքու: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն և Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան դիմել էին Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիային (AIBA), որպեսզի թուլտվություն ստանան Բաչկովի համար: Նույն կերպ վարվել են նաև մնացածը:
-Ուղեգիր նվաճած տղաներից երկուսը՝ Նարեկ Աբգարյանն ու Արամ Ավագյանը,  Ձեր սաներն են: Խնդրում եմ պատմեք Ձեր և նրանց առաջին հանդիպման մասին:
-Նարեկը 12 տարեկան էր, երբ առաջին անգամ տեսա նրան: Ճարպիկ և շարժուն երեխա էր: Երկար ժամանակ չէր կարողանում իրեն դրսևորել: Սառույցը կոտրվեց Սամսունի վարկանիշային մրցաշարում: Հուսով եմ, որ ավելի լավ կլինի: Նա բռնցքամարտի համար է ծնվել: Արամն արդեն երկար տարիներ մարզվում էր, երբ եկավ ինձ մոտ: Աշխատասեր, լուրջ, կայուն և խելացի տղա էր:
-Պարոն Աղամալյան, նկարագրեք Օլիմպիական խաղերին մասնակցող հայ բռնցքամարտիկներին:
-Արթուր Հովհաննիսյան՝ խիզախ, նպատակասլաց, ուժեղ: Նարեկ Աբգարյան՝ խորամանկ, տեխնիկապես հարուստ բռնցքամարտիկ, լավ տղա: Արամ Ավագյան՝ կիրթ, խելացի, գիտի ինչ, որտեղ, երբ: Հովհաննես Բաչկով՝ «երկաթյա» բռնցքամարտիկ, լավ տղա: Վլադիմիր Մարգարյան՝ ժպտերես և լավ տղա:
-Յուրաքանչյուր թիմում կա մարդ, ով իր հետևից տանում է թիմը: Ո՞վ է այդ անձնավորությունը Ձեր հավաքականում:
-Պարտադիր չէ, որ այդ մեկը լինի ամենաուժեղը: Այս 5 մանակիցներից «ավագ»-ի դերը կարող է Արամը տանել:
-Վերադառնանք Ռիո-2016-ին: Խաղերին մասնակցելու են նաև պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկներ: Արդյո՞ք դժվար չի լինի նրանց դեմ պայքարելը:
-Իմ կարծիքով՝ պրոֆեսիոնալները շատ բարձրակարգ մարզիկներ չեն: Բաչկովի հաղթանակը վառ օրինակ է:
-Պարոն Աղամալյան, տղաների ելույթների օրերը շատ հեռու են իրարից: Արդյո՞ք այդ տեսակ ժամանակացույցը  խնդիրներ չի առաջացնի:
-Դա իսկապես շատ անհարմար է մեզ համար: Տղաների ելույթների օրերը իրարից բավականին հեռու են: Ամբողջ ընթացքում նրանք պետք է իրենց քաշը պահեն, իսկ դա բարդ կլինի: Պետք է շատ պրոֆեսիոնալ մոտենալ այս հարցին:
-Ի՞նչ է պետք մարզիկին Օլիմպիական խաղերում մեդալ նվաճելու համար:
-Օլիմպիական խաղերը հոգեբանական տեսանկյունից շատ են տարբերվում  մնացած մրցաշարերից: Շատ դեպքեր են եղել, որ աշխարհի առաջնությունների բազմակի մրցանակակիրները Խաղերում մնացել են առանց մեդալների: Պետք է կենտրոնանալ հենց այդ մրցաշարի վրա: Օլիմպիական խաղերի մեդալ նվաճելու համար սպորտային բախտ էլ է պետք:
-Ի՞նչ ծրագրեր ունեք մինչև Ռիո-2016-ը:
-Կիևից նոր ենք վերադարձել: Այնտեղ շատ օգտակար հավաք անցկացրինք: Մինչև հուլիսի 11-ը կլինենք Ծաղկաձորում, այնուհետև՝ 15-22-ը, կգնանք Աբովյան, որտեղ ավելի շատ ձեռնոցներով կաշխատենք, իսկ 25-ին կմեկնենք Ռիո: 2 օր կլիմային կհարմարվենք և կշարունակենք նախապատրաստվել:

Впервые в истории независимой Армении нашу страну на Олимпийских играх будут представлять 5 боксеров. Для многих, в том числе и для главного тренера сборной Карена Агамаляна, это неожиданный результат, однако как отметил Агамалян в беседе с пресс-службой НОК Армении, аппетит приходит во время еды.
-Господин Агамалян, на Рио-2016 Армению представят 5 боксеров, это был ожидаемый результат?
-Если честно, то нет. Но, как говорят, аппетит приходит во время еды. Ребята очень хорошо проявили себя. Я очень рад за Бачкова, с самого начала я был уверен, что он приобретет путевку.
-Бачков завоевал путевку на рейтинговом турнире, проводимом для профессиональных боксеров. Как возниклла идея послать его в Каракас?
-Бачков не имел возможности принять участие во втором рейтинговом турнире, поскольку тот проводился в Баку. Кроме него, были также несколько армянских спортсменов, которые представляли разные страны, они также не смогли отправится в Баку. Национальный олимпийский комитет Армении и федерация бокса Армении обратились к Междунаяродной федерации бокса (AIBA), чтобы получить разрешение для Бачкова. Также поступили и остальные.
-Двое из завоевавших путевки ребят - ваши подопечные, Нарек Абгарян и Арам Авагян. Пожалуйста, расскажите о вашей первой встрече с ними.
-Нареку было 12 лет, когда я впервые увидел его, он был шустрым и подвижным ребенком. Долгое время он не мог себя проявить. Лед тронулся во время рейтингового турнира в Самсуне. Думаю, что будет еще лучше, он рожден для бокса. Арам уже долгие годы тренировался, когда пришел ко мне. Он был трудолюбивым, серьезным, стабильным и умным парнем.
-Господин Агамалян, опишите армянских боксеров, которые примут участие в Олимпийских играх.
-Артур Оганесян - смелый, целеустремленный, сильный. Нарек Абгарян - хитрый, боксер с богатой техникой, хороший парень. Арам Авагян - образованный, умный, знает что, где и когда. Оганес Бачков - «железный» боксер, хороший парень. Владимир Маркарян - улыбчивый и хороший парень.
-В каждой команде есть человек, который ведет команду за собой. Кто является такой личностью в вашей сборной?
-Необъязательно, чтобы это был самый сильный. Среди этих 5-и участников роль «капитана» может играть Арам.
-Возвратимся к Рио-2016. В Играх примут участие также профессиональные боксеры. Не трудно будет бороться с ними?
-По-моему, профессионалы - спортсмены не самого высокого уровня. Ярким примером этому служит победа Бачкова.
-Господин Агамалян, дни выступлений ребят очень далеки друг от друга. Не вызовет ли проблем такой календарный план?
-Это, действительно, очень неудобно для нас. Дни выступлений ребят довольно далеки друг от друга. Все это время они должны удерживать свой вес, а это будет сложно. Надо очень профессионально подойти к этому вопросу.
-Что необходимо спортсмену для завоевания медали на Олимпийских играх?
-Олимпийские игры, с психологической точки зрения, очень отличаются от других турниров. Было много случаев, когда многократные призеры чемпионатов мира оставались на играх без медалей. Надо сосредоточиться именно на этом турнире. Для завоевания медали на Олимпийских играх необходимо также спортивное везение.
-Какие у вас планы до Рио-2016?
-Мы недавно вернулись из Киева. Там мы провели очень полезный сбор. До 11-го июля мы будем в Цахкадзоре, затем с 15-го по 22-е отправимся в Абовян, где будем больше работать в перчатках, а 25-го отправимся в Рио. 2 дня пройдем акклиматизацию и продолжим подготовку.