Ունենք 2 վարկանիշ, պայքարելու ենք մնացած 4 ուղեգրի համար. Լևոն Ջուլֆալակյան
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց 2015 թվականը, խոսեց օլիմպիական ուղեգրերի և այս օրերին ընթացող ուսումնամարզական հավաքի մասին:
-Պարոն Ջուլֆալակյան, անդրադարձեք այս տարվա վերջին ուսումնամարզական հավաքին Ծաղկաձորում:
-Տարվա վերջի այս հավաքը մեծ արդյունավետություն է տալիս: Սովորաբար այն սկիզբ է համարվում հաջորդ տարվա համար: Ուսումնամարզական հավաքին մասնակցում են ընդհանուր առմամբ մոտ 50 մարզիկ և մարզիչ: Հույս ունենանք, որ ամեն ինչ իր հունով կգնա և տարին բարեհաջող կավարտենք: Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը 2016 թվականը կմեկնարկի հունվարի 14-ին՝ ուսումնամարզական հավաքով Երևանում:
-Ամփոփեք խնդրեմ 2015 թվականը, որպես հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ:
-Հաջողությունները, որ ունեցանք 2015 թվականին, հաճելի և գովելի էին: Սակայն մի քիչ ավելին էինք սպասում: Կային խանգարող հանգամանքներ: Նախ որ Եվրոպական խաղերը մեզ համար հաճելի երկրում չէին, և մենք մասնակցեցինք ոչ լիարժեք թիմով: Մեդալներն էլ անհամեմատ շատ կլինեին: Ընդհանուր առմամբ, 20-ից 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում ըմբիշները զբաղեցրին 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականները: Իսկ բարձրակարգ միջազգային մրցաշարերում Հայաստանի հավաքականը վերադարձել է 7-8 մեդալով: 2015 ոչ գերազանց տարի էր, բայց` հաջող:
՞նչ կասեք աշխարհի առաջնության մասին:
-Աշխարհի առաջնությունում ունեցանք երկու ուղեգիր: Բացի վարկանիշից և ոսկե մեդալից, մենք պետք է մեդալ ունենայինք նաև 66 կգ քաշային կարգում: Դա առնվազն պետք է երկրորդ տեղը լիներ, եթե ոչ առաջին հորիզոնականը, որտեղ մեզ խանգարեցին մրցավարները: Մեզանից մեկ մեդալ գողացան այդ քաշային կարգում: 75 կգ քաշային կարգում էլ մենք սպասելիքներ ունեինք: Այստեղ նույնպես անարդար մրցավարություն կար:
-Խոսք գնաց նաև մրցավարների մասին, ի՞ նչ հետևություններ եք արել, որպեսզի կրկին չկանգնեք նույն խնդրի առաջ:
-Անընդհատ հետևություններ ենք անում, սակայն նորից կրկնվում է նույն պատմությունը: Ցավալի է, որ մարզիկները տարիների քրտնաջան աշխատանքով հասնում են նման մարզավիճակի և նրանց խանգարում են: Այդիպիսի բան չպետք է լինի, սակայն կան մարդիկ, ովքեր ծախված են, դավաճաններ են:
- Մինչ օրս ունենք Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի 2 ուղեգիր, իսկ քանիսի՞ ակնկալիք ունենք:
-Մենք ունենք 3 վարկանիշային մրցաշար, որի ժամանակ փորձելու ենք անել առավելագույնը: Ունենք 2 վարկանիշ, պայքարելու ենք մնացած 4 ուղեգրերի համար: Պետք չէ ժամանակից առաջ անցնել՝ գորգը ցույց կտա: Մեզ համար այդ երեք մրցաշարերն էլ առաջնային են: Կարևորը ճիշտ մարտավարություն ընտրելն է:
-Արդեն կողմնորոշվե՞լ եք, թե ովքեր են մասնակցելու վարկանիշային մրցաշարերին:
-Չեմ ուզում առաջ ընկել և դեռ չեմ մտածում այդ մասին: Առաջին և երկրորդ մրցաշարի միջև ընկած ժամանակահատվածն ընդամենը մեկ շաբաթ է: Մենք կկարողանանք հետևություններ անել և հասկանալ, թե ով, որտեղ մասնակցի :
՞նչ կասեք Յուրի Պատրիկեևի` հավաքական վերադառնալու  ցանկության մասին:
-Պատրիկեևը ուզում է, ցանկություն ունի վերադառնալու: Սակայն ցանկանալը մի բան է, իսկ հնարավորությունները՝ այլ:  Տեսնենք, թե որքանով է նա պատրաստ:

Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги 2015-го года, коснулся олимпийских путевок и проходящего учебно-тренировочного сбора.
-Господин Джулфалакян, обратимся к последнему в этом году учебно-тренировочному сбору в Цахкадзоре.
-Этот заключительный сбор очень результативен, обычно он считается началом для будущего года. В учебно-тренировочном сборе принимают участие около 50 спортсменов и тренеров. Будем надеяться, что все пройдет по плану и год удачно завершится. Сборная Армении по греко-римской борьбе начнет 2016-й год 14-го января учебно-тренировочным сбором в Ереване.
-Подведите, пожалуйста, итоги 2015-го года, как главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе.
-Успехи 2015-го года приятны и заслуживают похвалы, однако мы ожидали большего. Были мешающие обстоятельства. Во-первых, то, что Европейские игры были в нежелательной для нас стране, и мы участвовали не в полном составе. Медалей было бы намного больше. На чемпионате Европы от 20-и до 23-х лет борцы заняли 2-ю и 3-ю строчки. А сборная Армении вернулась с высококлассных международных турниров с 7-8-ю медалями. 2015-й год был не отличным, но удачным.
-Что скажете о чемпионате мира?
-На чемпионате мира мы завоевали две путевки. Мы должны были, кроме рейтинга и золотой медали, завоевать также медаль в весовой категории 66 кг. Это должно было быть, как минимум, 2-е место, но нам помешали судьи. У нас украли медаль в этой весовой категории. Были ожидания также в весовой категории 75 кг, но здесь также имело место несправедливое судейство.
-Поскольку речь зашла о судьях, какие выводы вы сделали, чтоб это не повторилось?
-Постоянно делаем выводы, однако снова повторяется та же история. Больно, что спортсмены годами добиваются такой спортивной формы, и им мешают. Такого не должно быть, но есть продажные люди, предатели.
-На сегодняшний день у нас 2 путевки на Олимпийские игры в Рио, а на сколько есть надежда?
-У нас впереди 3 рейтинговых турнира, во время которых попробуем сделать все возможное. У нас 2 рейтинга, будем бороться за остальные 4 путевки. Не будем спешить, время покажет. Для нас важны все 3 турнира, главное выбрать правильную тактику.
-Вы уже решили кто будет участвовать в рейтинговых турнирах?
-Не хочу спешить, пока не думал об этом. Между первым и вторым турниром всего неделя, мы сможем сделать выводы и понять, кто где будет участвовать.