Բրազիլիան գրկաբաց սպասում է ձեզ. Բրազիլիայի նախագահը ուղերձ է հղել
Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Նախագահի պաշտոնակատար Միշել Տեմերի ուղերձ է հղել Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիական եւ Պարալիմպիկ խաղերին ընդառաջ:
«Մենք պատրաստ ենք հյուրընկալելու Հարավային Ամերիկայում առաջին անգամ անցկացվելիք Օլիմպիական եւ Պարալիմպիական խաղերը: Խաղերը մեծ ազդեցություն են ունեցել Ռիո դե Ժանեյրոյի հանրային քաղաքականության իրականացման վրա՝ դարձնելով քաղաքը արագընթաց, ընդարձակելով այն և հանգեցնելով բազմաթիվ ենթակառուցվածքային եւ ազատ տեղաշարժմանը միտված ծրագրերի նախաձեռմանը: Նման քաղաքականության անմիջական  բարենպաստ ազդեցությունը քաղաքի բնակիչների կյանքի որակի վրա ակնհայտ է:
Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում լուրեր են տարածվել  այն մասին, որ խաղերի ընթացքում հնարավոր է արևադարձային հիվանդության բռնկում: Մենք կարող ենք հավաստիացնել ձեզ, ինչպես դա արդեն արել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, որ խաղերի ժամանակ զիկա (Zika) վարակի ռիսկ գործնականում չկա: Հարավային կիսագնդում ձմռանը Aedes aegypti–ի միջոցով փոխանցվող հիվանդության տարածման արձանագրված ցուցանիշը պատմականորեն եղել է շատ ցածր: Եվ իսկապես, վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում Zika վարակի անկում է գրանցվել Ռիո դե Ժանեյրոյում եւ ամբողջ Բրազիլիայում: Ես հիշում եմ համաճարակի նման մի կանխատեսում Բրազիլիայում 2014 թ. Աշխարհի գավաթի խաղերի ընթացքում, երբ մենք հյուրընկալեցինք 1,4 մլն օտարերկրյա այցելուների: Եվ այդ ժամանակ ոչ մի համաճարակային իրավիճակ չկար: Այժմ նույնպես  զբոսաշրջիկները կարող են վստահ լինել, որ օլիմպիական խաղերի  ողջ ընթացքում կլինեն առողջության համար բարենպաստ պայմաններ: Բրազիլիան պատրաստ է ընդունել բոլոր այցելուներին, ովքեր գալու են` վայելելու աշխարհի մարզիկների մրցումների դիտումը, եւ մենք, վստահաբար, շատ բան կունենանք ցույց տալու նաև հինգ մլրդ. հեռուստադիտողներին ամբողջ աշխարհում, ովքեր պիտի հետևեն այդ Խաղերին:

Исполняющий обязанности Президента Федеративной Республики Бразилия Мишел Темер выступил с обращением в преддверии Олимпийских и Паралимпийских игр в Рио-де-Жанейро.
«Мы готовы принять впервые проводимые в Южной Америке Олимпийские и Паралимпийские игры. Игры оказали существенное влияние на осуществление государственной политики Рио-де-Жанейро, что привело к повышению ритма города, расширению его инфраструктуры и развитию программ, направленных на свободу передвижения. Такая политика положительно влияет на качество жизни населения.
В течении последних недель распространялись слухи, что во время Игр может быть вспышка тропической болезни. Уверяем вас, как заявила также Всемирная организация здравоохранения, что во время Игр практически нет риска заражения вирусом Zika. В Южном полушарии зимой был очень низкий показатель расспространения вируса Aedes aegypti. И действительно, за последние недели наблюдался спад заражения вирусом Zika в Рио-де-Жанейро и во всей Бразилии. Я помню подобный прогноз эпидемии в Бразилии в 2014-м году, во время розыгрыша Кубка мира, когда мы приняли 1,4 млн иностранных гостей. И тогда не было никакой эпидемии, и сейчас туристы могут быть уверены, что на протяжении всех Олимпийских игр не будет опасности для их здоровья. Бразилия готова принять всех гостей, которые приедут насладиться выступлениями мировых спортсменов, и мы сможем также многое показать 5-и млрд телезрителей во всем мире, которые будут следить за этими Играми.