«Ճանապարհ դեպի Ռիո». Մարմնամարզիկ Հուրի Գեբեշյան
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը «Ճանապարհ դեպի Ռիո» նախագծում ներկայացնում է Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող մարզիկներին և նրանց օլիմպիական լուսանկարները:
Մեր նախագծի հաջորդ հերոսը մարմնամարզիկ Հուրի Գեբեշյանն է (բազմամարտ): 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանն առաջին անգամ կունենա աղջիկ մարմնամարզիկ: Գեբեշյանը Հայոց Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերի թոռ է: Նա ծնվել է 1989 թվականին Մասաչուսեթսի Քեմբրիջում: Մարմնամարզությամբ սկսել է զբաղվել 5 տարեկանից: Երբ Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը փորձում էր նկարագրել Գեբեշյանին առաջինը շեշտեց, որ հայ մարմնամարզիկը շատ հայրենասեր է: Հուրին միջազգային մրցաշարերին ներկայանում է իր մարզական հագուստի վրա կրելով Հայաստանի մի մասնիկը՝ դրոշը: Նույնիսկ Եվրոպայի 2015 թվականի առաջնության ժամանակ նա հագուստին ամրացրել էր անմոռուկը: Երբ խնդրեցինք Հուրիին 3 բառով նկարագրել իր անձը՝ Գեբեշյանն ասաց. «Ուժեղ, կրքոտ և նպատակասլաց»:
-Ես թալիսման չունեմ, որ հետս տանում եմ մրցաշարերի:
-Ուզում եմ կողիքս տեսնել ընտանիքիս անդամներին, հարազատներիս բարեկամներիս: Սակայն ավելի շատ Ռիոյում կցանկանայի տեսնել նախկին մարզիչիս՝ Լինաս Գավենկային, նախկին թիմակիցներիս, ընկերներիս, բոլոր նրանց, ովքեր աջակցում են մեզ:
Ցավոք, ես դեռ չեմ մասնակցել Օլիմպիական խաղերին, բայց իմ պատմկերացմամբ, նրանք պետք է լինեն՝ հեղինակավոր, մրցակցային մթնոլորտով սպորտային-մշակույթային տոն:
-Առաջին հերթին հաջողությունս կիսելու եմ իմ անձնական մարզիչ Լևոն Կարախանյանի հետ: Ինչպես նաև մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի մյուս անդամների, ֆեդերացիայի և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ:
-Ես լիահույս եմ, որ այս խաղերը կավելացնեն անձնական փորձս: Ուզում եմ ծանոթանալ նոր հետաքրքիր մարդկանց հետ, նոր ընկերներ գտնել: Ուզում եմ ականատես լինել հետաքրքիր մրցելույթների: Առաջին հերթին իրականություն կդառնա իմ երազանքը՝ ես կմասնակցեմ Օլիմպիական խաղերին:

«Дорога к Рио». Гимнастка Хури Гебешян
Официальный сайт Национального олимпийского комитета Армении в проекте «Дорога к Рио» представляет спортсменов, представляющих Армению на Олимпийских играх, и фото наших олимпийцев.
Следующая героиня нашего проекта - гимнастка Хури Гебешян (многоборье). На 31-х летних Олимпийских играх Армению впервые представит гимнастка. Гебешян - внучка армян, переживших Геноцид . Она родилась в 1989-м году в Кембридж, Массачусетс. Гимнастикой начала заниматься с 5-и лет. Когда главный тренер сборной Армении Акоп Серобян пытался описать Хури, он в первую очередь отметил, что она очень патриотична.  Гебешян выступает на международных турнирах в спортивной форме  с изображением армянского флага. На чемпионате Европы 2015-го года она прикрепила на форму незабудку. Когда мы попросили Хури описать себя 3-мя словами, Гебешян сказала: «Сильная, страстная и целеустремленная».
-Хотела бы видеть рядом с собой членов моей семьи и родственников. Однако еще больше хотела бы видеть в Рио своего бывшего тренера Линас Гавенко, бывших партнеров по команде, друзей и всех, кто поддерживает нас.
-В первую очередь, с моим личным тренером Левоном Караханяном. А также с членами сборной Армении по спортивной гимнастике, с федерацией и Национальным олимпийским комитетом Армении.
-К сожалению, я пока не участвовала в Олимпийских играх, но, по-моему, они должны быть авторитетным, конкурентным спортивно-культурным праздником.
-Я надеюсь, что эти игры пополнят мой личный опыт. Хочу познакомиться с новыми, интересными людьми, найти новых друзей. Хочу быть свидетелем интересных выступлений. В первую очередь, осуществится моя мечта, я приму участие в Олимпийских играх.