«Ճանապարհ դեպի Ռիո». Մարմնամարզիկ Հուրի Գեբեշյան
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը «Ճանապարհ դեպի Ռիո» նախագծում ներկայացնում է Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող մարզիկներին և նրանց օլիմպիական լուսանկարները:
Մեր նախագծի հաջորդ հերոսը մարմնամարզիկ Հուրի Գեբեշյանն է (բազմամարտ): 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում Հայաստանն առաջին անգամ կունենա աղջիկ մարմնամարզիկ: Գեբեշյանը Հայոց Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերի թոռ է: Նա ծնվել է 1989 թվականին Մասաչուսեթսի Քեմբրիջում: Մարմնամարզությամբ սկսել է զբաղվել 5 տարեկանից: Երբ Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը փորձում էր նկարագրել Գեբեշյանին առաջինը շեշտեց, որ հայ մարմնամարզիկը շատ հայրենասեր է: Հուրին միջազգային մրցաշարերին ներկայանում է իր մարզական հագուստի վրա կրելով Հայաստանի մի մասնիկը՝ դրոշը: Նույնիսկ Եվրոպայի 2015 թվականի առաջնության ժամանակ նա հագուստին ամրացրել էր անմոռուկը: Երբ խնդրեցինք Հուրիին 3 բառով նկարագրել իր անձը՝ Գեբեշյանն ասաց. «Ուժեղ, կրքոտ և նպատակասլաց»:
-Ես թալիսման չունեմ, որ հետս տանում եմ մրցաշարերի:
-Ուզում եմ կողիքս տեսնել ընտանիքիս անդամներին, հարազատներիս բարեկամներիս: Սակայն ավելի շատ Ռիոյում կցանկանայի տեսնել նախկին մարզիչիս՝ Լինաս Գավենկային, նախկին թիմակիցներիս, ընկերներիս, բոլոր նրանց, ովքեր աջակցում են մեզ:
Ցավոք, ես դեռ չեմ մասնակցել Օլիմպիական խաղերին, բայց իմ պատմկերացմամբ, նրանք պետք է լինեն՝ հեղինակավոր, մրցակցային մթնոլորտով սպորտային-մշակույթային տոն:
-Առաջին հերթին հաջողությունս կիսելու եմ իմ անձնական մարզիչ Լևոն Կարախանյանի հետ: Ինչպես նաև մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի մյուս անդամների, ֆեդերացիայի և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ:
-Ես լիահույս եմ, որ այս խաղերը կավելացնեն անձնական փորձս: Ուզում եմ ծանոթանալ նոր հետաքրքիր մարդկանց հետ, նոր ընկերներ գտնել: Ուզում եմ ականատես լինել հետաքրքիր մրցելույթների: Առաջին հերթին իրականություն կդառնա իմ երազանքը՝ ես կմասնակցեմ Օլիմպիական խաղերին:

The official website of the National Olympic Committee of Armenia presents the athletes representing Armenia at the Olympic Games and their Olympic photos within the project, “Road to Rio”.
The next hero of our project is gymnast Houry Gebeshyan (all-around). At the 31st Summer Olympics Armenia will have its first female gymnast. Gebeshyan is a grandchild of survivors of the Armenian Genocide. She was born in 1989 in Cambridge, Massachusetts. She began practicing gymnastics at the age of 5. When the head coach of the Armenian gymnastics team, Hakob Serobyan, was trying to describe Gebeshyan he stressed that the Armenian athlete is a patriot. At international tournaments Houry always carries Armenia’s flag on her apparel. Even at the 2015 European Championship she was wearing a forget me not pin. When we asked to describe herself in three words, Houry said, “Strong, passionate, purposeful.”
- I don’t have a mascot or something special that I will take with me.
-I look forward to seeing my family and my fiancé among the stands at the Olympic Games. I would also like to see my former coach Linas Gaveika, all of my former teammates and coaches, my friends, supporters, and everyone at Gymnastics World.
-Please describe the Olympic Games in three words
-I haven’t been to the Olympics yet but my expectations of what I think the Olympics will be like are: Prestigious, Competitive, Cultural
-First I will share my success with my coach, Levon Karakhanyan as he will be there with me on the competition floor. I will also share the success with the rest of my Armenian team members, Armenian gymnastics federation, and Armenian Olympic committee.
- I hope that the Olympic Games will be an experience of a life time. I hope to meet interesting people and make many international friends. I hope to watch the best athletes in the world accomplish the greatest feats in their respective sports. I most look forward to watching dreams come true and experiencing my own dream becoming a reality.