Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը վերադարձավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունից, որտեղ առաջին անգամ մասնակցելով դարձել էր մրցաշարի հաղթող:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում Եվրոպայի նորընծա չեմպիոններին դիմավոելու էին եկել ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը, ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը, մարզաշխարհի այլ ներկայացուցիչներ: Բասկետբոլիստներին դիմավորելու և ևս մեկ անգամ շնորհավորելու էին եկել նաև մարզիկների հայաստանաբնակ հարազատները:
Ամիրան Ամիրխանով. Յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ մենք խաղում էինք մեր ամբողջ ուժերով: Եվ գիտեինք, որ ամբողջ Հայաստանն է մեզ երկրպագում: Իհարկե, մեր մրցակիցները բավականին ուժեղ էին, բայց մենք առավել ուժեղ էինք:
Զարեհ Զարգարյան. Մեր հաղթանակն աշխարհով մեկ տարածված հայերի համար է: Այս հաղթանակը միայն սկիզբն է, և մենք դեռ ցույց կտանք, թե էլ ավել ինչի ենք ունակ:
Անդրե Սպայթ Մկրտչյան. Թեպետ մենք պարտվեցինք մրցաշարի մեկ խաղում, սակայն ընդհանուր առմամբ մենք հաջող հանդես եկանք: Մենք իսկապես լավագույն թիմն ենք: Ես անչափ ուրախ եմ, որ Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության հաղթող:

The Armenia national basketball team returned from the European Championship for Small Countries where it had become the winner of the championship participating in it for the first time.
The new champions were welcomed at “Zvartnots” Airport by the secretary general of the NOC of Armenia, the president of the Armenian Basketball Federation, Hrachya Rostomyan, the Minister of Youth and Sports Affairs of the Republic of Armenia, Gabriel Ghazaryan, and other representatives of the sporting world. The relatives of the basketball players also came to congratulate them.
Amiran Amirkhanov: We played each game with all our strength and we know that the whole Armenia was rooting for us. Of course, our opponents were rather strong but we were stronger.
Zareh Zargaryan: Our victory is for Armenians spread all over the world. This victory is only the beginning and soon we will show what we are capable of.
Andre Spight Mkrtchyan: Though we lost one game but overall we performed well. We are really the best team. I am extremely happy that Armenia has become the winner of the European Championship for Small Countries.