Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը վերադարձավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունից, որտեղ առաջին անգամ մասնակցելով դարձել էր մրցաշարի հաղթող:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում Եվրոպայի նորընծա չեմպիոններին դիմավոելու էին եկել ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը, ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը, մարզաշխարհի այլ ներկայացուցիչներ: Բասկետբոլիստներին դիմավորելու և ևս մեկ անգամ շնորհավորելու էին եկել նաև մարզիկների հայաստանաբնակ հարազատները:
Ամիրան Ամիրխանով. Յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ մենք խաղում էինք մեր ամբողջ ուժերով: Եվ գիտեինք, որ ամբողջ Հայաստանն է մեզ երկրպագում: Իհարկե, մեր մրցակիցները բավականին ուժեղ էին, բայց մենք առավել ուժեղ էինք:
Զարեհ Զարգարյան. Մեր հաղթանակն աշխարհով մեկ տարածված հայերի համար է: Այս հաղթանակը միայն սկիզբն է, և մենք դեռ ցույց կտանք, թե էլ ավել ինչի ենք ունակ:
Անդրե Սպայթ Մկրտչյան. Թեպետ մենք պարտվեցինք մրցաշարի մեկ խաղում, սակայն ընդհանուր առմամբ մենք հաջող հանդես եկանք: Մենք իսկապես լավագույն թիմն ենք: Ես անչափ ուրախ եմ, որ Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության հաղթող:

Сборная Армении по баскетболу вернулась с чемпионата малых стран Европы, где, впервые принимая участие, стала победителем турнира.
В аэропорту «Звартноц» новоиспеченных чемпионов Европы встречали генеральный секретарь НОК Армении, президент федерации баскетбола Армении Грачья Ростомян, министр спорта и по делам молодежи РА Габриэль Казарян и другие представители спортивного мира. Встретить и еще раз поздравить баскетболистов приехали также их родные, проживающие в Армении.
Амиран Амирханов: Мы играли в полную силу в каждой игре. И мы знаем, что вся Армения болела за нас. Конечно, наши соперники были, довольно, сильными, но мы были еще сильнее.
Заре Заргарян: Наша победа для армян, разбросанных по всему миру. Это только начало, мы еще покажем, на что способны.
Андре Спайт Мкртчян: Несмотря на то, что мы проиграли в одной игре турнира, однако, в целом, мы удачно выступили. Мы, действительно, лучшая команда. Я очень рад, что Армения стала победителем чемпионата малых стран Европы.