Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը հունիսի 26-ին մեկնում է Մոլդովա, որտեղ կմասնակցի փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությանը: Մեկնումից առաջ, ՀԱՕԿ լրատվական բաժնի հետ զրույցում բասկետբոլիստները խոսեցին իրենց ակնկալիքների մասին:
Զարեհ Զարգարյան. Շատ ուժեղ թիմ է հավաքվել աշխարհի տարբեր տեղերից: Տղաներն իրար լավ հասականում են՝ լավն են և ուժեղ: Իսկ մարզիչը շատ լավն է, ով մեծ փորձ ունի: Մենք, բացի հաղթանակից, ուրիշ ակնկալիք չունենք Եվրոպայի առաջնությունում: Մեզ հարկավոր է միայն միասնական գործել:
Մայք Դանիելյան. Հրաշալի թիմ է հավաքվել: Այս երեք շաբաթների ընթացում լավ մարզվեցինք միասին և կարող ենք լավ թիմ դառնալ: Բացի այն որ թիմն ունի շատ լավ խաղացողներ, հարկավոր միասնական թիմի պես գործել: Ամեն խաղից հետո քիչ-քիչ իրար ավելի լավ ենք հասկանում: Իսկ մեր մարզիչը պրոֆեսիոնալ է և գիտի` ինչ անել:
Ամիրան Ամիրխանով. Տղաները հաղթելու մեծ ցանկություն ունեն, ուզում ենք հաղթել Եվրոպայի այս առաջնությունում: Անցած գրեթե մեկ ամսվա ընթացքում մենք արդեն շատ լավ ենք իրար հասկանում: Անկախ նրանից, որ տարբեր լեզուներով ենք խոսում, իմ կարծիքով շատ լավ ենք իրար հասկանում: Մարզիչը մեր առաջ մեծ խնդիր է դրել և ես վստահ եմ, որ դա հնարավոր է կատարել: Իսկ Դանսթոնը իսկական պրոֆեսիոնալ է, ով բարձր մակարդակի հանդիպումներ է անցկացնում:
Արթուր Խաչատուրյան. Արդեն մոտ մեկ ամիս է, ինչ միասին ենք և մարզվում ենք ամեն օր: Մենք կկարողանանք հաղթել Մոլդովայոմ, քանի որ ուժեղ թիմ ենք: Կարծում եմ, այլ թիմեր պետք է մեզնից վախենան: Իրականում մեր օրերը շատ հետաքրքիր են անցնում, քանի որ ամերիկացիները ռուսի հետ խոսում են հայերեն, սլավոնը մեկ ուրիշի հետ անգլերեն, այս ամենը շատ զվարճակի է, բայց և շատ հետաքրքիր: Մենք շատ շուտ հարմարվեցինք մարզչին հետ և հասկացանք միմյանց:
Անդրե Մկրտչյան Սփայթ. Ես շատ սիրեցի թիմակիցներիս, քանի որ իրենք շատ լավ են: Մենք մտածում ենք միմյանց մասին, ինչպես նաև մեր մարզչի մասին: Բոլորս այստեղ ենք սրտի նույն թրթիռով և թիմային խաղով կարող ենք հաղթել: Ես ինձ շատ ավելի շատ հայ եմ զգում, քանի որ մեծացել եմ մորս կողքին: Թեպետ կիսով չափ եմ հայ, սակայն ինքս ինձ իսկական հայ եմ զգում: Հայաստանը շատ եմ սիրում (Խմբ. այս բառերը Անդրեն ասաց հայերենով): Բոլորը խենթի պես են նայում վրաս, երբ խոսում եմ հայերեն:
Արտյոմ Թավաքալյան. Դեռևս անցած տարի Մ20 տարեկանների թիմում այս հավաքականից մի քանիսի հետ խաղոմ էինք միասին, և գիտենք միմյանց: Իսկ նորեկներին շուտ հարմարվեցի, քանի որ ինքս էլ խաղացել եմ ԱՄՆ-ում: Մենք Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցում ենք ոսկե մեդալ նվաճելու համար: Մարզիչ Գյոկչյանը մեծ փորձի ունի և իսկական պրոֆեսիոնալ է:
Պյոտր Ստեփանյանց. Մենք մարտական ենք տրամադրված և խաղալու ենք միայն հաղթանակի համար: Իհարկե մի քիչ հուզմունք կա, քանի որ առաջին միջազգային մրցաշարն է և պետք է արդարացնենք բոլորի հույսերը:
Միքայել Պողոսյան. Մենք Մոլդովա ենք մեկնում միայն հաղթանակի հետևից: Թիմակիցներս բազմալեզուն են, բայց բոլորս էլ խոսում ենք բասկետբոլի լեզվով: Խաղադաշտում մենք իրար ավելի լավ ենք հասկանում, քան դրանից դուրս: Մեր յուրաքանչյուր խաղին պետք է լուրջ մոտեցում ցույց տանք:
Սերգեյ Պոլուխին. Ես Հայաստանի հավաքականում առաջին անգամը չէ, որ խաղում եմ, բայց ազգային թիմում խաղալն այլ է: Տղաները շատ աշխատասեր են: 100 տոկոսով մարզվում են և նախապատրաստվում են: Մեր թիմում թույլ կողմեր չկան: Բոլոր մրցակիցներին պետք է հարգենք և խաղանք միասնական թիմի պես: Իսկ երբ մեզ հետ խաղում է Դանսթոնը, ավելի վստահ ենք խաղում:
Անդրեյ Կոնստանտինով. Մեզ մեծ հաճույք պատճառեց միասնական խաղերը: Այո, մենք կատարեցինք մեր առաջ դրված խնդիրը, փորձարկեցին մի քանի կոմբինացիաներ: Առաջին պահից էլ ակնհայտ էր, որ Դանսթոնը իսկական պրոֆեսիոնալ է:
Բրայան Դանսթոն. Մենք պետք է թիմի պես խաղանք: Խաղընկերներս բարձր մակարդակի են: Ամեն ինչ կանենք հաղթելու համար:

14:00 - 26 Jun, 2016
On June 26th the Armenia national basketball team leaves for Moldova where it will take part in the European Championship for Small Countries. Before leaving the basketball players spoke about their expectations in an interview with the ANOC press service.
Zareh Zargaryan: A very strong team has assembled from different parts of the world. The guys understand each other well, they are good and strong. As for the coach, he is very good and experienced. We expect only victory and nothing else at the European Championship. We only need to act united.
Mike Danielyan:  We have a wonderful team. During these three weeks we trained together and I think we can become a good team. Besides being experienced players, we must act as a united team. With every game we understand each other better. Our coach is a professional and knows what to do.
Amiran Amirkhanov: The guys have a great desire to win in this European Championship. During the last month we managed to get along with each other. Though we speak different languages we understand one another very well. The coach has given us a difficult task but I’m sure we can do it. As for Dunston he is a real professional who spends high-level matches.
Artur Khachaturyan: It’s been about a month since we are together and train every day. We will be able to win in Moldova because we are a strong team. I think the other teams should be afraid of us. Actually we are having a good time because the Americans speak Armenian with the Russian, the Slovenian speaks English with someone else and this all is very amusing and at the same time interesting. We got along with the coach very quickly and understood each other.
Andre Spight Mkrtchyan:  I loved my teammates very much because they are very good. We think of each other as well as of our coach. We all are here with the same excitement and we are able to win playing as a team. I feel myself more Armenian as I grew up beside my mother. Though I am half Armenian I feel myself a real Armenian. I love Armenia much (Andre said it in Armenian). Everybody looks at me like a mad when I speak Armenian.
Artyom Tavakalyan:  Last year in the U20 team we were playing together with some of the players and we know each other. It was easy to get along with the newcomers because I have also played in the USA. We are participating in the European Championship for winning the gold medal. Coach Gyokchyan has a great experience and is a real professional.
Peter Stepanyantc:  We are in fighting spirit and we are going to play only for a victory. Of course, there is a little excitement as it is the first international tournament and we have to live up to everyone’s expectations.
Michael Poghosyan: We are leaving for Moldova only after the victory. My teammates are multilingual but we all speak the language of basketball. On the court we understand one another better than out of it. We have to take a serious approach to every match.
Sergey Polukhin: It’s not the first time I’m playing in an Armenian team but playing in the national team differs much. The guys are very hard-working. They are training and preparing by 100 percent. Our team has no weak points. We have to respect our opponents and play as a united team. And when Bryant Dunston plays with us we feel more  confident.
Andrey Konstantinov:  The joined matches gave us much pleasure. Yes, we fulfilled the given task, we experimented with several combinations. It was clear from the first sight that Dunston is a real professional.
Bryant Danston: We have to play as a team. My teammates are high-level players. We will do everything for the victory.