Երևան քաղաքի «Միկա» մարզահամալիրում կայացավ ազատ ոճի ըմբիշ ԽՍՀՄ կրկնակի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն, ԽՍՀՄ և աշխարհի գավաթակիր, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր և Բարի կամքի խաղերի արծաթե մեդլակիր Գնել Մեջլումյանի անվան 10-րդ հոբելյանկան միջազգային կարգի գավաթի խաղարկությունը:
Մրցաշարում իրենց ուժերը չափեցին 1999,2000,2001 թվականին ծնված 150 մարզիկ Երևանից, Հայաստանի բոլոր մարզերից, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունից և Վրաստանից:
Գավաթը նվաճեց «Երևան 1»-ը, երկրորդ մրցանակակիր դարձավ «Լոռի»-ի թիմը երրորդ տեղի համար պայքարում «Կոտայք»-ի թիմը հաղթեց «ԼՂՀ»-ի ընտրանուն: Հաղթող թիմերը պարգևատրվեցին մեդալներով, պատվոգրերով և հուշանվերներով:
«Քանի որ այս տարի մրցաշարն անցկացվում էր 10-րդ անգամ, և Բերդում բավականին դժվար էր նմանատիպ մրցաշար կազմակերպել, որոշեցինք այն բերել Երևան: Հնարավոր է, որ գալիք տարի արդեն փոխվի գավաթի խաղարկության տարիքային խումբը, սակայն այն կապված է օրացույցային պլանից»,-ասաց Մեջլումյանի աղջիկը՝ Անի Մեջլումյանը:
Աշխարհի եռակի գավաթավակիր Գնել Մեջլումյանի ընկեր Գևորգ Սիմոյանը հիշելով իրենց ընկերոջը՝ մասնավորապես փաստեց. «Մրցաշարերի ժամանակ Գնելն օգնում էր իր ընկերներին՝ հասնելու հաջողության, աջակցում էր ամեն հարցում: Մենք Գնել Մեջլումյանի պես ըմբիշ մինչ օրս չունենք»:
Գնել Մեջլումյանի քաշային կարգի համարժեք՝ 54 կգ քաշային կարգի լավագույն ըմբիշ ճանաչվեց Եվրոպայի գործող չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը և արժանացավ հատուկ պարգևի և շնորհակալագրի Աժ նախագահի հրամանով:
Մրցաշարի հաղթողներին պարգևատրեցին Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր և աշխարհի նախկին չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը, բռնցքամարտի Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն և աշխարհի գավաթակիր Սամսոն Խաչատրյանը, պատվավոր Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը, Հայաստանի ընբշամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Հրանտ Ենոքյանը և այլք:
Արդեն երրորդ տարին է Գնել Մեջլումյանի հուշամրցաշարը վերափոխվել է գավաթի խաղարկության և հանդիսանում է միակ նմանօրինակ միջոցառումը հայկական ըմբշամարտում:

В ереванском спортивном комплексе «Мика» состоялся 10-й юбилейный розыгрыш Кубка международного класса имени двукратного чемпиона СССР, чемпиона Европы, обладателя Кубков мира и СССР, бронзового призера первенства мира, серебряного призера игр Доброй воли, борца вольного стиля Гнела Межлумяна.
В турнире участвовали 150 борцов из Еревана, всех областей Армении, Нагорно-Карабахской республики и Грузии, рожденные в 1999, 2000, 2001 годах.
Кубок завоевал «Ереван-1», вторым призером стала команда «Лори», в борьбе за 3-е место команда «Котайк» победила сборную НКР. Победители были награждены медалями, грамотами и сувенирами.
«Поскольку в этом году турнир проводится в 10-й раз, и в Берде было бы довольно трудно провести такое мероприятие, было решено перенести его в Ереван. Возможно, что уже в будущем году изменится возрастная группа розыгрыша Кубка, однако это зависит от календарного плана»,- заявила дочь Межлумяна - Ани Межлумян.
Друг трехкратного обладателя Кубка мира Гнела Межлумяна, Геворг Симонян, вспоминая своего товарища, в частности отметил: «Во время соревнований Гнел помогал своим друзьям добиться успеха, поддерживал в любом вопросе. До сих пор у нас нет такого борца как Гнел Межлумян».
Победителей турнира награждали серебряный призер Олимпийских игр и бывший чемпион мира Арсен Джулфалакян, двукратный чемпион Европы по борьбе и обладатель Кубка мира Самсон Хачатрян, заместитель председателя Национального Собрания Эдуард Шармазанов, депутат НС Гагик Меликян, заместитель президента федерации борьбы Армении Грант Енокян и другие.
Уже третий год как турнир памяти Гнела Межлумяна превратился в розыгрыш Кубка и является единственным мероприятием такого рода в армянской борьбе.