Հայտնի են ազգային կոխ ըմբշամարտի Հայաստանի չեմպիոնները
Երեւանից, մարզերից ու Արցախից շուրջ 100 մարզիկներ մրցեցին ութ քաշային կարգերում։ Մեծահասակների Հայաստանի առաջնության չեմպիոններ դարձան՝ Արթուր Մանուկյանը (55 կգ), Էդմոն Մանուկյանը (60 կգ), Արման Գաբրիելյանը (66 կգ), Տիգրան Վարոսյանը (73կգ), Կարեն Ստեփանյանը (81 կգ), Դավիթ Սարգսյանը (90 կգ), Սամվել Հակոբյանը (100 կգ) եւ Ազատ Աբրահամյանը (100+ կգ)։
Մարզիկներին ողջունեցին ու պարգեւատրեցին ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղար, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը, փոխնախարար Գաբրիել Ղազարյանը, հայկական կոխ ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, աշխարհի չեմպիոն Վաղինակ Գալուստյանը, հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ, օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Լեւոն Ջուլֆալակյանը, ըմբշամարտի աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոններ, ինչպես նաեւ Վանաձորի քաղաքապետը։
Վաղինակ Գալուստյանը գոհ է առաջնության մակարդակից։ Նրա կարծիքով մրցաշարն ընթացավ հետաքրքիր ու համառ պայքարում.
«Հեռանկարային մարզիկներ ունենք, որոնք կարող են Հայաստանը հաջող ներկայացնել միջազգային գորգերում։ Հաճելի էր հանդիսականի մոտեցումը։ Նրանք նույնպես ողջունում են առաջնության անցկացումը, հայկական կոխ ըմբշամարտի պահպանումն ու զարգացումը»,- ասաց Վաղինակ Գալուստյանը։

Известны чемпионы Армении по национальной борьбе кох
Около 100 спортсменов из Еревана, марзов и Арцаха соревновались в восьми весовых категориях. Чемпионами взрослого первенства Армении стали Артур Манукян (55 кг), Эдмон Манукян (60 кг), Арман Габриелян (66 кг), Тигран Варосян (73 кг), Карен Степанян (81 кг), Давид Саргсян (90 кг), Самвел Акопян (100 кг) и Азат Абрамян (100+ кг).
Спортсменов приветствовали и наградили генеральный секретарь НОКА, министр спорта и по делам молодежи РА Грачья Ростомян, заместитель министра Габриел Казарян, президент армянской федерации борьбы кох, чемпион мира Вагинак Галустян, главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе, олимпийский чемпион Левон Джулфалакян, чемпионы мира и Европы по борьбе, а также мэр Ванадзора.
Вагинак Галустян доволен уровнем первенства. По его мнению, соревнование прошло в интересной и упорной борьбе.
"У нас есть перспективные спортсмены, которые могут успешно представлять Армению на международном ковре. Приятен и зрительский подход. Они также приветствуют проведение первенства, сохранение и развитие армянской борьбы кох", - сказал Вагинак Галустян.