Թուրքիայի Սամսուն քաղաքում ավարտվեց Օլիմպիական խաղերի բռնցքամարտի վարկանիշային մրցաշարը, որտեղ ուղեգրերի համար պայքարում էին նաև հայ բռնցքամարտիկները: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը նշեց, որ հայ բռնցքամարտիկները հավատացին իրենց ուժերին և գերազանցեցին բոլորի սպասելիքները:
«Չեմ ցանկանում ոչ մեկին առանձնացնել: Ես գոհ եմ բոլորից: Տղաներն արել են այն, ինչին ունակ են, դեռ մի բան էլ ավել: Այս վերջին երկու ուսումնամարզական հավաքների ժամանակ մարզիկները քրտնաջան աշխատել են: Նրանց աչքերից երևում էր հաղթանակի ձգտումը: Մնում էր միայն իրենց հավատային և ցույց տային, թե ինչի են ունակ: Բռնցքամարտիկները հավատացին իրենց ուժերին և գերազանցեցին մեր սպասելիքները: Հովհաննես Բաչկովը վերջին բռնցքամարտիկն էր մեր հավաքականից, որ պետք է ուղեգրի համար պայքարեր: Նրա մոտ շատ մեծ էր հաղթելու ցանկությունը: Այնքան մեծ էր, որ հենց դա խանգարեց նրան: Շատ ցավալի է: Ինչ վերաբերում է Արամ Ավագյանի կիսաեզրափակիչ մենամարտին՝ գիտեք, ցանկանում եմ օբյեկտիվ լինել: Արամը այդ ադրբեջանցի մարզիկին երկու տարի առաջ հաղթել էր: Ռինգի մրցավարը շտապեց նկատողությունների հարցում, ինչը խանգարեց Արամին: Կորցրած միավորները այս դեպքում շատ դժվար է հետ բերել: Ուղեգրի համար նա մենամարտեց և հաղթեց այն ուկրաինացի մարզիկին, ում պարտվել էր նախորդ անգամ. դա շատ ուրախալի էր: Իսկ Անուշի մենամարտի ժամանակ մեզ թվաց, որ նա է հաղթել: Բայց տեսաք, որ կար հակառակ կարծիք: Նա հետագայում ցույց կտա իր ուժերը»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց մարզիչը:
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականը Թուրքիայում նվաճեց Օլիմպիական խաղերի 4 ուղեգիր: Մրցաշարի արծաթե մեդալակիրներ դարձան Արթուր Հովհաննիսյանը (49 կգ) և Նարեկ Աբգարյանը (52 կգ), լավագույն երրորդ տեղ զբաղեցրին 56 կգ քաշային Արամ Ավագյանը և 69 կգ քաշային Վլադիմիր Մարգարյանը:

The AOB European Olympic qualifier came to a close in Samsun where our boxers fought for Olympic qualifications. In a conversation with ANOC press service team’s head coach Karen Aghamalyan noted that the Armenian boxers had believed in their strength and lived up to everyone’s expectations.
“I don’t want to single out anyone. The boys did their best, even more. The athletes worked hard during the last 2 training camps. There was a great desire for victory in their eyes. They needed only to believe and show what they were capable of. The boxers believed in their strength and lived up to our expectations. Hovhannes Bachkov was the last boxer of our team who fought for a qualification. He had a great desire to win, so great that it impeded him. It’s a pity. As for Aram Avagyan’s semifinal bout I want to be realistic. Aram had won the Azerbaijani boxer 2 years ago. The referee hurried in doing warnings and it disturbed Aram. In such cases it is very difficult to regain the lost points. Anyway, he fought for a qualification and won the Ukrainian boxer to whom he had lost last lime, it was very gratifying. During Anush’s bout we thought that she won but there was an opposite opinion. In future, she will show her strength”, the coach said to ANOC press service.
The Armenian boxing team conquered 4 Olympic qualifications in Turkey. Artur Hovhannisyan (49kg) and Narek Abgaryan (52kg) became silver medalists, Aram Avagyan (56kg) and Vladimir Margaryan (69kg) took the third places.