Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը գոհ է ընտրանու` Եվրոպայի առաջնությունում գրանցած արդյունքից:
«Հավաքականի մասնակցությունը Եվրոպայի այս առաջնությունում լավ էր, այս մասնակցությունից ավելի լավ չէր կարող լինել: Կարևոր և հուշագրավ էր այն հանգամանքը, որ մեր մարզիկների բարձրացրած յուրաքանչյուր կիլոգրամ ավելի մոտ է Ռիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի կիլոգրամներին: Այս հավաքականը հավակնորդ թիմ է, և այս արդյունքներով մեդալերի համար կարող է պայքարել Խաղերում: Սակայն մինչ Օլիմպիական խաղերը շատ անելիք ունենք»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում փաստեց Ալավերդյանը:
Հայստանի ծանրամարտի հավաքականը մեդալային ընդհանուր հաշվարկով զբաղեցրեց առաջին տեղը: Հայ ծանրորդները Ֆորդեում նվաճել են 8 ոսկե, 7 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ:

Главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян доволен результатами, показанными сборной на чемпионате Европы.
«Выступление сборной на этом чемпионате Европы было очень хорошим, лучше быть не могло. Важно и знаменательно то, что каждый килограмм, поднятый нашими спортсменами, приближает нас к килограммам Олимпийских игр в Рио. Наша сборная является претендентом, и с этими результатами может бороться за медали на Играх. Однако у нас еще много работы перед Олимпийскими играми»,-отметил Алавердян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
Сборная Армении по тяжелой атлетике заняла первое место в общем медальном зачете. Армянские тяжелоатлеты в Фёрде завоевали 8 золотых, 7 серебряных и 3 бронзовые медали.