Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի համար նոր էջ է գրվում. Արտաշես Ներսիսյան
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականը Եվրոպայի թիմային չեմպիոնն է: Արտաշես Ներսիսյանի գլխավորած հավաքականը 449 միավորով և 5 ոսկե, մեկ արծաթե մեդալով դարձավ Եվրոպայի թիմային առաջնության հաղթող: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչն ամփոփեց առաջնությունը և խոսեց հետագա անելիքների մասին:
-Պարոն Ներսիսյան, եկեք ամփոփենք Եվրոպայի առաջնությունը և խոսենք մեր մարզիկների ելույթների մասին:
-Մենք դեռևս Հայաստանում մտադրություն ունեինք թիմային մասնակցություն ունենալ Եվրոպայի առաջնությանը: Հիմա վստահ կարող եմ ասել, որ ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականի համար նոր էջ է գրվում: Հենց թիմային պայքարն էր, որ մեզ տվեց այս հաղթանակը: Խոսելով Աննա Գովելյանի մասին, ով առաջինը սկսեց պայքարը, կարող եմ ասել, որ գոհ եմ նրանից: Նրա մոտ ստացվեց այն, ինչ ուզում էինք: 58 կգ քաշային կարում մի քիչ դժգոհ եմ Իզաբելլա Յայլյանից: Նա ֆիզիկապես պատրաստ էր 3-րդ 4-րդ տեղի համար պայքարելու:
՞նչ կասեք Քրիստինե Պետրոսյանի, Արփինե Դալալյանի և Սոնա Պողոսյանի մասին:
-Քրիստինեն հաջող հանդես եկավ ես նախատեսել էի նրա համար մի քայլ ավելի հետ, բայց նա արեց մի քայլ առաջ: Նա կարողացավ լավ միավորներ տալ թիմին: Սոնան, ով զբաղեցրեց 4-րդ հորիզոնականը, իրավունք ուներ լինել 5-րդ տեղում: Նա դեռ փոքր է և նոր է տեղափոխվել երիտասարդների տարիքային խումբ: Մեր Արփինեն արեց այն ինչ կարող էր, բայց հրում վարժությունում ունակ էր մեդալակիր դառնալու:
-Իսկ չեմպիոննե՞րը:
-Նազիկն էլ, Հռիփսիմեն էլ բնականաբար շատ լավ մասնակցեցին: Արեցին այն, ինչ ուզում էինք:
-Սա պատմական ձեռքբերում է հավաքականի համար: Ի՞նչ պետք է անել, որ կարողանանք պահպանել այս մակարդակը:
-Պետք է մարզերում, երկրի շատ քաղաքներում տեսնեն այս ամենը և հավատան, որ աղջիկները կարող են Եվրոպայի առաջնությունում հաղթել: Հավաքագրել է պետք աղջիկների: Եթե ուժեղ է, ապա պետք իրեն փորձի նաև այստեղ: Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է լինի քանակի շատություն, հետո մենք՝ մարզիչներս պետք է ընտրենք դրանից որակը: Իհարկե նոր սերունդ կա, սակայն երկար և քրտնաջան աշխատանք է հարկավոր:
-Հիմա արդեն կենտրոնանալու ենք Օլիմպիական խաղերի վրա: Ի՞նչի հետևից ենք գնում մենք Ռիո:
-Մենք ունենք այն երկուսին, Հռիփսիմեին և Նազիկին, բայց հավաքականի անդամներն ունակ են փոխարինելու նրանց: Իսկ չեմպիոնների այս հաղթանակը պետք է նոր խթան հանդիսանա իրենց համար, որ մի քայլ ավելի առաջ գնան: Ես չէի ասի, թե աղջիկնրը շատ մտ են մեդալի, բայց նաև հեռու չեն: Շատ աշխատանք է պետք` քրտնաջան աշխատանք:
Կանանց հավաքականի կազմում Եվրոպայի չեմպիոն դարձան Հռիփսիմե Խուրշուդյանը և Նազիկ Ավդալյանը: Սոնա Պողոսյանը 4-րդն տեղում է, Արփինե Դալալյանը՝ 6-րդ, Աննա Գովելյանը՝ 9-րդ, Իզաբելլա Յայլյանը՝ 10-րդ, և Քրիստինե Պետրոսյանը՝ 5-րդ:

Женская сборная Армении по тяжелой атлетике стала командным чемпионом Европы. Команда, возглавляемая Арташесом Нерсисяном, стала победителем командного чемпионата Европы, набрав 449 очков и завоевав 5 золотых и 1 серебряную медаль. В беседе с пресс-службой НОК Армении тренер подвел итоги чемпионата и расказал о предстоящих планах.
-Господин Нерсисян, давайте подведем итоги чемпионата Европы и обсудим выступления наших спортсменок.
-Мы еще в Армении решили принять участие в командном чемпионате Европы. Сейчас я с уверенностью могу сказать, что для женской сборной Армении по тяжелой атлетике открывается новая страница. Именно командная борьба принесла нам эту победу. Что касается Анны Говелян, которая первой вступила в борьбу, могу сказать, что я доволен ею. У нее получилось то, что мы хотели. В весовой категории 58 кг я немного недоволен Изабеллой Яйлян, она была физически готова бороться за 3-е, 4-е место.
-Что скажете о Кристине Петросян, Арпине Далалян и Соне Погосян?
-Кристине удачно выступила, сделала на шаг больше, чем я ожидал. Она смогла обеспечить хорошие очки для команды. Сона завоевала 4-е место, хотя имела право быть на 5-м. Она еще молода и недавно перешла к нам из молодежной сборной. Наша Арпине сделала все, что могла, хотя имела возможность стать медалисткой в толчке.
-А чемпионки?
-И Назик, и Рипсиме очень хорошо выступили. Сделали все, что мы хотели.
-Это историческое приобретение для сборной. Что необходимо сделать, чтобы сохранить этот уровень?
-Необходимо, чтобы в областях, во многих городах страны увидели все это и поверили, что девушки могут побеждать на чемпионате Европы. Надо набирать девушек. Если они сильны, то должны попробовать себя и здесь. В Республике Армения должно быть количество, а потом мы, тренеры, отберем качество. Конечно, есть новое поколение, но требуется долгая и кропотливая работа.
-Теперь уже сосредоточимся на Олимпийских играх. За чем мы отправляемся в Рио?
-У нас есть двое, Рипсиме и Назик, но члены сборной способны заменить их. Эта победа чемпионов должна послужить им стимулом, чтобы сделать шаг вперед. Я бы не сказал, что девушки очень близки к медали, но и недалеки. Нужно много и упорно работать.