Այս օրերին Հայաստանում անցկացվում է Եվրոպայի տարածաշրջանային հակադոպինգային համաժողովը, որին մասնակցում են Վրաստանի, Մակեդոնիայի, Մոլդովայի, Հայաստանի, Մոնտենեգրոյի, Ալբանիայի հակադոպինգային կազմակերպության ներկայացուցիչները:
Հյուրերը եղան նաև «Օլիմպավան»-ում, որտեղ էլ հենց գտնվում է Հայաստանի հակադոպինգային կենտրոնը, որը մեծ նշանակություն ունի դոպինգի դեմ պայքարի հարցում:
ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը հյուրերին պատմեց «Օլիմպավան»-ի մասին, այնուհետև շրջեցին ամբողջ ավանով:
«Սա իսկապես հրաշալի կառույց է: Այստեղ ամեն մանրուք հաշվի է առնված: Այն իսկապես շատ մեծ օգուտ կբերի հայկական սպորտին և հայ մարզիկներին: Այստեղ կա նաև հակադոպինգային կենտրոն, որը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ տարածաշրծաշրջանում դոպինգի դեմ պայքարի համար: Հրաշալի է տեսնել այսպիսի կառույց Երևանում: Հայերը հաջողակ են, որ ունեն պարոն Գագիկ Ծառուկյանի նման մարդ, ով միշտ սպորտի կողքին է և այս տարիների ընթացքում անշահախնդիր ներդրել է հսկայական գումարներ՝ հայկական սպորտի զարգացման և դոպինգի դեմ պայքարելու համար»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հակադոպինգային համաշխարհային գործակալության (WADA) եվրոպական բաժնի տնօրեն Ֆրեդերիկ Դոնզը:
Իսկ ահա Հակադոպինգային համաշխարհային գործակալության (WADA) փոխտնօրեն Թոմ Մեյը, ով ամբողջ ընթացքում շատ ուշադիր և լուռ զննում էր «Օլիմպավանը» ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց, որ հիացած է այս կառուցով:
«Այստեղ ամեն ինչ հրաշալի է և իդեալական: Բոլոր պայմանները ստեղծված են: Վստահ եմ, որ սերտ կհամագործակցենք ձեր երկրի հակադոպինգային կազմակերպության հետ»:
Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային հակադոպինգային կազմակերպության ներկայացուցիչները կայցելեն նաև «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»:

These days Yerevan hosts the Eastern Europe RADO Board meeting which is attended by Georgia’s, Macedonia’s, Moldova’s Armenia’s, Montenegro’s and Albania’s anti-doping agencies’ representatives.
The guests also visited “Olympavan” where Armenia’s anti-doping agency is situated and is of a great importance for anti-doping fight.
NOC’s Secretary General Hrachya Rostomyan told the guests about “Olympavan” and showed the whole structure.
“This is really a wonderful structure. Every detail is taken into consideration here. It will benefit Armenian sport and athletes. Here you have also an anti-doping center which is of a great importance for anti-doping fight not only in Armenia but also in the region. It is impressive to see such a structure in Yerevan. The Armenian are lucky having people like Mr. Gagik Tsarukyan who during these years has always been next to sport unselfishly investing huge amounts of money for the development of Armenian sport and anti-doping fight”, Director of European Regional office of the World Anti-Doping Agency(WADA), Frédéric Donzé said in a conversation with ANOC press service.
Another member of meeting Tom May, WADA Manager of Doping Control and Development who was silently observing “Olympavan” said to ANOC press service that he was fascinated by the building.
“Everything is wonderful and perfect, you have all conditions here. I am confident we will continue to collaborate closely with the anti-doping agency of your country”.
The members of the Eastern Europe RADO Board meeting will also visit “Yerevan Ararat Brandy-Wine- Vodka Factory.