Թուրքիայի Սամսուն քաղաքում կայանալու է Ռիոյի Օիլիմպիական խաղերի բռնցքամարտի վարկանիշային մրցաշար:
Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանը հայտարարել էր. «Հաշվի առնելով ներկա պատերազմական վիճակը՝ ակնհայտ է դառնում, որ ես՝ որպես ՀՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, թույլ չեմ տա մեր մարզիկներին մասնակցել առաջիկա օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերին, քանի որ դրանք տեղի են ունենալու Թուրքիայում և Ադրբեջանում։ Ամենից կարևորը հայ քաղաքացու կյանքի անվտանգությունն է։ Համոզված եմ,որ հայ մարզասերը մեզ կհասկանա»:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի լրատվական բաժնի հետ զրույցում ՀԱՕԿ նախագհի տեղակալ Դերենիկ Գաբրիելյանը ասաց, որ այդ որոշումը վերանայլվել է:
«Քանի որ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանը Հայաստանում չէ, չեմ կարող ասել այդ որոշումը նախապես համաձայնեցված է եղել թե ոչ: Հայտարարությունից հետո ես անձամբ զրուցել եմ նրա հետ: Գևորգյանը իր մտավախությունն ունի հայ մարզիկների անվտանգության համար, քանի որ Սամսունի մրցաշարին ադրբեջանցի մարզիկներ էլ պետք է մասնակցեն: Նրա դիրքորոշումը կարելի է հասկանալ: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը արդեն հանդիպել է մարզիչների հետ և անձամբ զրուցել է Արթուր Գևորգյանի հետ: Նրանք եկան այն որոշմանը, որ հայ բռնցքամարտիկները կմասնակցեն թուրքական Սամսուն քաղաքում կայանալիք վարկանիշային մրցաշարին: Ցանկանում եմ նշել, որ ՀԱՕԿ նախագահ պարոն Ծառուկյանը այսպիսի հարցերի դեպքում արագ լուծում է գտնում՝ համաձայնացնելով միջազգային ֆեդերացիաների և բարձր ատյանների հետ: Ուրախ եմ, որ կողմերը եկան համաձայնության և խնդիրը լուծված է համարվում: Այժմ մնում է միայն լավ մասնակցություն ունենալ»,- ասաց Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Տեղեկացնենք, որ ՀԱՕԿ նախագհի տեղակալ Դերենիկ Գաբրիելյանը նշանակվել է Սամսուն մեկնող Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավար:

Armenian boxers to take part in a qualifying tournament in Turkey
The president of the Boxing Federation of Armenia, Artur Gevorgyan, declared, “Given the current military actions, it is obvious that I, as a president of Armenian Boxing Federation will not allow our athletes to take part in the upcoming Olympic qualifiers in Turkey and Azerbaijan. The most important is the safety of the citizen’s life. I am confident that fans will share my opinion”.
However, NOC Vice President Derenik Gabrielyan said to the ANOC press service that the decision had been reviewed.
“As the president of the Armenian Boxing Federation is not in Armenia, I cannot say if the decision was agreed or not. After the announcement I have personally spoken to him. Gevorgyan is concerned about the safety of the athletes as Azerbaijani athletes are also going to take part in the Samsun tournament. His position can be understood. Gagik Tsarukyan has already met with coaches and spoken to Artur Gevorgyan. They have come to a decision that the Armenian boxers will participate in the qualifying tournament in Samsun. I’d like to note that in such cases NOC President Mr. Tsarukyan finds a quick solution coordinating it with international federations and organizations. I am glad that the sides have reached an agreement and the problem is solved. We need only to perform well”, Derenik Gabrielyan said.
The Vice President of Armenia’s NOC, Derenik Gabrielyan has been appointed the head of the Armenian sporting delegation leaving for Samsun.