Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Կարապետ Չալյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում կիսվել է Եվրոպայի առաջնությունից ստացած տպավորություններով և խոսել գոտեմարտերի մասին:
-Շնորհավորում եմ նախ մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում քո նորամուտի և նվաճած բրոնզե մեդալի կապակցությամբ: Պատմիր խնդրում եմ անցկացրածդ գոտեմարտերի մասին:
-Շնորհակալ եմ: Լավ էի սկսել գոտեմարտերս, երկու հաղթանակ տարա, սակայն պարտվեցի վրացի ըմբիշին՝ թույլ տալով սխալ, որը և պարտությանս միակ պատճառը եղավ: Չէի սպասոմ, որ նա այդպիսի հնարք կկիրառի:
-Նախկինում մրցե՞լ էիր վրացի ըմբիշի հետ:
-Ոչ, առաջին անգամ ենք հանդիպում, կարող եմ ասել, եթե այդ հնարքը չլիներ, որից ես չկարողացա դուրս գալ, գոտեմարտն այլ ընթացք կունենար:
-Բրոնզե մեդալի համար պայքարում սովորականից ավելի ագրեսիվ էիր գոտեմարտում: Պատճառը այն էր, որ մրցակիցդ ադրբեջացի էր, թե մեդալ նվաճելուդ ցանկությունն էր շատ մեծ:
-Բնականաբար, երբ ադրբեջանցի մարզիկի դեմ եմ գոտեմարտում, հաղթելու ցանկությունս կրկնապատկվում է, բացի այդ շատ էի ցանկանում մեծահասակների առաջին Եվրոպայի առաջնությունում մեդալ նվաճել:

Armenia Greco-Roman wrestling team member, European bronze medalist Karapet Chalyan spoke about the fights and shared his impressions of the European Championship with ANOC reporter.
-First, I want to congratulate you on your debut in the European Championship and the conquered medal. Please, tell about the bouts you had.
-Thanks. I launched well winning twice but I lost to a Georgian wrestler making a mistake, which became the reason of my defeat. I didn’t expect him to apply such a trick.
-Have you ever competed with the Georgian wrestler?
-No, I haven’t. It was the first time I was meeting him and I can say that without that trick the fight would have another outcome.
-You were more aggressive than usual in the fight for the bronze medal. Which was the reason, the Azerbaijani opponent or the yearning of winning?
-Naturally, when I compete against an Azerbaijani athlete, my wish to win doubles, besides, I wanted much to win a medal at the European Championship.