Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի նախկին չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Ռոման Ամոյանը դարձավ Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն:
Ռիգայում ընթացող Եվրոպայի առաջնության եզրափակչում Ամոյանը մրցում էր Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Մինգիյան Սեմյոնովի հետ: Ամոյանը զիջեց 0:8 հաշվով և դարձավ 2016 թվականի Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր:
Ավելի վաղ 59 կգ քաշային Ռոման Ամոյանը 9:0 հաշվով վստահ առավելության էր հասել խորվաթ Իվան Լազատովիչի նկատմամբ, այնուհետև քառորդ եզրափակչում 9:6 հաշվով տպավորիչ հաղթանակ տարավ վրացի Իրակլի Շավաձեի նկատմամբ: Կիսաեզրափակչում Ամոյանը 4:0 հաշվով հաղթեց ուկրաինացի Դմիտրո Ցիմբալյուկին:

Роман Амоян – серебряный медалист чемпионата Европы
Член сборной Армении по греко-римской борьбе, бывший чемпион Европы, бронзовый медалист Олимпийских игр Роман Амоян стал вице-чемпионом Европы.
В финале проходящего в Риге чемпионата Европы Амоян встречался с представителем России, серебряным медалистом Олимпийских игр в Лондоне Мингияном Семеновым. Амоян уступил со счетом 0:8 и стал серебряным медалистом чемпионата Европы 2016-го года.
Ранее Роман Амоян, выступающий в весовой категории 59 кг, добился уверенного преимущества над хорватом Иваном Лизатовичем со счетом 9:0, затем в четвертьфинале одержал победу над грузином Ираклием Шавадзе со счетом 9:6. В полуфинале Амоян победил украинца Дмитрия Цымбалюка со счетом 4:0.