Գեղասահքի աշխարհի առաջնությանը պարային զույգերում Հայաստանը կներկայանա Թինա Կարապետյան-Սիմոն Սենեկալ զույգով: Բոսթոնում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը մոտ մեկ ամիս դեռ կա: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Կանադայում բնակվող Թինա Կարապետյանը պատմեց նախապատրաստական աշխատանքների և խոսեց ակնկալիքների մասին:
-Նախ շնորհավորում եմ աշխարհի առաջնության ուղեգիր նվաճելու համար: Ինչ տպավորություններ ստացաք Եվրոպայի առաջնությունից:
-Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելը մեծ փորձ էր մեզ համար: Հաջողվեց նույն սենյակում լինել և սահել Եվրոպայի լավագույն գեղասահորդների հետ: Այն իսկապես մեծ մոտիվացիա էր: Չէի էլ կարող մտածել, որ նման բան կպատահի մեզ հետ: Մինչև հիմա դժվարությամբ եմ հավատում, որ մեր երազանքը իրականություն է դառնում: Մասնակցելով Եվրոպայի այս առաջնությանը՝ մեզ հաջողվեց լավ սահեր, հաղթահարել որակավորման փուլը և այդ ամենը այն դեպքում, երբ առաջին մրցաշրջանն է, ինչ աշխատում ենք միասին: Մեզ հաջողվեց նաև 2 հորիզոնականով բարելավել մեր դիրքերը: Մենք հպարտանում ենք այս նվաճմամբ:
-Ինչպե՞ս եք նախապատրաստվում աշխարհի առաջնությանը:
-Հիմա որակավորվել ենք աշխարհի առաջնության համար: Պետք է սահենք հնարավորինս լավ, փորձելով առավելագույնս լավ ներկայանալ: Ուշադրություն պետք է դարձնենք մեր արտահայտությունների, գլխի շարժումներին և ձեռքերի աշխատանքի վրա: Սրանք մանրուքներ են, որ մեծ կարևորություն ունեն: Մինչ աշխարհի առաջնությունը շատ աշխատանք ունենք անելու:
-Ինչ եք կարծում ի՞նչ արդյունք կգրանցեք:
-Եվս մեկ անգամ կշեշտեմ. որ մեծ պատիվ է ներկայացնել աշխարհին Հայաստանը: Այս անգամ արդեն մրցելու ենք աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած թիմերի հետ: Լիահույս ենք, որ անկախ զույգերի քանակից, մեզ կհաջողվի լավ սահել և հույս ունենք հայտնվել լավագույն 20 զույգերի մեջ: Եթե ոչ, ապա մասնակցությունն աշխարհի առաջնությանն արդեն անհավանական է: Սպասում ենք անհամբերությամբ:

Tina Garabedian: We hope to be in the top 20
At the World Figure Skating Championship Armenia will be represented by Tina Garabedian/Simon Senecal ice dancing couple. There is still a month before the World Championship in Boston, USA. In a conversation with ANOC Tina Garabedian told about the preparatory works and the expectations.
-First, I want to congratulate you on qualifying for the World championship. What impressions have you got from the European Championship?
-Thank you. The European Championship was an incredible experience! We were in the same room and skated in the same ice rink with the top dance couples in Europe. It was very motivating and amazing to be there with them. I would never have thought that this would happen. All of this is honestly a dream come true. It's sometimes hard to believe. We participated in the championship with the best couples in Europe, we skated well and we even qualified for the World Championship in our first season together as a new team. And we moved up 2 spots. I think that it is an accomplishment that everyone should be proud of.
-How do you prepare for the World Championship?
-Now that we have qualified for the World Championship, we have to concentrate on making everything as perfect as possible. We have to work on our expressions, matching the heads and arm movements...all the little things that can upgrade our marks. During the next few weeks we have to work hard for the World Championship.
-What do you think, what results will you register?
- I want to note again that it is a great accomplishment for us representing Armenia. This time we will be up against the best teams in the world. We hope to skate well and be included in the top 20 regardless of the number of couples. If not, it is still unbelievable to be there. We are looking forward to it.