Այս մեդալը բարձր արդյունք էր ինձ համար. Լիլիթ Մկրտչյան
Հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունում վազող թիրախ` խառը վազք երիտասարդ աղջիկների մրցապայքարում արծաթե մեդալակիր Լիլիթ Մկրտչյանը մեծ արդյունք է համար Եվրոպայի փոխչեմպիոնի կոչումը:
«Մենք տեխնիկական շատ խնդիրների հետ բախվեցինք: Նախ իմ օպտիկան անընդունելի էր նրանց համար, փոխեցինք և տեդադրեցինք այլ օպտիկա, որը ապահովության համար տարել էինք մեզ հետ: Իմ վարժությունում այլ օպտիկայով ես զբաղեցրեցի 7-րդ հորիզոնականը, որում հաղթել էի նախորդ տարի: Այս երկրորդ վարժությունում ես դեռ մեդալ չունեի և այս մեդալը բավականին բարձր արդյունք էր ինձ համար: Հաջորդիվ կփորձեմ մասնակցել իմ վարժության մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը, քանի որ տարիներ շարունակ  սպասում եմ հենց մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը: Կանենք ամեն ինչ, որ այլևս խնդիրներ չառաջանան»,-ՀԱՕկ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Լիլիթ Մկրտչյանը:
Հունգարիայի Գիոր քաղաքում ավարտվեց հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունը: Հայաստանն այդ առաջնությունում նվաճեց թիմային երկու բրոնզե մեդալ: Վազող թիրախ` խառը վազք երիտասարդ աղջիկների պայքարում 14 մրցակցուհուց Լիլիթ Մկրտչյանը` 366 միավորով գրավել է 2-րդ տեղը:

Bronze medalist of the European Shooting Championship at 10m running target, mixed Lilit Mkrtchyan considers the silver medal to be a great achievement for her.
“We faced many technical problems. First, my shootings optics was unacceptable for them, we changed it for another one that we had taken with us. I took the 7th position with that optics in the exercise which I had won last year. In the second exercise I hadn’t had a medal yet and this medal was a great achievement for me. In future I’ll try to take part in Adults World Championship as I have dreamed of it for years. We will do everything not to have problems any more”, Lilit Mkrtchyan said.
The European Shooting Championship ended in Gyor, Hungary. Armenia won two team medals and Lilit Mkrtchyan brought a silver medal at running target, mixed scoring 366 points and placing second.