Այս մեդալը բարձր արդյունք էր ինձ համար. Լիլիթ Մկրտչյան
Հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունում վազող թիրախ` խառը վազք երիտասարդ աղջիկների մրցապայքարում արծաթե մեդալակիր Լիլիթ Մկրտչյանը մեծ արդյունք է համար Եվրոպայի փոխչեմպիոնի կոչումը:
«Մենք տեխնիկական շատ խնդիրների հետ բախվեցինք: Նախ իմ օպտիկան անընդունելի էր նրանց համար, փոխեցինք և տեդադրեցինք այլ օպտիկա, որը ապահովության համար տարել էինք մեզ հետ: Իմ վարժությունում այլ օպտիկայով ես զբաղեցրեցի 7-րդ հորիզոնականը, որում հաղթել էի նախորդ տարի: Այս երկրորդ վարժությունում ես դեռ մեդալ չունեի և այս մեդալը բավականին բարձր արդյունք էր ինձ համար: Հաջորդիվ կփորձեմ մասնակցել իմ վարժության մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը, քանի որ տարիներ շարունակ  սպասում եմ հենց մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը: Կանենք ամեն ինչ, որ այլևս խնդիրներ չառաջանան»,-ՀԱՕկ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Լիլիթ Մկրտչյանը:
Հունգարիայի Գիոր քաղաքում ավարտվեց հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունը: Հայաստանն այդ առաջնությունում նվաճեց թիմային երկու բրոնզե մեդալ: Վազող թիրախ` խառը վազք երիտասարդ աղջիկների պայքարում 14 մրցակցուհուց Լիլիթ Մկրտչյանը` 366 միավորով գրավել է 2-րդ տեղը:

Лилит Мкртчян. Эта медаль – высокий результат для меня
Серебряная медалистка в борьбе среди девушек (бегущая мишень, смешанный бег) чемпионата Европы Лилит Мкртчян считает большим достижением для себя звание вице-чемпионки Европы.
«Мы столкнулись со многими техническими проблемами. Сначала моя оптика была неприемлимой для них, мы ее поменяли на другую, которую для надежности брали с собой. В своем упражнении, в котором я победила в прошлом году, с другой оптикой я заняла 7-ю строчку. Во втором упражнении у меня пока не было медали, и эта медаль – довольно высокий результат для меня. В следующий раз попробую принять участие в своем упражнении в чемпионате мира среди взрослых, поскольку многие годы жду именно этого. Мы сделаем все, чтоб проблемы больше не возникали»,-отметила Лилит Мкртчян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
В венгерском городе Гиор завершился чемпионат Европы по стрельбе. Армения на этом чемпионате завоевала 2 командные бронзовые медали. В борьбе среди девушек (бегущая мишень, смешанный бег) Лилит Мкртчян набрала 366 очков и заняла 2-е место среди 14-и участниц