«Zika» անունով վիրուսը չի կարող խանգարել մեզ մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին. Հրաչյա Ռոստոմյան
Ռիոյի ամառային Օլիմպիական խաղերին մնացել է 175 օր: Սակայն խաղերի կազմակերպիչներին անհանգստացնող նոր խնդիր է առաջ եկել` «Zika» անունով վիրուսը:
Այս օրերին բազմաթիվ հարցեր են ուղղվում նաև Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեին. վիրուսի հնարավոր վտանգների, խաղերի մասնակցության և ձեռնարկվող միջոցների մասին:
Հարցերին առավել հանգամանալից պատասխանելու համար, ՀԱՕԿ-ը հանդիպում էր կազմակերպել Առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի փոխանցողով պայմանավորված և մակաբուծային հիվանդությունների համաճարակաբանության բաժնի պետ Լուսինե Պարոնյանի և Հայաստանի սպորտային բժիշկների հետ:
Լուսինե Պարոնյանը նախ նկարագրեց, թե ինչ է իրենից ներկայացնում «Zika» վիրուսը և մի քանի խորհուրդ տվեց Ռիո մեկնողներին:
«Zika» վիրուսը տարածվում է համանուն մոծակի միջոցով, առավել վտանգավոր է հղի կանանց համար: Խորհուրդ է տրվում ընտրել լավ օդորակիչներով հյուրանոցներ, հագնել երկարաթև, բաց գույն ունեցող շապիկներ: Վիրուսի գաղտնի շրջանը մի քանի օրից մինչև մի շաբաթ է: Նախաշնանները նման են գրիպի նախանշաններին: Վարակովի չէ: Վարկածներ կան, որ այն տարածվում է նաև սեռական ճանապարհով»:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն իր խոսքում նշեց, որ աղմուկը` կապված «Zika» վիրուսի հետ ուռճացված է:
«Ես չեմ ժխտում վիրուսի գոյությունը, սակայն դրա վերաբերյալ ծավալված խոսակցություններն ու բարձրացրած աղմուկն իսկապես ուռճացված են: Գաղտնիք չէ, որ նման վիրուսներ ժամանակ առ ժամանակ «հայտնվում են», այնուհետև որևէ դեղագործական ընկերություն «հայտանբերում է» կանխարգելիչ պատվաստումը և դրանով գովազդում է իրեն, իսկ Օլիմպիական խաղերից ավելի մեծ PR հարթակ դժվար է պատկերացնել: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ այսպիսի ներուժ ունեցող թիմ դեռ չի եղել (խմբ. Խոսքը վերաբերում է Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի հայ մասնակիցներին) և ոչ մի տեսակ վիրուս չի կարող մեր մասնակցությունը հարցականի տակ դնել: ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը նշել է, որ նա պատրաստ է սատարել և միջոցներ տրամադրել Ռիո մեկնող Հայաստանի մարզական պատվիրակությանը, որպեսզի բոլորն անցնեն անհրաժեշտ բուժզննումը և ստանան պատվաստումներ: Եթե անգամ այդ ամենն անհրաժեշտ լինի իրականացնել Գերմանիայում, Ֆրանսիայում կամ ցանկացած այլ երկրում»:

До летних Олимпийских игр в Рио осталось 175 дней. Однако перед организаторами Игр встала новая проблема - вирус «Зика».
Сейчас множество вопросов направлено также Национальному олимпийскому комитету Армении: о возможных опасностях вируса, участии в Играх и принимаемых мерах.
Чтобы наиболее обстоятельно ответить на все вопросы, НОК Армении организовал встречу с главой отдела эпидемиологии трансмиссивных и паразитарных заболеваний Наццентра контроля и профилактики заболеваний Министерства здравохранения Лусине Паронян и спортивными врачами Армении.
Лусине Паронян объяснила, что представляет из себя вирус «Зика» и дала несколько советов отправляющимся в Рио.
«Вирус «Зика» распространяется одноименными комарами и особо опасен для беременных женщин. Советуем выбирать гостиницы с хорошими кондиционерами и одевать светлые одежды с длинными рукавами. Скрытый период вируса – от нескольких дней до одной недели. Симптомы похожи на симптомы обычного гриппа. Он не заразен, но есть мнение, что вирус передается также половым путем».
Генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян в своей речи отметил, что шумиха вокруг вируса «Зика» преувеличена.
«Я не отрицаю существование вируса, однако разговоры и шумиха вокруг него, действительно, преувеличены. Не секрет, что подобные вирусы «возникают» время от времени, затем какая-нибудь компания по производству лекарств «изобретает» предотвращающую прививку и этим рекламирует себя. А более широкую PR арену, чем Олимпийские игры, трудно себе представить. В истории Независимой Армении такой сильной команды еще не было (ред. речь идет об армянских участниках на Олимпийских играх в Рио), и никакой вирус не может помешать нашему участию. Президент НОК Армении Гагик Царукян отметил, что он готов поддержать и предоставить средства спортивной делегации, отправляющейся в Рио, для медицинского обследования и прививок. Даже если это все необходимо будет осуществить в Германии, Франции или любой другой стране».