Շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց առաջնությունում կայացան մեկնարկային տուրի հանդիպումները
Հայաստանի գործող չեմպիոն Կարեն Գրիգորյանը զիջեց Հովիկ Հայրապետյանին, Արման Փաշիկյանը հաղթեց Սամվել Տեր-Սահակյանին: Տիգրան Պետրոսյանը պարտվեց Ռոբերտ Հովհաննիսյանին, Արման Միքայելյանը՝ Զավեն Անդրիասյանին, իսկ Նորայր Թորոսյանը՝ Հովհաննես Գաբուզյանին: Ոչ-ոքի ավարտվեց Լևոն Բաբուջյան-Մանուել Պետրոսյան պարտիան:
Առաջնության հաջորդ տուրում միմյանց դեմ կմրցեն՝ Հովիկ Հայրապետյան-Տիգրան Պետրոսյան, Արման Փաշիկյան-Ռոբերտ Հովհաննիսյան, Մանուել Պետրոսյան-Սամվել Տեր-Սահակյան, Նորայր Թորոսյան-Լևոն Բաբուջյան, Արման Միքայելյան-Հովհաննես Գաբուզյան, Կարեն Գրիգորյան- Զավեն Անդրիասյան զույգերը:
Կանանց առաջնության նախորդ տարվա չեմպիոն Սուսաննա Գաբոյանը ոչ-ոքի խաղացի Աննա Հայրապետյանը հետ: Միավորը կիսեցին նաև Մանե Ադամյան-Աննա Սարգսյան զույգը: Արփինե Գրիգորյանը հաղթեց Սիրանուշ Ղուկասյանին, Նարինե Գասպարյանը՝ Սոնա Ասատրյանին, իսկ Մարիա Գևորգյանը՝ Արմինե Բաբայանին:
2-րդ տուրում կմրցեն՝ Սիրանուշ Ղուկասյան-Սուսաննա Գաբոյան, Արմինե Բաբայան-Աննա Հայրապետյան, Նարինե Գասպարյան-Մարիա Գևորգյան, Աննա Սարգսյան-Սոնա Ասատրյան և Արփինե Գրիգորյան-Մանե Ադամյան զույգերը:

В Доме шахмат имени Тиграна Петросяна стартовал 76-й чемпионат Армении по шахматам среди мужчин.
Действующий чемпион Армении Карен Григорян уступил Овику Айрапетяну, Арман Пашикян одержал победу над Самвелом Тер-Саакяном. Тигран Петросян потерпел поражение от Роберта Оганесяна, Арман Микаелян – от Завена Андриасяна, а Норайр Торосян – от Оганеса Габузяна. Партия Левон Бабуджян-Мануэл Петросян завершилась вничью.
В следующем туре чемпионата состоятся встречи следующих пар: Овик Айрапетян-Тигран Петросян, Арман Пашикян-Роберт Оганесян, Мануэл Петросян-Самвел Тер-Саакян, Норайр Торосян-Левон Бабуджян, Арман Микаелян-Оганес Габузян, Карен Григорян-Завен Андриасян.
В борьбе среди женщин чемпионка прошлого года Сусанна Габоян сыграла вничью с Анной Айрапетян. Поделили очко также Мане Адамян и Анна Саркисян. Арпине Григорян одержала победу над Сирануш Гукасян, Нарине Гаспарян – над Соной Асатрян, а Мария Геворгян – над Армине Бабаян.
Во втором туре померятся силами следующие пары: Сирануш Гукасян-Сусанна Габоян, Армине Бабаян-Анна Айрапетян, Нарине Гаспарян-Мария Геворгян, Анна Саркисян-Сона Асатрян и Арпине Григорян-Мане Адамян.