Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկայացնել Հայաստանը. Թինա Կարապետյան
Կանադահայ գեղասահորդ Թինա Կարապետյանը մեծ սպասելիքներ ունի 2016 թվականից: 18-ամյա գեղասահորդուհին մեծ պատիվ է համարում Հայաստանի դրոշի ներքո հանդես գալը և հիացած է Հայաստանով:  ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Թինան պատմեց իր, զուգընկերոջ  և առաջիկա պլաների մասին:
-Թինա, պատմիր քո մասին:
-Ես ծնվել եմ կանադական Մոնրեալ քաղաքում 1997 թվականին: Ունեմ ևս երկու քույր, մեկը մեծ է, մյուսը՝ փոքր: Գեղասահքով սկսել եմ զբաղվել, երբ 3 տարեկան էի: Ես, կարծես, սիրահարվեցի այդ մարզաձևին: Նախորդ տարի պարում էի Ալեքսանդր Լալիբերտիի հետ, սակայն արդեն կես տարի է, ինչ համագործակցում եմ Սիմոն Պրոլուքս Սենեկայի հետ: Լալիբերտիի հետ մենք աշխարհի 2015 թվականի պատանեկան առաջնությունում զբաղեցրել էինք 16-րդ հորիզոնականը:
-Ովքե՞ր են ծնողներիդ և որտեղից են արմատներով:
-Մայրս՝ Մարալ Դերմեգուրդիչյանն է, իսկ հայրս՝ Ջոն Գարապեդյանը: Երկուսն էլ ծնվել են Լիբանանում:
-Գիտեմ, որ սովորում ես նաև դպրոցում: Ինչպե՞ս ես համատեղում:
-Այո, օրվա կեսը ես սահում եմ, իսկ մյուս կեսը տրամադրում եմ սովորելուն: Իսկապես, շատ դժվար է հստակ ծրագիր մտածել սահելու և դասերի համար: Աշխատում ենք հնարավորինս շատ սահել: Սակայն կարգապահություն, կազմակերպվածության շնորհիվ կարողում ենք հասցնել ամեն ինչ:
-Եղե՞լ ես Հայաստանում և ի՞նչ տպավորություններ ունես:
-Ընտանիքիս հետ Հայաստան եկանք նախորդ ամառ և մենք հիացած էինք մեր ճանապարհորդությունով: Աննկարագրելի զգացողություն էր վերջապես տեսել այն երկիրը, որի մասին այդքան շատ լսել և սովորել ենք: Ամեն փողոցում տեսնելով Հայաստանի դրոշը, ամենուր լսել հայերենը, իսկապես մեծ ուրախություն էր պատճառում մեզ: Մեզ համար դեպի Հայաստան ճանպարհորդությունն անմոռանալի էր:
-Հայաստանի դրոշի ներքո հանդես գալը մարզիչիս գաղափարն էր: Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկայացնել Հայաստանը: Հպարտություն է կրել «Հայաստան» անվանումով շապիկներ, լսել Հայաստանի օրհներգը:
-Ի՞նչ կասես զուգընկերոջդ՝ Սիմոն Սենեկայի մասին:
-Սիմոնի հետ սահել սկսել ենք 2015 թվականի մայիսից: Նա 24 տարեկան է: Սիմոնն իսկապես հրաշալի տեխնիկա ունի և բավականին արագ է: Մենք նույն մտածելակերպն ունենք: Նա անմացորդ նվիրվում է իր աշխատանքին, միևնույն ժամանակ նաև դասավանդում է համալսարնի ցածր կուրսերում: Նա շատ բարեհամբյուր է, մեծ սիրտ ունի: Մենք ջերմ փոխհարաբերությունների մեջ ենք և լավ ընկերներ ենք:
-Ի՞նչ պլաններ ունեք 2016 թվականի համար:
-2016 թվականին մեր հիմնական նպատակն աշխարհի առաջնությանը մասնակցել է, որն անցկացվելու է Բոսթոնում: Դրա համար մեզ հարկավոր է հավաքել համապատասխան միավորներ կարճ ծրագրում, որը մենք արդեն ունենք և կրկնել այն ազատ վարժությունում: Այդ իսկ պատճառով մենք կմասնակցենք Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում անցկացվելիք բաց մրցաշարին: Լիահույս եմ, որ մեզ կհաջողվի հավաքել համապատասխան միավորները և մենք կմասնակցեն մարտին կայանալիք աշխարհի առաջնությանը: Հաջողություն մաղթեք մեզ:

Канадская фигуристка армянского происхождения Тина Карапетян имеет большие ожидания от 2016-го года. 18-летняя фигуристка восхищена Арменией и считает большой честью выступать под ее флагом. В беседе с пресс-службой НОК Армении Тина рассказала о себе, своем партнере и предстоящих планах.
-Тина, расскажи о себе.
-Я родилась в канадском городе Монреале в 1997 году. У меня две сестры, одна старше меня, другая – младше. Фигурным катанием я начала заниматься с 3-х лет и влюбилась в этот вид спорта. В прошлом году я танцевала с Александром Лалиберте, но уже пол года сотрудничаю с Симоном Пру-Сенекалом. С Лалиберте мы заняли 16-ю строчку на молодежном чемпионате мира 2015-го года.
-Кто твои родители и откуда их корни?
-Мама – Марал Дермегурдичян, а папа – Джон Гарапедян. Оба родились в Ливане.
-Знаю, что ты учишься также в школе. Как совмещаешь?
-Да, я пол дня катаюсь, а другую половину дня отдаю учебе. Действительно, очень трудно придумать твердую программу для катания и учебы. Стараюсь, по возможности, больше кататься. Однако, благодаря дисциплинированости и организованости, все успеваю.
-Ты была в Армении и каковы впечатления?
-Мы с семьей побывали в Армении прошлым летом и были восхищены этим путешествием. Непередаваемое чувство наконец увидеть ту страну, о которой много слышали и учили. Видеть армянский флаг на каждой улице, слышать везде армянскую речь доставляло нам большую радость. Путешествие в Армению стало для нас незабываемым.
-Как ты решила выступать под флагом Армении?
-Это была идея тренера, для меня большая честь представлять Армению. Гордость – носить майки с надписью «Армения», слышать гимн Армении.
-Что скажешь о своем партнере Симоне Пру-Сенекале?
-Кататься с Симоном мы начали с мая 2015-го года, ему 24 года. У Симона великолепная техника и скорость. Мы мыслим одинаково. Он полностью отдается своей работе и одновременно преподает на младших курсах университета. Он очень любезный, у него доброе сердце. У нас теплые взаимоотношения, мы хорошие друзья.
-Какие у вас планы на 2016-й год?
-Нашей основной целью в 2016-м году является участие в чемпионате мира, который пройдет в Бостоне. Для этого нам нужно набрать соответствующее количество очков в короткой программе, которая у нас уже есть, и повторить их в произвольной программе. Поэтому мы будем участвовать в открытом турнире, который состоится в немецком городе Мюнхене. Я очень надеюсь, что нам удастся набрать соответствующее количество очков и мы примем участие в чемпионате мира в марте. Пожелайте нам удачи.