Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի մարաթոնյան վազքի և մարզական քայլքի մրցումները շոգի պատճառով տեղափոխվել են Սապորո, հայտնում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) մամուլի ծառայությունը:
Մրցումները տեղի կունենան «Օդորի Պարկում» (Odori Park):
«Մեր առաջնային նպատակը մարզիկների առողջության մասին հոգ տանելն է: Մրցումները Տոկիոյից Սապորո տեղափոխելը դրա վառ ապացույցն է: Սապորոյում օդի ջերմաստիճանը 5-6 աստիճանով ցածր է, քան Տոկիոյում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Տոկիո-2020-ի կազմկոմիտեին, Աթլետիկայի աշխարհին ու Ճապոնիայի իշխանություններին՝ խնդրի լուծման համար»,- ասել է ՄՕԿ-ի մարզիկների հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Կիրստի Քովենթրին:
Հիշեցնենք, որ Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերը Ճապոնիայի մայրաքաղաքում կանցկացվեն 2020թ. հուլիսի 24-ից օգոստոսի 9-ը:

Соревнования по марафонскому бегу и спортивной ходьбе Олимпийских игр Токио-2020 перенесены в Саппоро из-за жары, сообщает пресс-служба Международного олимпийского комитета (МОК).
Соревнования пройдут в «Парке Одори» (Odori Park).
«Наша первоочередная цель - забота о здоровье спортсменов. Перенос соревнований из Токио в Саппоро является ярким тому подтверждением. Температура воздуха в Саппоро на 5-6 градусов ниже, чем в Токио. Я хочу поблагодарить Оргкомитет Токио-2020, Мир легкой атлетики и власти Японии за решение этой проблемы», - сказала представительница комиссии спортсменов МОК Кирсти Ковентри.
Напомним, что Олимпийские игры Токио-2020 пройдут в столице Японии с 24-го июля по 9-е августа 2020-го года