Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի մարաթոնյան վազքի և մարզական քայլքի մրցումները շոգի պատճառով տեղափոխվել են Սապորո, հայտնում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) մամուլի ծառայությունը:
Մրցումները տեղի կունենան «Օդորի Պարկում» (Odori Park):
«Մեր առաջնային նպատակը մարզիկների առողջության մասին հոգ տանելն է: Մրցումները Տոկիոյից Սապորո տեղափոխելը դրա վառ ապացույցն է: Սապորոյում օդի ջերմաստիճանը 5-6 աստիճանով ցածր է, քան Տոկիոյում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Տոկիո-2020-ի կազմկոմիտեին, Աթլետիկայի աշխարհին ու Ճապոնիայի իշխանություններին՝ խնդրի լուծման համար»,- ասել է ՄՕԿ-ի մարզիկների հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Կիրստի Քովենթրին:
Հիշեցնենք, որ Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերը Ճապոնիայի մայրաքաղաքում կանցկացվեն 2020թ. հուլիսի 24-ից օգոստոսի 9-ը:

The Tokyo 2020 marathon and race walk have been moved to Sapporo because of the heat, the press service of the International Olympic Committee (IOC) informs.
The competitions will be held in Odori Park.
“Athletes’ health and well-being are always at the heart of our concerns, and the decision to move the marathon and race walk events to Sapporo shows how seriously we take such concerns. The temperature in Sapporo is 5-6 degrees cooler than in Tokyo. I would like to thank the Tokyo 2020 Organising Committee, the local authorities and World Athletics for confirming this new venue so quickly.” the Chair of the IOC’s Athletes’ Commission, Kirsty Coventry, said.