Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի մարզչական շտաբը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեց Ղազախստանի մայրաքաղաքում Նուր-Սուլթանում անցկացված աշխարհի առաջնությունը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչի պաշտոնակատար Էդուարդ Սահակյանը նշեց, որ ըմբիշների ելույթներից և՛ գոհ է, և՛ դժգոհ:
«Աշխարհի առաջնությունը բարդ էր, քանի որ այն վարկանիշային էր Օլիմպիական խաղերի համար: Բոլոր թիմերը լավ էին պատրաստվել, եւ փորձում էին նվաճել հնարավորինս շատ վարկանիշներ: Տղաների ելույթներից և՛ գոհ ենք, և՛ դժգոհ: Գոհ ենք, որ ունեցանք 2 վարկանիշ: Մի քանի քաշային կարգերում կարող էինք ավելի լավ հանդես գալ, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով չստացվեց: ԱԱ-ում թույլ մրցակիցներ չկային: Կարող ենք մեր դժգոհությունը հայտնել մրցավարության վերաբերյալ, քանի որ 63 կգ քաշային կարգում կարող էինք եզրափակիչում տեսնել մեր ըմբիշին: 55 եւ 67 կգ քաշային կարգերում եւս մրցավարները խանգարեցին մեզ: Մնացած գոտեմարտերում մրցավարությունը նորմալ էր: Կարապետ Չալյանը բարձր ջերմություն ուներ մրցումներից առաջ ու ընթացքում: Դեռ չենք կարող ասել՝ ով կմասնակցի Օլիմպիական խաղերին՝ Չալյանը, թե Արսեն Ջուլֆալակյանը: Դեռ շատ ժամանակ կա: Վստահեցնում ենք՝ կգնա նա, ով ավելի ուժեղ է:»,- ասաց մարզիչը:
Հավաքականի մարզիչներից Սամվել Գեւորգյանը դժգոհեց աշխարհի առաջնության մրցավարությունից ու վիճակահանությունից:
«Վերջին 3-4 տարվա ընթացքում սա ամենաուժեղ ԱԱ-ն էր: Մասնակցեցին ուժեղագույն ըմբիշները, քանի որ վարկանիշները կարեւոր էին յուրաքանչյուր երկրի համար: Կարող եմ ասել, որ շատ վատն էր վիճակահանությունը, որը, կարծես, ստեղծված լիներ մի քանի երկրների համար: Օրինակ՝ Արթուր Ալեքսանյանն անցկացրել է 5 գոտեմարտ իր հիմնական մրցակիցների հետ: Նույնը կարելի է ասել 60 եւ 67 կգ քաշային կարգերի մասին: Մրցավարությունը շատ վատն էր: Մրցավարների մոտ ևս կար լարվածություն, քանի որ այս մրցման արդյունքում պետք է ընտրվեին Օլիմպիական խաղերի մրցավարները: Մենք չհասկացանք, թե 67 քաշային կարգում մրցավարները գոտեմարտի ավարտից 30 վայրկյան առաջ ինչի համար միավոր տվեցին Կարեն Ասլանյանի մրցակցին: Դրանից հետո Միխայիլ Մամիաշվիլին մոտեցավ եւ ասաց, որ ինքն էլ չհասկացավ այդ որոշումը, եւ եթե մրցավարները չբացատրեն իրեն, ապա կպատժվեն: Մրցավարը պատժվեց, սակայն մենք զրկվեցինք մեկ վարկանիշից: Եթե Արթուր Ալեքսանյանն էլ փոքր վրիպում թույլ տար, նրան նույնպես խանգարելու էին: Սակայն այս անգամ Արթուրն այնպիսի մարզավիճակում էր, որ կարող էր եւս 5 գոտեմարտ անցկացնել եւ չհոգնել, եթե վնասվածքները չլինեին: Բժիշկները ցավազրկեցին Արթուր Ալեքսանյանին, սակայն ցավը դեռ կար: Վնասվածքը կարող էր վնասել նրա թոքերը, եւ մենք որոշեցինք ռիսկի չդիմել: Արթուրը շատ ծանր տարավ, որ հանձնեց մեդալը, սակայն թույլ չտվեցինք վտանգել նրա առողջությունը: Այսօր նա կհետազոտվի, ինչից հետո կորոշենք, թե ինչ բուժում կստանա: Բժիշկներն ասել են, որ նա մի քանի ամիս պետք է անշարժ պահի այդ հատվածը»,- ասաց Սամվել Գեւորգյանը:
Հիշեցնենք, որ hունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը երկու մեդալով էր ավարտեց ելույթն աշխարհի առաջնությունում: Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ) դարձել էր բրոնզե մեդալակիր, իսկ Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) նվաճել էր արծաթե մեդալ: Արթուր Ալեքսանյանը վնասվածքի պատճառով չէր մասնակցել եզրափակիչ գոտեմարտին:

Тренеры сборной Армении по греко-римской борьбе подвели итоги ЧМ
Тренерский штаб сборной Армении по греко-римской борьбе на встрече с журналистами подвел итоги прошедшего в столице Казахстана Нур-Султане чемпионата мира.
Исполняющий обязанности главного тренера сборной Эдуард Саакян отметил, что он как доволен, так и недоволен выступлениями борцов.
«Чемпионат мира был сложным, потому что он был рейтинговым для Олимпийских игр. Все команды были хорошо подготовлены и пытались завоевать как можно больше рейтингов. Выступлениями ребят мы как довольны, так и недовольны. Мы довольны, что имеем 2 рейтинга. Могли бы лучше выступить в нескольких весовых категориях, но по каким-то причинам не получилось. На ЧМ не было слабых соперников. Мы можем выразить недовольство по поводу судейства, поскольку мы могли видеть нашего борца в финале весовой категории 63 кг. В весовых категориях 55 и 67 кг нам также помешали судьи. В остальных поединках судейство было нормальным. У Карапета Чаляна была высокая температура до и во время соревнований. Пока неизвестно, кто примет участие в Олимпийских играх - Чалян или Арсен Джулфалакян. Еще есть много времени. Мы заверяем вас, что отправится тот, кто сильнее», - сказал тренер.
Один из тренеров команды Самвел Геворгян выразил недовольство по поводу судейства и жеребьевки чемпионата мира.
«Это был самый сильный ЧМ за последние 3-4 года. Участвовали сильнейшие борцы, так как рейтинги были важны для каждой страны. Могу сказать, что жеребьевка была очень плохой, казалось, что она проводится для нескольких стран. Например, Артур Алексанян провел 5 поединков со своими основными соперниками. То же самое можно сказать и о весовых категориях 60 и 67 кг. Судейство также было очень плохим. Судьи были напряжены, так как по результатам этого турнира должны были выбрать судей Олимпийских игр. Мы не поняли, почему в весовой категории 67 кг судьи за 30 секунд до окончания поединка дали очки сопернику Карена Асланяна. После этого подошел Михаил Мамиашвили и сказал, что он также не понял этого решения, и если судьи не объяснят ему, то будут наказаны. Судья был наказан, однако мы были лишены одного рейтинга. Если бы Артур Алексанян также допустил небольшую ошибку, то судьи ему также бы помешали. Но на этот раз Артур был в такой спортивной форме, что мог провести еще пять поединков и не устать, если бы не травма. Врачи обезболили Артура Алексаняна, но боль не отступила. Травма могла повредить его легкие, и мы решили не рисковать. Артур очень переживал, что отдал медаль, но мы не позволили ему ставить под угрозу свое здоровье. Сегодня он будет обследован, после чего мы решим, какое лечение он получит. Врачи заявили, что он должен находиться в покое в течение нескольких месяцев», - сказал Самвел Геворгян.
Напомним, что сборная Армении по греко-римской борьбе завершила свои выступления на чемпионате мира с двумя медалями. Славик Галстян (63 кг) стал бронзовым медалистом, а Артур Алексанян (97 кг) завоевал серебряную медаль. Артур Алексанян не принял участия в финальном поединке из-за травмы.