Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի գործող չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում խոսեց սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում անցկացվելիք աշխարհի առաջնությունից ակնկալիքների մասին:
«Ստեփան Սարգսյանի մրցաշարից հետո հավաքի ենք մեկնել Սոչի: Հիմա էլ այստեղ ենք հավաք անցկացնում, որպեսզի լավագույն մարզավիճակում մեկնենք աշխարհի առաջնությանը: Կփորձենք արդարացնել մարզիչների ակնկալիքները: Ես չեմ մտածում, որ 57 կգ քաշային կարգում բարդ է լինելու, յուրաքանչյուր քաշ էլ իր դժվարություններն ունի: Եթե կարողանում ես մեկ քաշ բարձր չեմպիոն դառնալ (Եվրոպայի առաջնությունում Արսեն Հարությունյանը չեմպիոն է դարձել 61 կգ քաշային կարգում), ապա այդ ամենը պետք է չհետաքրքրի: Երբ դուրս ես գալիս գորգ գոտեմարտելու, քեզ ոչինչ չի հետաքրքրում՝ անգամ մրցակիցներիդ տիտղոսները: Նրանք այդ տիտղոսները նվաճել են նախկինում տեղի ունեցած մրցաշարերի ժամանակ, իսկ այստեղ նորն է, ու նոր չեմպիոններ են որոշվում»,- ասաց նա:
Արսեն Հարությունյանն աշխարհի առաջնությանը մեկնում է մեկ նպատակով. «Աշխարհի առաջնությանը մեկնում եմ լավ մասնակցելու համար, չեմ մտածում չեմպիոն դառնալու մասին: Մեկնում եմ գորգում ցույց տալու այն, ինչ սովորեցրել են մարզիչները»,- խոսքը եզրափակեց ըմբիշը:
Հիշեցնենք, որ աշխարհի առաջնությունում ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգան Արսեն Հարությունյանը (57 կգ), Վազգեն Թևանյանը (65 կգ), Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը (79 կգ), Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ) եւ Լևան Բերիանիձեն (125 կգ):

Член сборной Армении по вольной борьбе, действующий чемпион Европы Арсен Арутюнян в беседе с журналистами рассказал об ожиданиях с чемпионата мира, который состоится с 14-го по 22-е сентября в столице Казахстана Нур-Султане.
«После турнира Степана Саргсяна мы отправились в Сочи на сбор. А сейчас проводим сбор здесь, чтобы отправиться на чемпионат мира в наилучшей спортивной форме. Мы постараемся оправдать ожидания тренеров. Я не думаю, что в весовой категории 57 кг будет сложно, каждый вес имеет свои трудности. Если ты можешь стать чемпионом в более высокой весовой категории (Арсен Арутюнян стал победителем чемпионата Европы в весовой категории 61 кг), то все это не должно тебя интересовать. Когда ты выходишь на ковер, тебя ничего не интересует, даже титулы твоих соперников. Они завоевали эти титулы во время предыдущих турниров, а здесь все по-новому и определяются новые чемпионы», - сказал он.
Арсен Арутюнян отправляется на чемпионат мира с одной целью. «Я отправляюсь на чемпионат мира, чтобы хорошо выступить, и не думаю о том, чтобы стать чемпионом. Я отправляюсь показать на ковре то, чему научили меня тренеры», - заключил борец.
Напомним, что на чемпионате мира в составе сборной Армении по вольной борьбе выступят: Арсен Арутюнян (57 кг), Вазген Теванян (65 кг), Варужан Каджоян (74 кг), Григор Григорян (79 кг), Оганес Мхитарян (86 кг) и Леван Берианидзе (125 кг).