Հունահռոմեական ըմբշամարտի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Արմեն Բալարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Տալինում ավարտված երիտասրադների աշխարհի առաջնությունը:
«Արդյունքները ինձ միշտ էլ չեն բավարարում, քանի որ չկան չեմպիոններ: Բայց կան մեդալակիրներ՝ փոխչեմպիոններ, որի համար ես շատ ուրախ եմ: Ընդհանուր մասնակցությունը համարում եմ բավարար,բայց մենք կորցրեցինք երեք ոսկե մեդալ: Առաջինը Տիգրան Մինասյանն էր: Նա կիսաեզրափակչում ռուս ըմբիշին հաղթում էր 7:1 հաշվով,սակայն ինչ-որ բան կատարվեց և պարտվեց 7:8 հաշվով և կորցրեցինք եզրափակիչ դուրս գալու հնարավորությունը: Մնացած քաշային կարգերում հնարավորություն կար մեդալ նվաճել, բայց յուրաքանչյուրին մի բան խանգարեց»,- ասաց Արմեն Բաբալարյանը:
82 կգ քաշային կարգում պատանիների աշխարհի առաջնության հաղթող Կարեն Խաչատրյանի գոտեմարտերը՝ վերլուծելիս Արմեն Բաբալարյանն ասաց, որ վերջինս նոր է տեղափոխվել երիտասարադների տարիքային խումբ, և դեռևս կան որոշակի բարդություններ և հարմարվելու խնդիրներ.
«Ինձ թվում է Կարենը մյուս տարի կասի իր խոսքը»:
Ըստ Արմեն Բալաբլարյանի Սահակ Հովհաննիսյանը մինչև եզրափակիչ կատարել է մարզիչների տրված բոլոր հանձնարարությունները.
«Բայց նրա հակառակորդը փորձառու ու տիտղոսակիր ըմբիշ էր և ինչ- որ տեղ Սահակի մոտ զգացվեց փորձի պակասը, նա չկարողացավ իրեն դրսևորել։ Նույնը վերաբերում է նաև Շանթ Խաչատրյանին, վրացի ըմբիշին Շանթը Բաթումիի մրցաշարում հաղթել էր 7:0 հաշվով, բայց այստեղ թե՛ նա, թե՛ Սահակը եզրափակչում չկարողացան մեր հանձնարարությունները կատարել: Նրանց արդյունքը բավարար եմ գնահատում, քանի որ ավելին անելու ներուժ ունեն»,-ասաց հավաքականի ավագ մարզիչը:
Մինչև տարեվարեջ հունահռոմաեկան ոճի ըմբշամարտի երիտասարդական հավաքականը կմասկանկցի 2-3 միջազգային մրցաշարի և դեկտեմբերին ուզումնամարզական հավաք կանցկացնի Ծաղկաձորում:

Старший тренер молодежной сборной по греко-римской борьбе Армен Бабаларян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги завершившегося в Таллинне молодежного чемпионата мира.
«Результаты меня никогда не удовлетворяют, поскольку нет чемпионов. Но есть медалисты, вице-чемпионы, чему я очень рад. В целом, участие считаю удовлетворительным, но мы потеряли три золотые медали. Первым был Тигран Минасян. Он в полуфинале одерживал победу над российским борцом со счетом 7:1, но что-то произошло, Тигран уступил со счетом 7:8 и потерял шанс выйти в финал. В остальных весовых категориях также была возможность завоевать медаль, но каждому что-то помешало», - сказал Армен Бабаларян.
Анализируя поединки победителя молодежного чемпионата мира Карена Хачатряна (82 кг), Армен Бабаларян сказал, что Хачатрян недавно перешел в молодежную возрастную группу, и пока есть некоторые трудности:
«Я думаю, что Карен в будущем году скажет свое слово».
По словам Армена Бабаларяна, Саак Оганесян до выхода в финал выполнил все наставления тренеров:
«Но его соперник был опытным и титулированым борцом, и где-то сказалось отсутствие опыта у Саака, он не смог себя проявить. То же самое касается Шанта Хачатряна, Шант одержал победу над грузинским борцом на турние в Батуми со счетом 7:0, но здесь ни он, ни Саак не смогли выполнить наши наставления в финале. Я оцениваю их результаты на удовлетворительно, поскольку у них есть потенциал, чтобы сделать больше», - сказал старший тренер сборной.
До конца года молодежная сборная по греко-римской борьбе примет участие в 2-3-х международных турнирах и проведет в декабре учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре.