«Օլիմպավանում» այսօր կայացավ ՀԱՕԿ-ի արտահերթ գլխավոր ասամբլեայի նիստը: Օրակարգում դրված էր 5 հարց:
Առաջին կետը, որը վերաբերում էր Մինկում ավարտված Եվրոպական խաղերին, զեկուցեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական Արմեն Գրիգորյանը: Վերջինս ամփոփեց կատարված աշխատանքները և մեր մարզիկների գրանցած արդյունքները՝ հատուկ ըդգծելով նման մասշտաբի կարևոր մրցաշարում հայ մարզիկների՝ երկնիշ թվով մեդալներ նվաճելու կարևորությունը (խմբ. 11 մեդալ՝ 5 ոսկե, 3-ական արծաթե և բրոնզե):
Օրակարգի երկրորդ հարցը Տոկի- 2020-ի Հայաստանի մարզիկների նախապատրաստման աշխատանքների մասին էր, որը ևս զեկուցեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական Արմեն Գրիգորյանը:
Վերջինս վստահեցրեց, որ ինչպես համակարգվել են նախորդ կարևոր մարզական միջոցառումներից առաջ արվող աշխատանքները, այդպես էլ կարվի Տոկիո-2020-ին ընդառաջ: Գրիգորյանն իր խոսքում նշեց, որ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարականով կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կվերահսկի նախապատրաստական բոլոր աշխատանքները և մեր մարզիկներն ու մարզիչները ոչ մի խնդիր չեն ունենա՝ նախապատրաստվելու 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին:
Օրակարգի 3-րդ կետը «Հայաստանի Հանրապետության բռնցքամարտի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպությանը ՀԱՕԿ-ի անդամակցությունից հեռացնելու մասին էր: Զեկուցում էր ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը: Վերջինս ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության բռնցքամարտի ֆեդերացիայի կատարած խախտումների վերաբերյալ 30 կետանոց զեկույց և դրեց ֆեդերացիան՝ ՀԱՕԿ անդամակցությունից զրկելու հարցը քվեարկության: Ասամբլեայի 67 մասնակիցներից 64-ը կողմ քվեարկեցին, 2-ը՝ ձեռնպահ, մեկն էլ չմասնակցեց քվեարկությանը:
Օրակարգի 4-րդ հարցը «Բռնցքամարտի հայկական ազգային ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպությանը ՀԱՕԿ-ի ժամանակավոր անդամ ընդունելու մասին էր: Զեկուցող ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը ներկայացրեց վերը նշված ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանի դիմում-նամակը ՀԱՕԿ-ին, ներկայացրեց Բռնցքամարտի հայկական ազգային ֆեդերացիայի մինչև օրս կատարած աշխատանքները և արդյունքները և հարցը դրեց քվեարկության: 67 մասնակիցներից 64-ը կողմ քվեարկեցին, 3-ը՝ ձեռնպահ:
Օրակարգի 5-րդ կետը գլխավոր ասամբլեայի արարողակարգային հարցերի մասին էր, որը քննարկվեց և ընդունվեց միաձայն ասամբլեայի սկզբում:

Сегодня в «Олимпаване» состоялось внеочередное заседание генеральной ассамблеи НОК Армении. На повестке дня было 5 вопросов.
О первом пункте, касающемся завершившихся в Минске Европейских игр, доложил советник президента НОК Армении Гагика Царукяна Армен Григорян. Он подвел итоги проделанной работы и результатов наших спортсменов, особо подчеркнув количество завоеванных армянскими спортсменами медалей в важном турнире подобного масштаба (ред. 11 медалей - 5 золотых, 3 серебряные и 3 бронзовые).
Второй вопрос повестки дня касался подготовки армянских спортсменов к Токио-2020, о котором также доложил советник президента НОК Армении Гагика Царукяна Армен Григорян.
Григорян заверил, что работа, проделанная перед предшествующими важными спортивными мероприятиями, будет выполнена также перед Токио-2020. В своем выступлении Григорян отметил, что по поручению президента НОК Армении Гагика Царукяна будет создана рабочая группа, которая будет контролировать все подготовительные работы, и у наших спортсменов и тренеров не будет никаких проблем с подготовкой к 32-м летним Олимпийским играм.
3-й пункт повестки дня касался исключения общественной организации «федерация бокса РА» из состава НОК Армении. Об этом доложил генеральный секретарь НОК Армении Грачья Ростомян. Он представил доклад из 30 пунктов о нарушениях, совершенных федерацией бокса Республики Армения, и поставил на голосование вопрос исключения федерации из членства НОК Армении. Из 67-и участников ассамблеи 64 проголосовали «за», двое воздержались, и один не участвовал в голосовании.
Четвертым вопросом повестки дня стал прием во временные члены НОК Армении общественной организации «Национальная федерация бокса Армении». Грачья Ростомян представил письмо-заявление президента данной федерации Оганеса Овсепяна НОК Армении, представил проделанную ими работу, результаты и поставил вопрос на голосование. Из 67-и участников, 64 проголосовали «за», трое воздержались.
5-м пунктом повестки дня были протокольные вопросы генеральной ассамблеи, которые были обсуждены и единогласно приняты в начале заседания.