Տոկիո-2020-ի կազմկոմիտեն հայտարարել է, որ Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերի 5000 մեդալների արտադրության համար անհրաժեշտ մետաղների ամբողջ քանակը հավաքվել է:
Երկու տարվա ընթացքում բջջային հեռախոսներից, համակարգիչներից և այլ տեխնիկաներից արդյունահանվել է 32 կիլոգրամ ոսկի, 3,5 տոննա արծաթ և 23 ցենտներ բրոնզ:
Անհրաժեշտ քանակն ապահովելու համար օգտագործվել է 6 մլն հին էլեկտրոնիկա: Հետաքրքիրն այն է, որ մարզիկներից ինչ-որ մեկը կստանա ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախի հեռախոսից ստացված մեդալը: Վերջինս սեփական հեռախոսը նվիրաբերել էր ի նշան բնապահպանական նախաձեռնության աջակցության:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի պահանջների համաձայն՝ ամենաբարձր պարգևը պետք է արծաթե հիմք ունենա և պարունակի առնվազն 6 գրամ մաքուր ոսկի:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Տոկիո-2020-ի պատվոհարթակները պատրաստվելու են վերամշակված պլաստիկից: 100 այդպիսի պատվոհարթակի արտադրության համար անհրաժեշտ է 100 տոննա թափոն:

The Tokyo 2020 Organising Committee has announced that final amount of necessary metals for 5000 medals of the Olympic and Paralympic Games have been collected.
During two years 32 kg of gold, 3,500 kg of silver and 2,200 kg of bronze have been extracted from mobile phones, computers and other small electronic devices.
6 million old electronics have been used to collect the needed amount. It’s noteworthy that one of athletes will win a medal manufactured of IOC President Thomas Bach’s mobile phone. The last one has donated his phone in support of the environmental initiative.
According to the requirements of the International Olympic Committee, the highest medal should have a silver base and contain at least 6 grams of pure gold.
Earlier it was announced that Tokyo 2020 medal podiums will be made of recycled plastic. For production of 100 such podiums will be needed 100 tones of plastic waste.