Տոկիո-2020-ի կազմկոմիտեն հայտարարել է, որ Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերի 5000 մեդալների արտադրության համար անհրաժեշտ մետաղների ամբողջ քանակը հավաքվել է:
Երկու տարվա ընթացքում բջջային հեռախոսներից, համակարգիչներից և այլ տեխնիկաներից արդյունահանվել է 32 կիլոգրամ ոսկի, 3,5 տոննա արծաթ և 23 ցենտներ բրոնզ:
Անհրաժեշտ քանակն ապահովելու համար օգտագործվել է 6 մլն հին էլեկտրոնիկա: Հետաքրքիրն այն է, որ մարզիկներից ինչ-որ մեկը կստանա ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախի հեռախոսից ստացված մեդալը: Վերջինս սեփական հեռախոսը նվիրաբերել էր ի նշան բնապահպանական նախաձեռնության աջակցության:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի պահանջների համաձայն՝ ամենաբարձր պարգևը պետք է արծաթե հիմք ունենա և պարունակի առնվազն 6 գրամ մաքուր ոսկի:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Տոկիո-2020-ի պատվոհարթակները պատրաստվելու են վերամշակված պլաստիկից: 100 այդպիսի պատվոհարթակի արտադրության համար անհրաժեշտ է 100 տոննա թափոն:

Оргкомитет Токио-2020 объявил, что все количество металлов, необходимых для производства 5000-и медалей Олимпийских и Паралимпийских игр, собрано.
В течение двух лет из мобильных телефонов, компьютеров и другой техники было извлечено 32 кг золота, 3.5 тонны серебра и 23 тонны бронзы.
Для обеспечения необходимого количества металла было использовано 6 млн единиц старой электроники.
Интересно, что один из спортсменов завоюет медаль, полученную из телефона президента МОК Томаса Баха.
Последний пожертвовал свой телефон в знак поддержки экологической инициативы.
Согласно требованиям Международного олимпийского комитета, высшая награда должна иметь серебряную основу и содержать не менее 6-и гр чистого золота.
Ранее было объявлено, что пьедесталы почета Токио-2020 будут изготовлены из переработанного пластика. Для производства 100 таких пьедесталов почета требуется 100 тонн отходов.