Մինսկում ավարտված երկրորդ Եվրոպական խաղերում ըմբշամարտի ազատ ոճի Հայաստանի հավաքականը ոչ մի մեդալ չնվաճեց։ Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց թիմի ելույթները և խոսեց Եվրոպական խաղերի կազմակերպվածության մասին․
«Մեդալների ակնկալիք կար 57 կգ և 65 կգ քաշային ըմբիշներից։ Բայց 65 կգ քաշային կարգում Վալոդյա Ֆրանգուլյանը 3-րդ տեղի համար պայքարում պարտվեց Ուկրաինան ներկայացնող Գոռ Հովհաննիսյանին, ում 2 ամիս առաջ պարտվել էր Կիևի միջազգային մրցաշարում։ Սպասում էի, որ Ֆրանգուլյանը կավելացնի և կհաղթի նրան։ Չեմ կարող հստակ ասել՝ ինչն է պատճառը. հնարավոր է՝ վիրահատությունից նոր ապաքինումը, բայց եթե պատճառներ փնտրենք, շատ կլինեն։ Ունենք այն, ինչ կա։ Գարիկ Բարսեղյանն առաջին գոտեմրատում հանդիպեց Զաուր Ուգուևին ու պարտվեց։ Վերջինս չհասավ եզրափակիչ, ու Գարիկը զրկվեց մեդալի համար պայքարելու հնարավորությունից»։
Հաբեթնակ Կուրղինյանը շատ գոհ էր Եվրոպական խաղերի կազմակերպվածությունից.
« Ամեն ինչ շատ լավ էր կազմակերպված, չկար ո՛չ տրանսպորտի, ո՛չ սննդի խնդիր։ Մենք կարող էինք հենց մարզադահլիճում սնվել՝ չվերադառնալով մարզիկների ավան։ Միայն գոհ եմ այնտեղի կազմակերպվածությունից»,-ասաց մարզիչը։
Հավաքականի գլխավոր մարզիչը նաև տեղեկացրեց, թե ինչ հավաքներ ու մրցաշարեր են նախատեսված մինչ սեպտեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությունը․
«Հուլիսի 10-22-ը Օլիմպավանում հավաք կանցկացնենք, որից հետո ամսի 22-24-ը կմասնակցենք Ստեփան Սարգսյանի գավաթի խաղարկությանը, որը կկայանա Վանաձորում։ Դրանից հետո կարճ հավաք կանցկացնենք Երևանում, որից հետո կմեկնենք Սոչի Ռուսաստանի հավաքականի հետ նախավերջին ու ծանրաբեռնված հավաքն անցկացնելու, իսկ աշխարհի առաջնությունից առաջ վերջին հավաքը կանցկացննեք Երևանում։ Ստեփան Սարգսյանի գավաթի մրցաշարից հետո էլ պարզ կլինի աշխարհի առաջնություն մեկնող մարզիկների կազմը»,- խոսքը ավարտեց Հաբեթնակ Կուրղինյանը։

На завершившихся в Минске вторых Европейских играх сборная Армении по вольной борьбе не завоевала медалей. Главный тренер сборной Абетнак Кургинян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги выступлений команды и рассказал об организации Европейских игр.
«Ожидания медалей были в весовых категориях 57 кг и 65 кг. Но в весовой категории 65 кг Володя Франгулян в борьбе за 3-е место уступил представляющему Украину Гору Оганесяну, от которого 2 месяца назад потерпел поражение на международном турнире в Киеве. Я ждал, что Франгулян прибавит и одержит победу. Я не могу точно сказать, в чем причина, может быть в том, что он недавно восстановился после операции, но если искать причины, то их будет много. Имеем то, что имеем. Гарик Барсегян в первом поединке боролся с Зауром Угуевым и потерпел поражение. Угуев не дошел до финала, и Гарик был лишен возможности побороться за медаль».
Абетнак Кургинян очень доволен организацией Европейских игр.
«Все было очень хорошо организовано, не было никаких проблем ни с транспортом, ни с питанием. Мы могли питаться прямо в спортзале, не возвращаясь в Деревню спортсменов. Я очень доволен организацией», - сказал тренер.
Главный тренер сборной также сообщил, какие сборы и турниры запланированы перед чемпионатом мира, который состоится в сентябре.
«С 10-го по 22-е июля мы проведем сбор в Олимпаване, после чего с 22-го по 24-е июля в Ванадзоре примем участие в розыгрыше Кубка Степана Саргсяна. Затем проведем короткий сбор в Ереване, после чего отправимся в Сочи, где проведем предпоследний, насыщенный сбор со сборной России, а последний сбор перед чемпионатом мира снова проведем в Ереване. После турнира на Кубок Степана Саргсяна станет известен состав спортсменов, которые примут участие в чемпионате мира», - заключил Абетнак Кургинян.