Մինսկում ավարտված երկրորդ Եվրոպական խաղերում ըմբշամարտի ազատ ոճի Հայաստանի հավաքականը ոչ մի մեդալ չնվաճեց։ Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց թիմի ելույթները և խոսեց Եվրոպական խաղերի կազմակերպվածության մասին․
«Մեդալների ակնկալիք կար 57 կգ և 65 կգ քաշային ըմբիշներից։ Բայց 65 կգ քաշային կարգում Վալոդյա Ֆրանգուլյանը 3-րդ տեղի համար պայքարում պարտվեց Ուկրաինան ներկայացնող Գոռ Հովհաննիսյանին, ում 2 ամիս առաջ պարտվել էր Կիևի միջազգային մրցաշարում։ Սպասում էի, որ Ֆրանգուլյանը կավելացնի և կհաղթի նրան։ Չեմ կարող հստակ ասել՝ ինչն է պատճառը. հնարավոր է՝ վիրահատությունից նոր ապաքինումը, բայց եթե պատճառներ փնտրենք, շատ կլինեն։ Ունենք այն, ինչ կա։ Գարիկ Բարսեղյանն առաջին գոտեմրատում հանդիպեց Զաուր Ուգուևին ու պարտվեց։ Վերջինս չհասավ եզրափակիչ, ու Գարիկը զրկվեց մեդալի համար պայքարելու հնարավորությունից»։
Հաբեթնակ Կուրղինյանը շատ գոհ էր Եվրոպական խաղերի կազմակերպվածությունից.
« Ամեն ինչ շատ լավ էր կազմակերպված, չկար ո՛չ տրանսպորտի, ո՛չ սննդի խնդիր։ Մենք կարող էինք հենց մարզադահլիճում սնվել՝ չվերադառնալով մարզիկների ավան։ Միայն գոհ եմ այնտեղի կազմակերպվածությունից»,-ասաց մարզիչը։
Հավաքականի գլխավոր մարզիչը նաև տեղեկացրեց, թե ինչ հավաքներ ու մրցաշարեր են նախատեսված մինչ սեպտեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությունը․
«Հուլիսի 10-22-ը Օլիմպավանում հավաք կանցկացնենք, որից հետո ամսի 22-24-ը կմասնակցենք Ստեփան Սարգսյանի գավաթի խաղարկությանը, որը կկայանա Վանաձորում։ Դրանից հետո կարճ հավաք կանցկացնենք Երևանում, որից հետո կմեկնենք Սոչի Ռուսաստանի հավաքականի հետ նախավերջին ու ծանրաբեռնված հավաքն անցկացնելու, իսկ աշխարհի առաջնությունից առաջ վերջին հավաքը կանցկացննեք Երևանում։ Ստեփան Սարգսյանի գավաթի մրցաշարից հետո էլ պարզ կլինի աշխարհի առաջնություն մեկնող մարզիկների կազմը»,- խոսքը ավարտեց Հաբեթնակ Կուրղինյանը։

The Armenian freestyle wrestling team won no medal at the 2nd European Games held in Minsk. Team’s head coach Habetnak Kurghinyan summed up the team’s performance and spoke about the organization of the European Games in a conversation with the ANOC press service.
“We expected medals at 57 kg and 65 kg. But in the 65 kg weight class Valodya Frangulyan lost the fight for the third place to Ukraine’s representative Gor Hovhannisyan whom he had conceded 2 months ago in an international tournament in Kiev. I hoped Frangulyan would improve himself and win him. I can’t exactly say what’s the reason; maybe the recent recovery from a surgery, but if we seek reasons there will be many. We have what we have. As for Garik Barseghyan he faced Zaur Uguyev in the first bout and lost. The last one failed to reach the final and Garik lost the chance to fight for a medal.”
Habetnak Kurghinyan was very pleased with the organization of the European Games.
“Everything was organized very well; there was no problem with both transport and food. We could eat at the sports ground without returning to the athletes’ village. I’m only pleased with the organization there.” said the coach.
The team’s head coach also told what kind of training camps and tournaments were planned before the World Championship in September.
“From July 10 to 22 we will have a training camp in Olympavan after which on July 22-24 we will join in Stepan Sargsyan Cup in Vanadzor. Afterwards we will spend a short training camp in Yerevan and will leave for Sochi to have the penultimate and tough training camp with the Russia team. We will have the last training camp before the World Championship in Yerevan. And the lineup going to the World Championship will be known after Stepan Sargsyan Cup.” Habetnak Kurghinyan concluded.