Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականը 1 ոսկե, 2 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալով է վերադարձել Իտալիայի Ֆաենցա քաղաքում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունից:
Հայաստանի պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Արշակ Հայրապետյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց առաջնությունը։
«Ըմբիշների ելույթներից գոհ եմ։ Իհարկե, եղան վրիպումներ, բայց, ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ, թեեւ կարող էինք անել ավելին։ Աշխարհի պատանեկան առաջնությունից առաջ հավաքականի կազմում կլինեն փոփոխություններ, բայց Եվրոպայի առաջնության մեդալակիրները, միանշանակ, կմասնակցեն: 92 կգ քաշային Լյովա Գևորգյանն արդարացրեց բոլորիս սպասելիքները։ Նրա այս մեդալը սպասված էր: Գևորգյանը երրորդ անգամ գոտեմարտեց եզրափակիչում: Անցյալ տարի նա կարող էր հաղթել և նվաճել նաև պատանեկան Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր, բայց միայն այս տարի կարողացավ եզրափակչում կամային հաղթանակ տանել ռուս ըմբիշի նկատմամբ»,- նշեց մարզիչը:
Արշակ Հայրապետյանի ձայնը սովորականի պես կտրված էր հավաքականի կարևոր մրցումից հետո. «Այս անգամ ձայնս մի քիչ շուտ կտրվեց, այդպես լինում է նյարդային վիճակից»,- ժպիտով նշեց մարզիչը։
Հիշեցնենք, որ ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականը Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցել էր 10 ըմբիշով եւ նվաճել նաեւ 2 արծաթե ու 1 բրոնզե մեդալ:
Հարություն Հովհաննիսյանը (48 կգ) եւ Գենիկ Ասատրյանը (60 կգ) դարձել էին արծաթե մեդալակիր, իսկ Մենուա Յարիբեկյանը (71 կգ) նվաճել էր բրոնզե մեդալ:

Юношеская сборная Армении по вольной борьбе вернулась с чемпионата Европы, прошедшего в итальянском городе Фаэнца, завоевав 1 золотую, 2 серебряные и 1 бронзовую медали.
Старший тренер юношеской сборной Армении Аршак Айрапетян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги чемпионата.
«Я доволен выступлениями борцов. Конечно, были промахи, но, в целом, я доволен, хотя мы могли бы сделать больше. Перед юношеским чемпионатом мира в составе сборной будут изменения, но медалисты чемпионата Европы, однозначно, примут участие. Лева Геворгян (92 кг) оправдал все наши ожидания. Его медаль была ожидаемой. Геворгян в третий раз борется в финале. В прошлом году он мог одержать победу и завоевать путевку на юношеские Олимпийские игры, но только в этом году ему удалось одержать в финале волевую победу над российским борцом», - отметил тренер.
Голос Аршака Айрапетяна был сорван, как обычно после важного поединка сборной: «На этот раз я сорвал голос чуть раньше, так бывает в нервном состоянии», - с улыбкой отметил тренер.
Напомним, что 10 борцов в составе юношеской сборной Армении по вольной борьбе приняли участие в чемпионате Европы и завоевали также две серебряные и одну бронзовую медали.
Арутюн Оганесян (48 кг) и Геник Асатрян (60 кг) стали серебряными медалистами, а Менуа Ярибекян (71 кг) завоевал бронзовую медаль.