Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն պատաստվում է հունիսմեկյան ավանդական միջոցառմանը, որն այս տարի փոխել է իր ձեւաչափը:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի օգնական Մանե Մուրադյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում պատմեց հունիսի 1-ին Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում սպասվող միջոցառման մասին:
«Այս տարի միջոցառման ձեւաչափը էական փոփոխությունների ենք ենթարկել: Երեխաների պաշտպանության օրը ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ամենասիրելի տոներից է, որը նա սիրում է նշել մեծ շուքով: Այս տարի միջոցառումն ավելի լայն շրջանակ է ընդգրկելու, կմասնակցեն մանկատների սաներ, սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներ եւ սիրիահայ երեխաներ: Միջոցառմանը ներկա կլինեն անվանի մարզիկներ, ինչպես նաեւ Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլուն: Ծրագրում նախատեսված է երեխաների պաշտպանության օրվա մասին մանկական բալետ, որի հեղինակային իրավունքները պատկանում են ՀԱՕԿ-ին, կլինեն բեմականացված սպորտային համարներ, հայտնի երգչուհի երեխաներ եւ այլ անակնկալներ: Կլինի հայկական ավանդական կոխ ըմբշամարտի ցուցադրական ելույթ: Նշեմ մեկ հետաքրքիր փաստ. ամբողջ միջոցառումը տեղի է ունենալու մինչեւ 15 տարեկան երեխաների մասնակցությամբ, անգամ միջոցառումն են նրանք վարելու: Անակնկալ նվերներ է պատրաստել նաեւ Չինաստանի դեսպանությունը, որի հետ ՀԱՕԿ-ը միշտ ունեցել սերտ համագործակցություն եւ իրականացրել բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր: Ակնկալում ենք լեփ-լեցուն դահլիճ եւ գեղեցիկ միջոցառում»,- նշեց Մանե Մուրադյանը:

The National Olympic Committee of Armenia is preparing for the traditional event of the June 1 which has changed its format this year.
Mane Muradyan, the assistant of the ANOC President Gagik Tsarukyan, told the ANOC press service about the upcoming event in Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet.
“This year we have essentially changed the format of the event. Children’s Day is one of the favorite holidays of NOC President Gagik Tsarukyan which he likes to solemnly celebrate. This year the event will cover a wider range of people; children of orphanages, socially vulnerable and Syrian-Armenian families will take part in the event. The event will be attended by famous athletes as well as Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of China to Armenia Tian Erlong. The program includes a children’s ballet about the Children’s Day the copyright of which belongs to the NOC of Armenia. There will also be sports performances, a traditional Armenian wrestling, kokh, demonstrative performance, famous singer children and other surprises. I’d like to note one interesting fact; the whole event will take place with the participation of children under 15, the event itself will be hosted by them. The Embassy of China with which the NOC of Armenia has always cooperated closely and implemented many joint projects has also prepared presents. We expect to have a crowded hall and a beautiful event,” Mane Muradyan said.