Իրինա Ռոդնինայի անվան գեղասահքի մարզադպրոցում ավարտվեց գեղասահքի Հայաստանի բաց առաջնությունը, որին մասնակցում էին 8 երկրների 103 մարզիկներ:
Առաջնությանը ներկա էին ISU-ի փոխնախագահ Ալեքսանդր Լակերնիկը եւ աշխարհահռչակ մարզիչ Ռաֆայել Հարությունյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում գեղասահքի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը նշեց, որ առաջնությունը լավ է անցել:
«Գոհ եմ առաջնությունից: Մրցավարական կազմը հրավիրել էինք արտասահմանից, որպեսզի ամեն ինչ խաղաղ անցնի»,- ասաց նա:
Մելանյա Ստեփանյանը նշեց, որ Անաստասիա Գալուստյանն առաջնությանը չէր մասնակցում հարգելի պատճառներով:
«Անաստասիան չկարողացավ մասնակցել, քանի որ դժբախտություն է եղել՝ պապիկն է մահացել»,- տեղեկացրեց ֆեդերացիայի նախագահը:
Մելանյա Ստեփանյանը կարծում է, որ հայ գեղասահորդների միջեւ մրցակցությունն ավելացել է.
«Հայաստանից մասնակցում էին 75-80 գեղասահորդներ: Երեխաների միջեւ արդեն նկատվում է մրցակցություն, որն առաջ չկար: Կարող ենք կազմել հավաքական թիմ, որպեսզի երեխաները մասնակցեն միջազգային մրցաշարերի»,- խոսքը եզրափակեց Մելանյա Ստեփանյանը:

The Armenian Figure Skating Open Championship which had brought together 103 skaters from 8 counties ended at Irina Rodnina Figure Skating Centre.
ISU Vice President Aleksandr Lakernik and world famous coach Rafael Harutyunyan attended the championship.
President of the Armenian Figure Skating Federation Melanya Stepanyan told the journalists the championship went well.
“I’m satisfied with the championship. The refereeing staff was invited from abroad to hold the championship peacefully, “she said.
Melanya Stepanyan noted that Anastasia Galustyan had missed the championship for a good reason.
“Anastasia couldn’t take part in the championship because of the death of her grandfather, “said the president of the federation.
In Melanya Stepanyan’s opinion the rivalry among Armenian figure skaters has increased.
“75-80 figure skaters from Armenia participated in the championship. There was a noticeable rivalry among the children which wasn’t before. We can form a team which will allow the children to participate in international tournaments,” Melanya Stepanyan told.