Իրինա Ռոդնինայի անվան գեղասահքի մարզադպրոցում ավարտվեց գեղասահքի Հայաստանի բաց առաջնությունը, որին մասնակցում էին 8 երկրների 103 մարզիկներ:
Առաջնությանը ներկա էին ISU-ի փոխնախագահ Ալեքսանդր Լակերնիկը եւ աշխարհահռչակ մարզիչ Ռաֆայել Հարությունյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում գեղասահքի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը նշեց, որ առաջնությունը լավ է անցել:
«Գոհ եմ առաջնությունից: Մրցավարական կազմը հրավիրել էինք արտասահմանից, որպեսզի ամեն ինչ խաղաղ անցնի»,- ասաց նա:
Մելանյա Ստեփանյանը նշեց, որ Անաստասիա Գալուստյանն առաջնությանը չէր մասնակցում հարգելի պատճառներով:
«Անաստասիան չկարողացավ մասնակցել, քանի որ դժբախտություն է եղել՝ պապիկն է մահացել»,- տեղեկացրեց ֆեդերացիայի նախագահը:
Մելանյա Ստեփանյանը կարծում է, որ հայ գեղասահորդների միջեւ մրցակցությունն ավելացել է.
«Հայաստանից մասնակցում էին 75-80 գեղասահորդներ: Երեխաների միջեւ արդեն նկատվում է մրցակցություն, որն առաջ չկար: Կարող ենք կազմել հավաքական թիմ, որպեսզի երեխաները մասնակցեն միջազգային մրցաշարերի»,- խոսքը եզրափակեց Մելանյա Ստեփանյանը:

В школе фигурного катания имени Ирины Родниной завершился открытый чемпионат Армении по фигурному катанию, в котором приняли участие 103 спортсмена из 8-и стран.
На чемпионате присутствовали вице-президент ISU Александр Лакерник и всемирно известный тренер Рафаэль Арутюнян.
Президент федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян в беседе с журналистами отметила, что чемпионат прошел хорошо.
«Я довольна чемпионатом. Мы пригласили судейский состав из-за границы, чтобы все прошло мирно», - отметила Степанян.
Мелания Степанян отметила также, что Анастасия Галустян не участвовала в чемпионате по уважительной причине.
«Анастасия не смогла принять участие, потому что у нее скончался дедушка», - сообщила президент федерации.
Мелания Степанян считает, что конкуренция между армянскими фигуристами возросла.
«Принимали участие 75-80 фигуристов из Армении. Уже заметна конкуренция между детьми, которой раньше не было. Мы можем создать сборную, чтобы дети участвовали в международных турнирах», - заключила Мелания Степанян.