Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային: Նրանք քննարկել են Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերում հայ մարզիկներին և պատվիրակությանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Դեսպանը նշեց, որ Ճապոնիան փորձում է լավագույնս պատրաստվել Օլիմպիական խաղերն ընդունելուն, իսկ ՀԱՕԿ նախագահն էլ հավաստիացրեց, որ հայ մարզիկները ջանք ու եռանդ չեն խնայելու լավ հանդես գալու համար:
Գագիկ Ծառուկյանն իր խոսքում ասաց. «Մենք պատրաստ ենք համագործակցել և բաց ենք դրա համար: 100 օր առաջ դեսպանի հետ կներկայացնենք մեր մարզիկներին: Միշտ կապի մեջ կլինենք: Մեզ համար շատ ուրախալի է, որ Օլիմպիական խաղերն անցկացվելու են Ճապոնիայում. կծանոթանանք դարավոր ու գեղեցիկ մշակույթին»:
Ջուն Յամադան էլ իր հերթին շնորհակալություն հայնտեց ջերմ ընդունելության համար.
«Շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության համար: Տեղյակ եմ, թե ինչ մեծ աշխատանք եք տանում հայկական սպորտի զարգացման համար և վստահ եմ, որ այդ աշխատանքը կտա իր պտուղները: Ուրախ կլինեմ, որ հայ մարզիկները լավ արդյունքներ գրանցեն Տոկիոյում: Ես Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանն եմ և, բացի ճապոնացի մարզիկներից, երկրպագելու եմ նաև հայ մարզիկներին»,- խոսքը եզրափակեց դեսպանը:

Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Армении Джуна Ямаду. Был обсужден ряд вопросов, касающихся спортсменов и делегации Армении на Олимпийских играх Токио-2020.
Посол отметил, что Япония пытается наилучшим образом подготовиться к проведению Олимпийских игр, а президент НОК Армении заверил, что армянские спортсмены сделают все возможное, чтобы хорошо выступить.
Гагик Царукян, в частности, отметил: «Мы готовы и открыты к сотрудничеству. Мы, вместе с послом, представим наших спортсменов за 100 дней до начала Олимпиады. Мы всегда будем на связи. Мы очень рады, что Олимпийские игры пройдут в Японии, и мы ознакомимся с ее многовековой и красивой культурой».
Джун Ямада, в свою очередь, поблагодарил за теплый прием:
«Спасибо за теплый прием. Я знаю, какую огромную работу вы осуществляете для развития армянского спорта, и я уверен, что эта работа даст свои плоды. Я буду рад, если армянские спортсмены добьются хороших результатов в Токио. Я являюсь послом Японии в Армении, и буду болеть не только за японских, но и за армянских спортсменов», - заключил посол.