Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեց Բուխարեստում տեղի ունեցած Եվրոպայի առաջնությունը: Ռումինիայի մայրաքաղաքում բրոնզե մեդալակիր էին դարձել Կարեն Ասլանյանը (67 կգ) եւ Արսեն Ջուլֆալակյանը (77 կգ):
«Մեր հավաքականը տարին սկսել է ծրագրված բոլոր հավաքներով ու միջազգային մրցաշարերով, իսկ Եվրոպայի առաջնությունում հանդես եկանք 10 մասնակցով: Կարեն Ասլանյանը եւ Արսեն Ջուլֆալակյանը շատ լավ գոտեմարտեր անցկացրին եւ սպասելիքներ կային, որ նրանք հանդես կգան եզրափակիչում, սակայն եղան խանգարող պատճառներ: 2 գոտեմարտերում էլ եղան շատ կասկածելի պահեր՝ մեր մրցակիցների օգտին: Շատ մասնագետներ նշեցին, որ, իրոք, եղել են մրցավարական բացթողումներ: Բրոնզե մեդալների համար պայքարում էինք նաեւ 63, 72 եւ 87 կգ քաշային կարգերում, բայց Սլավիկ Գալստյանը, Հրանտ Կալաչյանը եւ Մաքսիմ Մանուկյանը պարտություն կրեցին:
Արսեն Ջուլֆալակյանի եւ գերմանացի ըմբիշի գոտեմարտի ժամանակ մենք բողոքարկեցինք, եւ բոլորը տեսան, որ գերմանացի ըմբիշն ակնհայտ ոտքը դուրս է դնում: Սակայն միավորը տվեցին ոչ թե Արսենին, այլ՝ մրցակցին: Կցանկանայի նշել, որ Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի մրցավարական կազմի ղեկավարը գերմանացի է: Շատ կարեւոր էր, որ 2 տարվա ընդմիջումից հետո Արսենը մեդալ նվաճեց պաշտոնական մրցաշարում: Բոլորը հիացած ու զարմացած էին նրա ելույթով: Վստահ էի, որ նա 8:0 հաշվով պետք է հաղթեր Գերմանիան ներկայացնող ռուս ըմբիշին:
Նախապես նշել էի, որ մեզ համար շատ ավելի կարեւոր է սեպտեմբերին Ղազախստանում կայանալիք աշխարհի առաջնությունը, որտեղ կվիճարկվեն Օլիմպիական խաղերի վարկանիշներ: Ուղեգրերը վիճարկվելու են 6 քաշային կարգերում, եւ մեր գլխավոր նպատակն աշխարհի առաջնությանը լավ պատրաստվելն է: Դժգոհ եմ Ռուդիկ Մկրտչյանի, Գեւորգ Ղարիբյանի, Սարգիս Քոչարյանի եւ Դավիթ Օվասապյանի ելույթներից: Դա մտածելու առիթ է տալիս: Դավիթ Օվասապյանը դեռ երիտասարդ ըմբիշ է եւ առաջին քայլերն է կատարում մեծահասակների հավաքականում, իսկ մյուս երեք ըմբիշների մասնակցությունից դժգոհ եմ, քանի որ նրանց հնարավորություններն ավելի էին: Դժգոհ եմ նրանց գոտեմարտերից: Կան պարտություններ, որոնցից հետո կարելի է գոտեմարտին լավ գնահատական տալ, բայց սա այդ դեպքը չէր: Այդ 3 քաշային կարգերում մեր ըմբիշները շատ վատ գոտեմարտեցին: Բոլորն էլ խոստումնալից մարզիկներ են եւ ունեն աճելու հնարավորություն:
Մայիսի 9-ից կսկսենք պատրաստվել Եվրոպական խաղերին ու աշխարհի առաջնությանը: Մայիսի 9-23-ը Բուլղարիայի եւ Շվեյցարիայի հավաքականների հետ հավաք կանցկացնենք «Օլիմպավանում»: Այնուհետեւ մեր որոշ ըմբիշներ միջազգային մրցաշարի կմասնակցեն Ղազախստանում: Հաջորդ հավաքը Երեւանում կկայանա հունիսին, հետո կմեկնենք Եվրոպական խաղերին: Միջազգային մրցաշարեր ունենք նաեւ Թբիլիսիում, Մինսկում, Լեհաստանում ու Գերմանիայում: Աշխարհի առաջնությունից առաջ նախավերջին հավաքը տեղի կունենա Մինսկում, իսկ վերջինը՝ Երեւանում:
Կարապետ Չալյանի վնասվածքը շատ լուրջ է: Բժիշկները հույս ունեն, որ վիրահատության անհրաժեշտություն չի լինի: Դա պարզ կլինի առաջիկա բուժզննումից հետո: Եթե Կարապետ Չալյանն առողջական խնդիրներ չունենա, նա մեր հավաքականի լիարժեք անդամ է, մեծ ներուժով մարզիկ»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմի կազմում հանդես էին եկել նաեւ Ռուդիկ Մկրտչյանը (55 կգ), Գեւորգ Ղարիբյանը (60 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Հրանտ Կալաչյանը (72 կգ), Սարգիս Քոչարյանը (82 կգ), Մաքսիմ Մանուկյանը (87 կգ), Արթուր Շահինյանը (97 կգ) եւ Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ), որոնք մեդալ չէին նվաճել:

Head coach of the Armenia Greco-Roman wrestling team Levon Julfalakyan summed up the European Championship in Bucharest in a press conference. In the Romanian capital Karen Aslanyan (67 kg) and Arsen Julfalakyan (77 kg) had become bronze medalists.
“Our team has started the year with all planned training camps and international tournaments and in the European Championship we performed with 10 participants. Karen Aslanyan and Arsen Julfalakyan spent fine bouts and there were expectations they would reach the finals but there were some obstacles. There were very suspicious moments in favor of our opponents in both bouts. Many specialists noted there were indeed refereeing mistakes. We also fought for bronze medals at 63, 72 and 87 kg weight classes but Slavik Galstyan, Hrant Kalachyan and Maksim Manukyan suffered defeats.
We appealed during Arsen Julfalakyan’s and the German wrestler’s bout and everyone saw that the German was obviously putting out his leg but the point was given not to Arsen but to the opponent. I’d like to draw attention to the fact that the head of the refereeing staff of the United Wrestling Federation is a German. It is very important Arsen could win a medal in an official tournament after a two-year break. Everyone was amazed and surprised at his performance. I was sure he would win 8:0 Germany’s Russian wrestler.
I have mentioned previously the World Championship to be held in Kazakhstan in September is more important for us because there we can obtain Olympic qualifications. The qualifications will be awarded in 6 weight classes and our main goal is to prepare well for the World Championship.
I’m not satisfied with Rudik Mkrtchyan’s, Gevorg Gharibyan’s, Sargis Kocharyan’s and David Ovasapyan’s performances. That gives them a reason to think. David Ovasapyan is still young and makes his first steps in the senior team but the performances of the rest three wrestlers don’t please me as their capacities were higher. I’m displeased with their bouts. There are loses after which there can be given a good assessment but not in this case. In those three weight classes our wrestlers fought very badly. They all are promising wrestlers and still have opportunity to grow.
From May 9 we’ll start preparing for the European Games and the World Championship. From May 9-23 we will spend training camps with the Bulgaria and Switzerland teams in Olympavan. Afterwards some of our wrestlers will join an international tournament in Kazakhstan. The next training camp in Yerevan will be held in June and then we will leave for the European Games. We also have international tournaments in Tbilisi, Minsk, Poland and Germany. Before the World Championship the penultimate training camp will be conducted in Minsk and the last one - in Yerevan.
Karapet Chalyan’s injury is very serious. Doctors hope there will be no need of operation. It will be clear after the medical examination. If Karapet Chalyan has no health problems he is our team’s full member, an athlete with great potential,” noted Levon Julfalakyan.