Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեց Բուխարեստում տեղի ունեցած Եվրոպայի առաջնությունը: Ռումինիայի մայրաքաղաքում բրոնզե մեդալակիր էին դարձել Կարեն Ասլանյանը (67 կգ) եւ Արսեն Ջուլֆալակյանը (77 կգ):
«Մեր հավաքականը տարին սկսել է ծրագրված բոլոր հավաքներով ու միջազգային մրցաշարերով, իսկ Եվրոպայի առաջնությունում հանդես եկանք 10 մասնակցով: Կարեն Ասլանյանը եւ Արսեն Ջուլֆալակյանը շատ լավ գոտեմարտեր անցկացրին եւ սպասելիքներ կային, որ նրանք հանդես կգան եզրափակիչում, սակայն եղան խանգարող պատճառներ: 2 գոտեմարտերում էլ եղան շատ կասկածելի պահեր՝ մեր մրցակիցների օգտին: Շատ մասնագետներ նշեցին, որ, իրոք, եղել են մրցավարական բացթողումներ: Բրոնզե մեդալների համար պայքարում էինք նաեւ 63, 72 եւ 87 կգ քաշային կարգերում, բայց Սլավիկ Գալստյանը, Հրանտ Կալաչյանը եւ Մաքսիմ Մանուկյանը պարտություն կրեցին:
Արսեն Ջուլֆալակյանի եւ գերմանացի ըմբիշի գոտեմարտի ժամանակ մենք բողոքարկեցինք, եւ բոլորը տեսան, որ գերմանացի ըմբիշն ակնհայտ ոտքը դուրս է դնում: Սակայն միավորը տվեցին ոչ թե Արսենին, այլ՝ մրցակցին: Կցանկանայի նշել, որ Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի մրցավարական կազմի ղեկավարը գերմանացի է: Շատ կարեւոր էր, որ 2 տարվա ընդմիջումից հետո Արսենը մեդալ նվաճեց պաշտոնական մրցաշարում: Բոլորը հիացած ու զարմացած էին նրա ելույթով: Վստահ էի, որ նա 8:0 հաշվով պետք է հաղթեր Գերմանիան ներկայացնող ռուս ըմբիշին:
Նախապես նշել էի, որ մեզ համար շատ ավելի կարեւոր է սեպտեմբերին Ղազախստանում կայանալիք աշխարհի առաջնությունը, որտեղ կվիճարկվեն Օլիմպիական խաղերի վարկանիշներ: Ուղեգրերը վիճարկվելու են 6 քաշային կարգերում, եւ մեր գլխավոր նպատակն աշխարհի առաջնությանը լավ պատրաստվելն է: Դժգոհ եմ Ռուդիկ Մկրտչյանի, Գեւորգ Ղարիբյանի, Սարգիս Քոչարյանի եւ Դավիթ Օվասապյանի ելույթներից: Դա մտածելու առիթ է տալիս: Դավիթ Օվասապյանը դեռ երիտասարդ ըմբիշ է եւ առաջին քայլերն է կատարում մեծահասակների հավաքականում, իսկ մյուս երեք ըմբիշների մասնակցությունից դժգոհ եմ, քանի որ նրանց հնարավորություններն ավելի էին: Դժգոհ եմ նրանց գոտեմարտերից: Կան պարտություններ, որոնցից հետո կարելի է գոտեմարտին լավ գնահատական տալ, բայց սա այդ դեպքը չէր: Այդ 3 քաշային կարգերում մեր ըմբիշները շատ վատ գոտեմարտեցին: Բոլորն էլ խոստումնալից մարզիկներ են եւ ունեն աճելու հնարավորություն:
Մայիսի 9-ից կսկսենք պատրաստվել Եվրոպական խաղերին ու աշխարհի առաջնությանը: Մայիսի 9-23-ը Բուլղարիայի եւ Շվեյցարիայի հավաքականների հետ հավաք կանցկացնենք «Օլիմպավանում»: Այնուհետեւ մեր որոշ ըմբիշներ միջազգային մրցաշարի կմասնակցեն Ղազախստանում: Հաջորդ հավաքը Երեւանում կկայանա հունիսին, հետո կմեկնենք Եվրոպական խաղերին: Միջազգային մրցաշարեր ունենք նաեւ Թբիլիսիում, Մինսկում, Լեհաստանում ու Գերմանիայում: Աշխարհի առաջնությունից առաջ նախավերջին հավաքը տեղի կունենա Մինսկում, իսկ վերջինը՝ Երեւանում:
Կարապետ Չալյանի վնասվածքը շատ լուրջ է: Բժիշկները հույս ունեն, որ վիրահատության անհրաժեշտություն չի լինի: Դա պարզ կլինի առաջիկա բուժզննումից հետո: Եթե Կարապետ Չալյանն առողջական խնդիրներ չունենա, նա մեր հավաքականի լիարժեք անդամ է, մեծ ներուժով մարզիկ»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմի կազմում հանդես էին եկել նաեւ Ռուդիկ Մկրտչյանը (55 կգ), Գեւորգ Ղարիբյանը (60 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Հրանտ Կալաչյանը (72 կգ), Սարգիս Քոչարյանը (82 կգ), Մաքսիմ Մանուկյանը (87 կգ), Արթուր Շահինյանը (97 կգ) եւ Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ), որոնք մեդալ չէին նվաճել:

Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян на встрече с журналистами подвел итоги чемпионата Европы, который состоялся в Бухаресте. В столице Румынии бронзовыми медалистами стали Карен Асланян (67 кг) и Арсен Джулфалакян (77 кг).
«Наша сборная начала год с запланированных сборов и международных турниров, и у нас было 10 участников на чемпионате Европы. Карен Асланян и Арсен Джулфалакян провели очень хорошие поединки, и были ожидания, что они выступят в финале, но помешали некоторые факторы. В обоих поединках было много сомнительных моментов, в пользу наших соперников. Многие специалисты отметили, что имели место ошибки судей. Мы боролись за бронзовые медали также в весовых категориях 63, 72 и 87 кг, но Славик Галстян, Грант Калачян и Максим Манукян потерпели поражение.
Мы подали апелляцию в ходе поединка Арсена Джулфалакяна и немецкого борца, и все увидели, что немецкий борец очевидно выступал ногой за пределы. Однако они присудили очко не Арсену, а его сопернику. Хочу отметить, что руководитель судейского состава Международной федерации борьбы - немец. Было очень важно, что после двухлетнего перерыва Арсен завоевал медаль в официальном турнире. Все были восхищены и удивлены его выступлением. Я был уверен, что он со счетом 8:0 победит представляющего Германию русского борца.
Я уже упоминал, что для нас самым важным является чемпионат мира, который состоится в сентябре в Казахстане, где будут разыграны путевки на Олимпийские игры. Путевки будут разыграны в 6-и весовых категориях, и наша главная цель - хорошо подготовиться к чемпионату мира. Я недоволен выступлениями Рудика Мкртчяна, Геворга Гарибяна, Саркиса Кочаряна и Давида Овасапяна. Это дает повод к размышлению. Давид Овасапян еще молодой борец и делает первые шаги во взрослой сборной, а участием остальных трех борцов я недоволен, поскольку у них было больше возможностей. Я недоволен их поединками. Бывают поражения, после которых можно дать хорошую оценку поединку, но это был не тот случай. В этих трех весовых категориях наши борцы очень плохо выступили. Все они перспективные спортсмены и имеют возможность роста.
С 9-го мая мы начнем готовиться к Европейским играм и чемпионату мира. С 9-го по 23-е мая мы, вместе со сборными Болгарии и Швейцарии, проведем сбор в «Олимпаване». После чего некоторые наши борцы примут участие в международном турнире в Казахстане. Следующий сбор состоится в июне в Ереване, затем мы отправимся на Европейские игры. У нас будут также международные турниры в Тбилиси, Минске, Польше и Германии. Перед чемпионатом мира предпоследний сбор состоится в Минске, а последний - в Ереване.
Травма Карапета Чаляна - очень серьезная. Врачи надеются, что операция не понадобится. Это станет ясно после предстоящего медицинского осмотра. Если у Карапета Чаляна не будет проблем со здоровьем, он является полноценным членом нашей сборной, с большим потенциалом», - отметил Левон Джулфалакян.
Напомним, что в составе сборной Армении на чемпионате Европы выступали также: Рудик Мкртчян (55 кг), Геворг Гарибян (60 кг), Славик Галстян (63 кг), Грант Калачян (72 кг), Саркис Кочарян (82 кг), Максим Манукян (87 кг), Артур Шагинян (97 кг) и Давид Овасапян (130 кг), которые не завоевали медалей.