Հունահռոմեական ըմբշամարտի Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) կմասնակցի հունիսի 21-ից հուլիսի 1-ը Մինսկում կայանալիք Եվրոպական խաղերին: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
«Եվրոպայի առաջնությունից նվաճեցինք Եվրոպական խաղերի 5 ուղեգիր: Եվրոպական խաղերի կազմում կլինեն փոփոխություններ: 99 տոկոսով Արթուր Ալեքսանյանը կմասնակցի Եվրոպական խաղերին, որտեղ հանդես կգանք 60, 67, 77, 87 եւ 97 կգ քաշային կարգերում: Մայիսի 9-ից կսկսենք պատրաստվել Եվրոպական խաղերին ու աշխարհի առաջնությանը:
Արթուր Ալեքսանյանը վնասվածքից վերականգնվելուց հետո արդեն լիարժեք մասնակցում է մարզումներին: Նա շատ մարտական է տրամադրված: Հուսով եմ, որ ամեն ինչ պետք է լավ լինի: Արթուր Ալեքսանյանն իր ցանկաթյամբ էր բուժման մեկնել ԱՄՆ: Բացառված է, որ մեր պետությունը, Սպորտի նախարարությունն ու Օլիմպիական կոմիտեն չֆինանսավորեն նրան: Պահ ստացվեց, որ ընկերները հրավիրեցին Արթուրին, ստեղծեցին պայմաններ եւ նա մեկնեց իր ցանկությամբ: Հուսով եմ, որ այդ մասին այլեւս չի խոսվի: Արթուր Ալեքսանյանի համար մեր երկրում երբեք խնդիրներ չեն կարող լինել ո՛չ կառավարության, ո՛չ էլ Օլիմպիական կոմիտեի խողմից»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Հիշեցնենք, որ Արթուր Ալեքսանյանն ըմբշամարտի մրցագորգից բացակայում է 2018-ի նոյեմբերին Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում անցկացված աշխարհի առաջնությունից հետո:

Olympic, world and European Greco Roman wrestling champion Arthur Aleksanyan (97 kg) will participate in the European Games to be held in Minsk from June 21 to July 1. Armenia Greco-Roman wrestling team head coach Levon Julfalakyan said at the press conference.
“We won 5 qualifications for the European Games from the European Championship. There will be changes in the lineup going to the European Games. Arthur Aleksanyan will participate in the European Games by 99 % where we will perform at 60, 67, 77, 87 and 97 kg weight classes. From May 9 we’ll start preparing for the European Games and the World Championship. After recovering from an injury Arthur Aleksanyan already takes part in the trainings. He is in fighting spirit. I hope everything will be fine. It was Arthur Aleksanyan’s wish to leave for the USA. It is excluded that our state, the Ministry of Sport or the Olympic Committee wouldn’t fund him. There was a moment when Arthur’s friends invited him, created conditions and he left at will. I hope it won’t be spoken about any more. There can’t be any problems for Arthur Aleksanyan in our country neither on the side of the state nor the Olympic Committee,” noted Levon Julfalakyan.
Let us recall Arthur Aleksanyan misses from the wrestling mat from the World Championship in Budapesht, Hungary of November, 2018.