Հունահռոմեական ըմբշամարտի Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) կմասնակցի հունիսի 21-ից հուլիսի 1-ը Մինսկում կայանալիք Եվրոպական խաղերին: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
«Եվրոպայի առաջնությունից նվաճեցինք Եվրոպական խաղերի 5 ուղեգիր: Եվրոպական խաղերի կազմում կլինեն փոփոխություններ: 99 տոկոսով Արթուր Ալեքսանյանը կմասնակցի Եվրոպական խաղերին, որտեղ հանդես կգանք 60, 67, 77, 87 եւ 97 կգ քաշային կարգերում: Մայիսի 9-ից կսկսենք պատրաստվել Եվրոպական խաղերին ու աշխարհի առաջնությանը:
Արթուր Ալեքսանյանը վնասվածքից վերականգնվելուց հետո արդեն լիարժեք մասնակցում է մարզումներին: Նա շատ մարտական է տրամադրված: Հուսով եմ, որ ամեն ինչ պետք է լավ լինի: Արթուր Ալեքսանյանն իր ցանկաթյամբ էր բուժման մեկնել ԱՄՆ: Բացառված է, որ մեր պետությունը, Սպորտի նախարարությունն ու Օլիմպիական կոմիտեն չֆինանսավորեն նրան: Պահ ստացվեց, որ ընկերները հրավիրեցին Արթուրին, ստեղծեցին պայմաններ եւ նա մեկնեց իր ցանկությամբ: Հուսով եմ, որ այդ մասին այլեւս չի խոսվի: Արթուր Ալեքսանյանի համար մեր երկրում երբեք խնդիրներ չեն կարող լինել ո՛չ կառավարության, ո՛չ էլ Օլիմպիական կոմիտեի խողմից»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Հիշեցնենք, որ Արթուր Ալեքսանյանն ըմբշամարտի մրցագորգից բացակայում է 2018-ի նոյեմբերին Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում անցկացված աշխարհի առաջնությունից հետո:

Чемпион Олимпийских игр, мира и Европы по греко-римской борьбе Артур Алексанян (97 кг) примет участие в Европейских играх, которые состоятся в Минске с 21-го июня по 1-е июля. Об этом на встрече с журналистами заявил главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян.
«На чемпионате Европы мы завоевали 5 путевок на Европейские игры. В состав спортсменов, которые отправятся на Европейские игры, будут внесены изменения. На 99 процентов Артур Алексанян примет участие в Европейских играх, где мы выступим в весовых категориях 60, 67, 77, 87 и 97 кг. С 9-го мая мы начнем готовиться к Европейским играм и чемпионату мира.
Восстановившись после травмы, Артур Алексанян уже принимает полноценное участие в тренировках. У него очень боевой настрой. Я надеюсь, что все будет хорошо. Артур Алексанян отправился на лечение в США по собственному желанию. Исключено, что наше государство, Министерство спорта и Олимпийский комитет не профинансируют его. Был момент, когда друзья Артура пригласили его, создали условия, и он отправился туда по собственному желанию. Я надеюсь, что это больше не будет обсуждаться. Для Артура Алексаняна в нашей стране никогда не может быть проблем ни со стороны правительства, ни со стороны Олимпийского комитета», - отметил Левон Джулфалакян.
Напомним, что Артур Алексанян не выходил на ковер с ноября 2018-го года, после чемпионата мира, который состоялся в столице Венгрии Будапеште.