Ծանրամարտի տղամարդկանց Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանեց Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանի հաղթանակը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 109 կգ քաշային կարգում:
«Հաղթողին չեն դատում, իսկ եթե ես գոհ լինեմ, այլեւս չեմ աշխատի նրա հետ: Ես ոչ մեկից էլ գոհ չեմ, նույնիսկ՝ ձեզանից:
Երբ ես գոհ լինեմ, այլեւս չեմ աշխատի: Ամեն բան շատ լավ էր՝ հատկապես, որ Սիմոնը վնասվածք ուներ: Բժիշկները քրտնաջան աշխատանքով կարողացան ոտքի կանգնեցնել նրան: Չնայած նրան օգնության ձեռք է մեկնել նաեւ Գագիկ Ծառուկյանը՝ մեզ օգնելով բժշկի ու այլ հարցերում: Այնպես որ՝ դեպի աշխարհի առաջնություն»,- նշեց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ աշխարհի գործող չեմպիոնը երկամարտում գրանցել էր 427 (192+235) կգ արդյունք եւ 16 կգ գերազանցել երկրորդ տեղը գրաված բելառուս Անդրեյ Արամնաուին: Սիմոն Մարտիրոսյանը փոքր ոսկե մեդալներ էր նվաճել նաեւ պոկում ու հրում վարժություններում: Նախորդ տարվա նոյեմբերին Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբադում անցկացված ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում Սիմոն Մարտիրոսյանը չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր երկամարտի 435 (195+ 240) կգ արդյունքով եւ սահմանել աշխարհի ռեկորդ: Եվրոպայի առաջնությունում սա Հայաստանի չորրորդ մեդալն էր երկամարտում:
Ապրիլի 13-ին Հայաստանի ներկայացուցիչ Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձել էր Եվրոպայի փոխչեմպիոն:
Ավելի վաղ 89 կգ քաշային կարգում Հակոբ Մկրտչյանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Եվրոպայի առաջնության վերջին օրը պայքարի մեջ կմտնեն նաեւ Արփինե Դալալյանը (+87 կգ), օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանը (+109 կգ):

Главный тренер мужской сборной по тяжелой атлетике Пашик Алавердян в беседе с журналистами прокомментировал победу в весовой категории 109 кг вице-чемпиона Олимпийских игр Рио-2016 Симона Мартиросяна на завершающемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике.
«Победителей не судят, а если я буду доволен, то перестану работать с ним. Я не доволен никем, даже вами. Когда я буду доволен, я больше не буду работать. Все было очень хорошо, особенно учитывая, что у Симона была травма. Врачи с большим трудом смогли поставить его на ноги. Нам оказал поддержку также Гагик Царукян, он помог нам с врачами и в других вопросах», - отметил Пашик Алавердян.
Напомним, что действующий чемпион мира набрал в сумме двоеборья 427 кг (192+235) и на 16 кг опередил занявшего второе место беларуса Андрея Арямнова. Симон Мартиросян завоевал малые золотые медали также в рывке и в толчке. На прошедшем в ноябре прошлого года в туркменском Ашхабаде чемпионате мира по тяжелой атлетике Симон Мартиросян завоевал титул чемпиона мира, набрав в сумме двоеборья 435 кг (195+240), и установил мировой рекорд. Это четвертая медаль Армении по сумме двоеборья на чемпионате Европы.
13-го апреля представитель Армении Самвел Гаспарян (102 кг) стал вице-чемпионом Европы. Ранее в весовой категории 89 кг Акоп Мкртчян завоевал титул чемпиона Европы, а Давид Оганесян стал бронзовым медалистом. В последний день чемпионата Европы в борьбу вступят также Арпине Далалян (+87 кг), вице-чемпионы Олимпийских игр Гор Минасян и Рубен Алексанян (+109 кг).