Ծանրամարտի տղամարդկանց Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ հայ ծանրորդների հաջող ելույթներին Վրաստանի Բաթումի քաղաքում շարունակվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգում: Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր Հակոբ Մկրտչյանը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր:
«Հաճելի է, որ տեսնում ես քո աշխատանքի արդյունքը: Հաճելի է, որ մարզիկին տեսնում ես հպարտության մեջ ու պատվո հարթակի առաջին աստիճանին: Դավիթ Հովհաննիսյանից շատ գոհ եմ: Տարիներ շարունակ նա չէր կարողանում մեդալ նվաճել միջազգային մրցասպարեզում, ինչը հաջողվեց այսօր: Հակոբ Մկրտչյանի չեմպիոնությունը սպասելի էր մեզ համար, սակայն մենք նրանից չեմպիոնություն էինք ակնկալում նաեւ աշխարհի առաջնությունում»,- ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչը կարեւորեց Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի աջակցությունը հայկական ծանրամարտին:
«Գագիկ Ծառուկյանը միշտ ծանրամարտի ֆեդերացիայի կողքին է:
Ես բազմիցս ասել եմ, որ եթե հանկարծ Գագիկ Ծառուկյանը ցանկություն հայտնի այլեւս չաշխատել Օլիմպիական կոմիտեում, 15 րոպե հետո ես նույնպես չեմ աշխատի: Այդ 15 րոպեն կծախսեմ Երեւանից Աբովյան հասնելու համար, որպեսզի գնամ, հանձնեմ թղթերը եւ մեկնեմ տուն:
Ամեն դեպքում, մենք որոշել ենք, որ պետք է լինենք եւ շարունակենք բարձր պահել հայկական ծանրամարտի պատիվը բոլոր մրցումներում: Շնորհակալ եմ այդ մարդուն, ընկերոջը եւ ղեկավարին, որ միշտ մեր կողքին է եւ ամեն պահի պատրաստ է աջակցել մեզ ցանկացած հարցով: Շնորհակալ եմ բոլորին՝ մեզ օգնողներին, չօգնողներին, ուրախացողներին ու չուրախացողներին»,- նշեց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգում Հակոբ Մկրտչյանը երկամարտում գրանցել էր 371 կգ (164+207) արդյունք եւ սահմանել նաեւ Եվրոպայի ռեկորդ: Պոկում վարժությունում 22-ամյա ծանրորդը չորրորդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր ոսկե մեդալ: Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձած վրացի Ռեւազ Դավիթաձեի երկամարտի արդյունքն էր 370 կգ (170+200):
Դավիթ Հովհաննիսյանի երկամարտի արդյունքն էր 360 կգ (165+195): Պոկում վարժությունում 22-ամյա Հովհաննիսյանը 165 կգ արդյունքով նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ: Նա հաջող կատարեց բոլոր՝ 6 մոտեցումները:

Главный тренер мужской сборной по тяжелой атлетике Пашик Алавердян в беседе с журналистами коснулся успешных выступлений армянских тяжелоатлетов в весовой категории 89 кг на проходящем в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике.
Акоп Мкртчян завоевал звание чемпиона Европы, а Давид Оганесян стал бронзовым медалистом.
«Приятно видеть результаты своей работы. Приятно видеть спортсмена гордым и на первой ступени пьедестала. Я очень доволен Давидом Оганесяном. У него долгие годы не получалось завоевать медаль на международном турнире, а сегодня удалось. Победа Акопа Мкртчяна была ожидаемой для нас, но мы также ждем от него победы на чемпионате мира», - отметил Пашик Алавердян.
Главный тренер сборной особо подчеркнул поддержку, оказываемую тяжелой атлетике президентом Национального олимпийского комитета Армении Гагиком Царукяном.
«Гагик Царукян всегда рядом с федерацией тяжелой атлетики. Я много раз говорил, что если Гагик Царукян случайно откажется работать в Олимпийском комитете, то через 15 минут я тоже не буду работать. Эти 15 минут я потрачу на дорогу из Еревана в Абовян, чтобы сдать документы и отправиться домой. Во всяком случае, мы решили, что должны быть и продолжать высоко держать честь армянской тяжелой атлетики на всех соревнованиях. Я благодарен этому человеку, другу и руководителю, который всегда рядом с нами и готов помочь нам в любом вопросе. Я благодарю всех, кто нам помогает и не помогает, кто нас радует и не радует», - отметил Пашик Алавердян.
Напомним, что Акоп Мкртчян в весовой категории 89 кг на чемпионате Европы набрал в сумме двоеборья 371 кг (164+207), а также установил рекорд Европы. 22-летний тяжелоатлет занял 4-е место в рывке, а в толчке завоевал малую золотую медаль. Вице-чемпионом Европы стал грузин Реваз Давитадзе, набравший в сумме двоеборья 370 кг (170 + 200). Давид Оганесян набрал в сумме двоеборья 360 кг (165+195). В рывке 22-летний Оганесян поднял 165 кг и завоевал малую бронзовую медаль. Он успешно выполнил все 6 подходов.