Հրաձգության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփել է Խորվաթիայում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունը, որում հայ մարզիկները նվաճել էին 2 մեդալ:
«Եվրոպայի առաջնությունից առաջ հավաքի մասնակցեցինք Լեհաստանի Վրոցլավ քաղաքում: Մարզումներն անցել են կազմակերպված ու բարձր մակարդակով: Մարզումների արդյունքներից գոհ եմ, բայց դժգոհ եմ մասնակցությունից, քանի որ մեր մարզիկները պատրաստ էին ավելիին: Իմ հաշվարկներով, կարող էր լինել 4 մեդալ, նույնիսկ՝ ոսկե, սակայն ունենցանք այն, ինչ ունեցանք: Զգալ տվեց մրցումների մասնակցության փորձի պակասը: Չունենք միջոցներ, որպեսզի կարողանանք ավելի հաճախ մասնակցել միջազգային մրցաշարերի: Ընդհանուր առմամբ, շատերն են գոհ, սակայն ես մի քիչ դժգոհ եմ:
Զավեն Իգիթյանը մոտ էր լավ արդյունքի, սակայն գրավեց չորրորդ տեղը՝ արդեն 6-րդ անգամ: Հուսով եմ՝ հաջորդ տարիներին ավելի կամրապնդի իր արդյունքները: Մեր բոլոր մարզիկներն էլ տաղանդավոր են: Լավ է լինելու: Պետք է գտնենք հովանավորներ, որպեսզի հնարավորություն ունենանք մեր մարզիկներին ուղարկել միջազգային մրցաշարերի: Արտասահմանյան հավաքներին մարզիկները ծանոթանում են նոր զենքերի հետ եւ աշխատում որակյալ փամփուշտներով, իսկ Հայաստանի որոշ մարզադպրոցներում նույնիսկ փամփուշտ չկա: Ֆեդերացիան ապահովում է միայն հավաքականի անդամներին, իսկ դպրոցներին հովանավորել չի կարող: Դա է ամենամեծ խնդիրը:
Շնորհակալ եմ լրագրողներին, որ սկսել են ավելի հաճախ անդրադառնալ հրաձգությանը եւ օգնել մարզաձեւի տարածմանը Հայաստանում: Երեխաների շրջանում կա մեծ հետաքրքրություն, սակայն զենքերի պակասը շատ է խանգարում մեզ: Հուսով եմ, որ այս ասուլիսից հետո գոնե կլսեն մեզ եւ գումար կհատկացնեն՝ հանդերձանք, փամփուշտ ու զենք ձեռք բերելու համար»,- ասաց Սեյրան Նիկողոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի առաջնությունում վազող թիրախ մրցաձեւի նորմալ վազք վարժության մեծահասակների կանանց թիմային պայքարում Լիլիթ Մկրտչյանը, Գոհար Հարությունյանը եւ Արուսյակ Գրիգորյանը դարձել էին բրոնզե մեդալակիր, իսկ Հովհաննես Մարգարյանը մինչեւ 21 տարեկանների պայքարում արծաթե մեդալի էր արժանացել վազող թիրախ մրցաձեւի խառը վազք վարժությունում:

Главный тренер сборной Армении по стрельбе Сейран Никогосян в беседе с журналистами подвел итоги прошедшего в Хорватии чемпионата Европы, на котором армянские спортсмены завоевали две медали.
«Перед чемпионатом Европы мы провели сбор в польском городе Вроцлаве. Тренировки проходили организованно и на высоком уровне. Я доволен результатами тренировок, но недоволен участием, поскольку наши спортсмены были способны на большее. По моим подсчетам, могло быть 4 медали, и даже золотых, но мы имеем то, что имеем. Сказалось отсутствия опыта участия в соревнованиях. У нас нет средств для более частого участия в международных турнирах. В целом, многие довольны, но я немного недоволен.
Завен Игитян был близок к хорошему результату, но занял четвертое место уже в 6-й раз. Надеюсь, что в ближайшие годы он улучшит свои результаты. Все наши спортсмены талантливы. Все будет хорошо Нам нужно найти спонсоров, чтобы иметь возможность отправлять наших спортсменов на международные турниры. На зарубежных сборах спортсмены знакомятся с новым оружием и работают с качественными пулями, а в некоторых спортшколах Армении нет даже пуль. Федерация обеспечивает только членов сборной, но не может спонсировать школы. Это самая большая проблема.
Я благодарен журналистам за то, что они начали чаще обращаться к стрелковому спорту и помогают распространению этого вида спорта в Армении. Дети проявляют большой интерес, но отсутствие оружия является для нас большим препятствием. Я надеюсь, что нас услышат после этой пресс-конференции и выделят деньги на приобретение экипировки, пуль и оружия», - отметил Сейран Никогосян.
Напомним, что на чемпионате Европы в командной борьбе среди женщин в стрельбе по бегущей мишени (нормальный бег) бронзовыми медалистками стали Лилит Мкртчян, Гоар Арутюнян и Арусяк Григорян, а Оганес Маргарян в борьбе до 21-го года в стрельбе по бегущей мишени (смешанный бег) завоевал серебряную медаль.