Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեցին Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միքայել Անդրիասյանը, գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանի մարզիչ, ՖԻԴԵ-ի ավագ մարզիչ Աշոտ Նադանյանը, Հայաստանի հավաքականի անդամ, գրոսմայստեր Հրանտ Մելքումյանը:
Հանդիպման թեման Բեռլինում ընթացող շախմատի հավակնորդների մրցաշարում Լեւոն Արոնյանի մասնակցությունն էր: Միքայել Անդրիասյանը նշեց, որ մրցաշարն, իր կարեւորությամբ, զիջում է միայն աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար պայքարին:
«Մրցաշարի կազմը շատ ուժեղ է, բայց հույսեր ունենք Լեւոնի հետ կապված եւ հավատում ենք նրա հաղթանակին: Մեկնարկն անհաջող էր, բայց սա միայն սկիզբն է, առջեւում դեռ 11 տուր կա»,- ասաց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
Աշոտ Նադանյանն ասաց, որ Չինաստանի ներկայացուցիչ Դին Լիժենի հետ առաջին պարտիայում Լեւոնը հաղթական դիրքում էր, բայց, նրա խոսքով, ավելի լավ շարունակություն չգտավ եւ որոշեց կրկնել քայլերը:
«Կարծում եմ՝ իրավիճակն այնքան էլ բարդ չէր, եւ կարելի էր ռիսկի դիմել: Առաջին պարտիայում սխալի գինն այնքան էլ բարձր չէ, որքան եզրափակչում: Հոգեբանական խնդիր չկար, պարզապես Լեւոնը վստահ չէր, որ այդ դիրքից կարելի է պարտիան հաղթանակ ավարտի հասցնել:
Երկրորդ պարտիան նա շատ լավ անցկացրեց: Ադրբեջանցի Մամեդյարովը մեկնարկում նոր քայլ կիրառեց, բայց Լեւոնը եզակի քայլերով հավասարեցրեց դիրքը եւ ստիպեց մրցակցին համաձայնել ոչ-ոքիի:
Ինչ վերաբերում է երրորդ պարտիային, սխալ համարում եմ Լեւոնի առաջին քայլը (е4): Նա արդեն վաղուց այդպես չի սկսում: Չգիտեմ՝ ինչու այդպես որոշեց: Լեւոնը ցանկանում էր Կրամնիկի հետ խաղալ վերջինիս սիրած տարբերակով, բայց ինչպես պարզվեց, Կրամնիկն արդեն երկու տարի սպասում էր նոր տարբերակ փորձելու հնարավորությանը: Հոգեբանորեն Արոնյանի ընտրությունը ճիշտ չէր, ի սկզբանե նա ստիպված էր խաղալ մրցակցի դաշտում: Սակայն վստահ եմ, որ Լեւոնն արագ կվերականգնվի: Հանգտյան օրը նրան օգտակար կլինի, իսկ առաջիկա մրցակցի՝ Կարյակինի հետ լավ վիճակագրություն ունի: Սովորաբար Լեւոնը պարտությունից հետո սկսում է ավելի լավ խաղալ»:
Հրանտ Մելքումյանի խոսքով մեկնարկային պարտիայում ոչ-ոքին լավ արդյունք էր.
«Եթե վստահ չես, պետք չէ շարունակել: Գնահատականի համար դիրքը միանշանակ չէր: Մրցաշարում Արոնյանի հնարավորությունները բարձր եմ գնահատում: Լավ է պարտվել մեկնարկում, քան եզրափակչի որոշիչ պահին: Վերջին ժամանակներում Լեւոնը լավ մարզավիճակում է՝ հաղթելով մի քանի ուժեղ մրցաշարերում: Ամեն ինչ դեռ առջեւում է»:

Ашот Наданян: Обычно после поражения Аронян начинает играть лучше
Сегодня с журналистами встретились генеральный секретарь Федерации шахмат Армении Микаел Андриасян, тренер гроссмейстера Левона Ароняна, сеньор-тренер ФИДЕ Ашот Наданян, член сборной Армении, гроссмейстер Грант Мелкумян.
Темой встречи стало выступление Левона Ароняна на турнире претендентов в Берлине. Микаел Андриасян отметил, что это соревнование по своей важности уступает лишь матчу за звание чемпиона мира.
"Состав турнира очень силен, но мы надеемся на Левона и верим в его победу. Старт не удался, но это только начало – впереди еще 11 туров", - сказал генеральный секретарь федерации.
Ашот Наданян сказал, что в первой партии с китайцем Дин Лижэнем Левон получил выигранную позицию, но, по его словам, не увидел лучшего продолжения и решил повторить ходы.
"Думаю, ситуация была не столь сложной и стоило рискнуть. В первой партии цена ошибки не столь высока, как на финише. Психологической проблемы не было, просто Левон не был уверен, что эту позицию стоило играть на выигрыш.
Вторую партию он провел очень хорошо. Азербайджанец Мамедъяров применил новый ход в дебюте, но Левон единственными ходами уравнял позицию и вынудил соперника согласиться на ничью.
Что касается третьей партии, ошибочным я считаю уже первый ход Левона (е4). Он так уже давно не начинает. Не знаю, почему он так решил. Левон захотел побороться с Крамником в любимом варианте россиянина, но, как выяснилось, тот уже два года ждал возможности применить новинку. Психологически выбор Ароняна оказался неверным – изначально он был вынужден играть на поле соперника. Однако уверен, что Левон быстро придет в себя. День отдыха пойдет ему на пользу, а с ближайшим соперником – Карякиным – у него хорошая статистика. Обычно Левон после поражения начинает играть лучше".
По мнению Гранта Мелкумяна, в стартовой партии ничья была нормальным исходом.
"Если не уверен, не стоит продолжать. Позиция была неоднозначной для оценки. Шансы Ароняна на победу в турнире оцениваю высоко. Лучше проиграть на старте, чем в решающий момент на финише. В последнее время Левон находится в отличной спортивной форме, победив в нескольких сильных турнирах. Еще все впереди".