Պատանի ու երիտասարդ սուսերամարտիկները մրցում են Եվրոպայի առաջնությունում
Մարտի 2-ին Սոչիում մեկնարկել է սուսերամարտի պատանիների եւ երիտասարդների (Մ 20) Եվրոպայի առաջնությունը:
Պատանիների առաջնությունում Հայաստանը ներկայացրել է 6 սուսերամարտիկ: Նրանցից լավագույն արդյունքը գրանցել է Վահագն Գրիգորյանը (խոցասուսեր)՝ 100 մարզիկի մեջ զբաղեցնելով 27-րդ հորիզոնականը:
Խոցասուսեր տղաների պայքարում Աբրահամ Սարգսյանը 77-րդն էր, Գրիգոր Մնացականյանը դուրս է մնացել առաջին փուլից: Աղջիկների պայքարում Արիանա Մարալյանը նույնպես դուրս է մնացել առաջին փուլից: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսան Նավասարդյանը:
Ճկասուսեր զենքաձեւում Համլետ Մխոյանը զբաղեցրել է 42-րդ տեղը, իսկ Անահիտ Ալոյանին չի հաջողվել շարունակել պայքարն առաջին փուլից:
«Պատանիների արդյունքը բավարար եմ համարում: Վահագն Գրիգորյանը լավ հանդես եկավ: Նա առաջին անգամ էր մասնակցում Եվրոպայի առաջնությանը: Կարող եմ ասել, որ պատանիների մոտ աճ կա»,- ասաց Ալեքսան Նավասարդյանը:
Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Ռուսաստան կմեկնի այսօր: Թիմում ընդգրկված են Արմեն Դալլաքյանը, Պարգեւ Ստեփանյանը, Հենրիկ Բալիկյանը (բոլորը՝ ճկասուսեր), Էդուարդ Օվիկյանն ու Արման Գրիգորյանը (երկուսն էլ՝ խոցասուսեր):

2 марта в Сочи стартовал чемпионат Европы по фехтованию среди юношей и молодежи (до 20 лет).
В юношеском чемпионате Армению представили 6 фехтовальщиков. Лучший результат из них показал Ваагн Григорян (шпага), занявший 27-е место среди 100 спортсменов.
Абрам Саргсян стал 77-м, Григор Мнацаканян выбыл после первого этапа. У девушек Ариана Маралян также выбыла после первого этапа. Об этом пресс-службе НОКА сообщил главный тренер Алексан Навасардян.
В состязаниях рапиристов Гамлет Мхоян занял 42-е место, а Анаит Алоян не удалось продолжить борьбу после первого этапа.
"Результат юношей считаю удовлетворительным. Ваагн Григорян выступил хорошо. Он впервые участвовал в чемпионате Европы. Могу сказать, что у юношей есть рост", - сказал Алексан Навасардян.
Молодежная сборная Армении отправится в Россию сегодня. В команду вошли Армен Даллакян, Паркев Степанян, Генрик Баликян (все – рапира), Эдуард Овикян и Армен Григорян (оба – шпага).