Ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության ավարտից հետո գլխավոր մարզիչ եւ ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց.
«Ինչպես մտածում էինք, այդպես էլ եղավ: Ծանրորդների համար դեռ շատ շուտ է լավագույն մարզավիճակի գագաթին լինելը, եւ ես նրանցից նման բան չեմ պահանջում: Պաշտոնական առաջնություններին երիտասարդները դեռ չորս ամիս ունեն, մեծահասակները՝ յոթ ամիս: Բայց եթե այս առաջնությունում արձանագրված արդյունքները համեմատեք այն արդյունքների հետ, որոնք կգրանցվեն մոտ մեկ ամիս հետո Եվրոպայի առաջնությունում, կտեսնեք, որ առնվազն չորս քաշային կարգերում դրանք մրցանակային տեղերի արդյունք են: Ավելին, մեր ծանրորդներն այդ չորս քաշային կարգերում իրենց կիլոգրամները կարող էին ավելացնել եւս հինգով ու պայքարել առաջին տեղի համար: Ընդ որում, ասածս վերաբերում է նաեւ կանանց»:
Մարզիչը խոսեց նաեւ Անդրանիկ Կարապետյանի ձախողման եւ Ռուբեն Ալեքսանյանի չմասնակցելու մասին.
«Անդրանիկը պոկեց 165 կգ: Նա մարզումների ժամանակ էլ, չգիտես ինչու, խուսափում էր հրում վարժությունից: Այս առումով մենք նրա հետ աշխատանքի խնդիրներ ունենք: Եթե Անդրանիկը կարողացավ մեզ հետ աշխատել, մենք էլ կաշխատենք նրա հետ: Եվ հակառակը:
Ինչ վերաբերում է Ռուբեն Ալքեսանյանին, նա թեթեւ վնասվածք ուներ, դրա համար որոշում կայացվեց, որպեսզի չմասնակցի: Հույս ունենք, որ նա աշխարհի առաջնությանը պատրաստ կլինի եւ կմասնակցի: Մենք այսօր փոխարինողների պակաս չունենք մեծահասակներից մինչեւ պատանիներ: Մենք չենք կարող անարդյունավետ վատնել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ցուցաբերած աջակցությունները, սկսած $ 50 հազար տուգանքից, որ մուծեցինք միջազգային ֆեդերացիային, վերջացրած թոշակներով, որ տալիս է ծանրորդներին», - ասաց մասնագետը:

После завершения чемпионата Армении по тяжелой атлетике главный тренер мужской сборной и генеральный секретарь федерации Пашик Алавердян сказал пресс-службе НОКА:
"Как мы думали, так и произошло. Для тяжелоатлетов еще очень рано выходить на пик спортивной формы, и я от них этого не требую. У юниоров еще есть четыре месяца до официальных соревнований, у взрослых – семь месяцев. Но если результаты этого первенства сравнить с теми результатами, которые будут зафиксированы примерно через месяц на чемпионате Европы, увидим, что как минимум в четырех весовых категориях – это призовые места. Скажу больше: наши тяжелоатлеты могли в этих четырех весовых категориях увеличить свои килограммы еще на пять, чтобы бороться за первое место. При этом сказанное мною касается также женщин".
Тренер рассказал также о провале Андраника Карапетяна и неучастии Рубена Алексаняна:
"Андраник в рывке поднял 165 кг. Он и во время тренировок, не знаешь почему, избегал упражнения толчок. В этом плане у нас с ним есть рабочие проблемы. Если Андраник сможет работать с нами, мы тоже будем работать с ним. И наоборот.
Что касается Рубена Алексаняна, у него была легкая травма, поэтому было принято решение, чтобы он не участвовал. Надеемся, что к чемпионату мира он будет готов. У нас сегодня нет проблем с резервом от взрослых до юношей. Мы не можем неэффективно растрачивать средства, выделяемые президентом НОКА Гагиком Царукяном, начиная со штрафа в $50000, выплаченный международной федерации, заканчивая стипендиями, которые он выделяет тяжелоатлетам", - сказал специалист.