«Մեծ կորուստներով ենք մոտենում Ալբանիայի հետ հանդիպմանը, բայց մեր բոլոր ուժերը ներդնելու ենք այս խաղում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը:
Մարզիչը խոսեց առաջիկա հանդիպման մասին.
«Ալբանիայի հետ խաղը մեզ համար շատ կարեւոր է: Բազմաթիվ խնդիրներ ունենք այս դիմակայությունից առաջ: Ինչպես գիտեք, թիմին չեն միացել ԱՄՆ-ի ուսանողական լիգայում հանդես եկող բասկետբոլիստները: Նրանց հետ մենք շատ ավելի ուժեղ ենք: Հույս ունեմ, որ հաջորդ խաղին նրանք մեզ կմիանան, եւ թիմն ամբողջական կլինի:
Անդրանիկ Չրաբաշը վնասվածք ունի եւ բաց է թողել մարզումների առաջին հատվածը: Լուկաս Ֆիշերը երեկ է միացել ազգային հավաքականի ճամբարին: Լուկասը կորցրել էր ուղեբեռն ու միայն այսօր առավոտյան է կարողացել մարզվել թիմի հետ:
Մեծ խնդիր ունենք Ալբերտ Թադեւոսյանի հետ կապված: Նա ոլորել է ոտքը: Մեր բժիշկներն ամեն ինչ անում են, որպեսզի Ալբերտը պատրաստ լինի խաղին, բայց շանսերը քիչ են: Նա շատ է ցանկանում խաղալ: Վաղը պարզ կլինի, արդյո՞ք կկարողանա, թե՝ ոչ: Ալբանիայի հետ նախորդ խաղում Թադեւոսյանը լավագույն բասկետբոլիստն էր:
Մենք ֆեդերացիայի ղեկավարների հետ որոշել ենք, որ Ռայան Բոաթրայթը ազգային հավաքականում այլեւս հանդես չի գալու: Պատճառը՝ նրա վատ վերաբերմունքն է ազգային թիմի նկատմամբ: Ռայանի պահվածքը չի համապատասխանում թիմի փիլիսոփայությանը: Քանի դեռ ես գլխավորում եմ հավաքականը՝ նա չի խաղա այս թիմում: Սա լավ հնարավորություն է թիմի նորեկ Արագադ Աբրամիանի համար: Մենք հավատում ենք նրան: Արագադը մեծ փորձ չունի եւ ցավոք, այս պահին նաեւ ակումբ չունի: Բայց, նա մեծ պոտենցիալով խաղացող է: Վստահ եմ, որ ապագայում Աբրամիանը հավաքականում լավագույններից կլինի»,- ասաց Բավցեւիչը:
Խոսելով Ալբանիայի հավաքականի եւ այս դիմակայությունում մեր շանսերի մասին՝ մարզիչն ասաց, որ մրցակցին չեն թերագնահատում, բայց չեն էլ վախենում.
«Երեկ նայում էինք Դանիա-Ալբանիա խաղը: Ալբանիան խաղի մեջ էր 30 րոպե եւ բավականին լավ էր խաղում: Մի քանի շատ լավ բասկետբոլիստներ ունեն, որոնք խաղում են Անգլիայի եւ Իտալիայի առաջնություններում: Շատ դժվար է լինելու, բայց իմ բասկետբոլիստները կանեն առավելագույնը հաղթանակի համար: Իհարկե, մեզ անհրաժեշտ է երկրպագուների աջակցությունը:
Արդեն 9-10 ամիս է գլխավորում եմ Հայաստանի ազգային հավաքականը: Մեր թիմը շատ մեծ առաջընթաց է ապրել: Ինձ գոհացնում է տղաների մոտեցումն աշխատանքին:
Առաջին խաղերում մենք դժվարությամբ էինք ունենում 10 բասկետբոլիստ, այս պահին թիմի ճամբարում կա 14 խաղացող: Ամռանն ընտրություն անելու ավելի մեծ հնարավորություն կունենամ: Սա իսկապես կարեւոր եւ մեծ քայլ է Հայաստանում բասկետբոլի զարգացման համար:
Ա լիգայի ստեղծումը նույնպես օգնեց ազգային թիմի զարգացմանը: Ա լիգայից մի քանի խաղացողներ ընդգրկել ենք հավաքականի կազմում: Նրանք բավականին մոտիվացված են եւ կենտրոնացած աշխատանքի վրա: Շատ լավ է, որ մենք ամբողջովին կախված չենք սփյուռքից: Իհարկե, հիանալի է ունենալ նման ուժեղ սփյուռք, բայց Հայաստանի սիրտն այստեղ է»,- ասաց Նիկշա Բավցեւիչը:
Հայաստան-Ալբանիա հանդիպումը կկայանա փետրվարի 25-ին, ժամը 19:00-ին, նախկին «Միկա» մարզահամալիրում: Մուտքն ազատ է:

"К встрече с Албанией подходим с большими потерями, но мы приложим все наши силы в этой игре", - сказал в беседе с журналистами главный тренер национальной сборной Армении по баскетболу Никша Бавцевич.
Наставник рассказал о предстоящей встрече:
"Матч с Албанией для нас очень важен. Перед этим противостоянием испытываем многочисленные трудности. Как вы знаете, к команде не присоединились баскетболисты, выступающие в Студенческой лиге США. С ними мы намного сильнее. Надеюсь, что к следующей игре они присоединятся к нам и команда будет полной.
Андраник Чрабаш травмирован и пропустил первый отрезок тренировок. Лукас Фишер вчера прибыл в расположение национальной сборной. Он потерял свой багаж и только сегодня утром смог потренироваться с командой.
Есть также большая проблема с Альбертом Тадевосяном. Он подвернул ногу. Наши врачи делают все, чтобы Альберт был готов к матчу, но шансы малы. Он очень хочет играть. В предыдущем матче с Албанией Тадевосян был лучшим.
Мы вместе с руководством федерации решили, что Райан Боатрайт больше не будет выступать в национальной сборной. Причина состоит в его плохом отношении к национальной команде. Поведение Райана не соответствует философии команды. Пока я возглавляю сборную, он не будет в ней играть. Это хорошая возможность для Арагата Абрамяна. Мы верим в него. Арагат не обладает большим опытом и, к сожалению, на данный момент не имеет клуб. Но он игрок с большим потенциалом. Уверен, что в будущем Абрамян будет одним из лучших в сборной", - сказал Бавцевич.
Говоря о сборной Албании и наших шансах в этом противостоянии, тренер сказал, что недооценки соперника нет, как и боязни:
"Вчера я смотрел матч Дания – Албания. Албания была в игре 30 минут, действуя довольно хорошо. У них есть несколько очень хороших баскетболистов, которые играют в чемпионатах Англии и Италии. Будет весьма непросто, но мои ребята сделают максимум для победы. Конечно, нам необходима поддержка болельщиков.
Уже 9-10 месяцев возглавляю национальную сборную Армении. Наша команда пережила очень большой прогресс. Я доволен подходом ребят к работе.
В первых матчах мы с трудом набирали 10 баскетболистов, а на данный момент в лагере сборной есть 14 игроков. Летом у нас будет больше возможности для выбора. Это очень важный и большой шаг для развития баскетбола в Армении.
Создание "А" лиги тоже помогло развитию национальной сборной. Несколько игроков из "А" лиги включены в состав сборной. Они довольно мотивированы и сосредоточены на работе. Очень хорошо, что мы не зависим полностью от спюрка. Конечно, прекрасно иметь такую сильную диаспору, но сердце Армении здесь", - сказал Никша Бавцевич.
Встреча Армения – Албания состоится 25 февраля, в 19:00, в бывшем спорткомплексе "Мика". Вход свободный.