Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնությանն այս անգամ մասնակցեցին մեր բոլոր առաջատար ըմբիշները, բացի օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանից:
Մի կողմից վաղուց ներհանրապետական առաջնությունն այդքան ներկայացուցչական կազմ չէր ունեցել, մյուս կողմից հետաքրքիր էր, թե Արթուր Ալեքսանյանի համար ինչու բացառություն արվեց:
Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը ՀԱՕԿ լրատվականի մեկնաբանեց որոշումը.
«Մեզ մոտ ընդունված կարգ կա, որ աշխարհի ու Եվրոպայի բոլոր մեդալակիրներին Հայաստանի առաջնությանը մասնակցելու կամ չմասնակցելու հնարավորություն է տրվում: Բայց քանի որ ըմբշամարտում կանոնները եւ քաշային կարգերը փոխվել են, դրա համար բոլորն էլ մասնակցում են: Քանի որ մենք ամեն քաշային կարգում չունենք հինգ-վեց-յոթ լիդեր ըմբիշներ, փորձում ենք եղածը պահպանել եւ դրան ավելացնել, այլ ոչ թե կորցնել: Իսկ ինչ վերաբերում է Արթուր Ալեքսանյանին, նա իր քաշային կարգում, կարելի է ասել, Հայաստանում չունի մրցակից, որը նրան արժանի դիմադրություն ցույց կտար: Այնպես որ, Հայաստանի առաջնությունում մեկնարկելն իմաստ չունի: Սա ցավալի փաստ եւ իրականություն է»:

В чемпионате Армении по греко-римской борьбе в этот раз участвовали все наши ведущие борцы кроме олимпийского чемпиона Артура Алексаняна.
С одной стороны республиканское первенство давно не имело такого сильного состава, с другой было интересно, почему для Артура Алексаняна было сделано исключение.
Главный тренер национальной сборной Армении Левон Джулафалакян прокомментировал пресс-службе НОКА это решение.
"У нас есть принятый порядок, согласно которому призерам чемпионатов мира и Европы предоставляется возможность участия или неучастия в первенстве Армении. Но поскольку в борьбе изменились правила и весовые категории, участвовали все. Поскольку у нас нет в каждой весовой категории 5-7 ведущих борцов, пытаемся сохранить то, что есть, прибавив к этому, а не потеряв. А что касается Артура Алексаняна, он в своей весовой категории, можно сказать, не имеет в Армении соперника, который мог бы оказать ему достойное сопротивление. Так что, участвовать в чемпионате Армении не имело смысла. Это болезненный факт и действительность".