Անցած տարին հայկական հեծանվասպորտի համար միանշանակ հաջողված կարելի է համարել: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Հանրապետական օլիմպիական հերթափոխի մանկապատենական մարզադպրոցի տնօրեն Մարտին Շարբաթյանը.
«Նախ եւ առաջ շատ ուրախ ենք հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանի՝ տասը լավագույն մարզիկների ցանկում հայտնվելու կապակցությամբ: Հայաստանի հեծանվասպորտի պատմության մեջ նման բան առաջին անգամ եղավ: Աշխարհի գավաթի խաղարկության նրա արծաթե մեդալը եւս աննախադեպ նվաճում էր: Էդգարը երկրորդ տեղը զբաղեցրեց Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնությունների չեմպիոնների եւ մրցանակակիրների հետ պայքարում: Այս հաջողության հետեւում նախագահ Արման Սահակյանի գլխավորությամբ մեր ամբողջ ֆեդերացիայի հսկայական աշխատանքն է: Հեծանվասպորտում շատ դժվար է հասնել նման հաջողության, իսկ մենք դա արեցինք այնպիսի մրցակիցների հետ պայքարում, որոնց բյուջեն հարյուրապատիկ ավելի է մերից: Ի դեպ, պետբյուջեից հատկացվող մեր ֆինանսավորումն այս տարվանից կավելանա, ինչի համար շնորհակալ ենք: Հաճելի է, երբ աշխատանքդ արժանիորեն գնահատում են:
Առաջին անգամ Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելու հնարավորություն ունենք: Մենք մասնակցում ենք 1996 թվականից, բայց միշտ «սպիտակ քարտով»: Այժմ Էդգարը հնարավորություն ունի սեփական ուժերով Տոկիոյի խաղերին մասնակցելու իրավունք վաստակել: Դա մեր գլխավոր նպատակն է եւ մեր ամբողջ ուժերն ու հնարավորությունները կուղորդենք դրան հասնելու համար:
Ֆեդերացիայի ղեկավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում հերթափոխի պատրաստմանը: Լավ սերունդ է մեծանում, որն ապագայում կարող է փոխարինել առաջատարին: Կնշեմ Ռոբերտ Խաչատրյանին, Տիրան Մարտիրոսյանին, Լեւոն Լավչյանին, Ամու Ասուբովին: Նրանք դեռ պատանիների տարիքային խմբում են հանդես գալիս, լավ արդյունքներ են ցուցադրում եւ կարող են առաջընթաց ունենալ:
Ինչ վերաբերում է 2011 թվականի երիտասարդների աշխարհի առաջնության կրկնակի փոխչեմպիոն Մհեր Մկրտչյանին, ինչպես գիտեք, նա Ֆրանսիայում է, որտեղ էլ հանդես է գալիս տեղի ակումբում: 2017 թվականին նա անհաջող ընկավ հեծանիվից եւ վնասվածք ստացավ: Դրանից հետո նրան դեռ չի հաջողվել լավ մարզավիճակ ձեռք բերել: Այդ պատճառով մենք շեշտն Էդգարի վրա ենք դրել: Սակայն Մհերը լավ մարզիկ է, որը կարող է կրկին բարձր արդյունքներ ցույց տալ:
Փետրվարի 28-ից մարտի 3-ը Հոլանդիայի Ապելդորն քաղաքում կկայանա հեծանպահրապարակի աշխարհի առաջնությունը: Էդգարը Հայաստանը կներկայացնի սկրեչ մրցաձեւում, իմիջիայլոց այս մրցաձեւում նա 16-րդն է Հեծանվորդների միջազգային միության (UCI) վարկանիշային աղյուսակում: Աշխարհի առաջնությունից հետո բոլոր արդյունքները կզրոյանան, եւ կսկսի պայքարն օլիմպիական ուղեգրերի համար: Ապագայում վարկանիշային միավորներ հնարավոր կլինի հավաքել աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում, աշխարհի գավաթի փուլերում, Հեծանվորդների միջազգային միության (UCI) հովանու ներքո անցկացվող միջազգային մրցաշարերում: ՀՀՖ-ն նախագահի գլխավորությամբ ակտիվ աշխատանքներ է ծավալում հավելյալ ֆինանսական միջոցներ գտնելու ուղղությամբ, որպեսզի Ստեփանյանն ավելի շատ միջազգային մրցաշարերում կարողանա հանդես գալ: Չմոռանանք նաեւ պատանիներին, որոնց այս տարի սպասվում են հեծանվահրապարակի աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունները: Հանրապետության առաջնությունում մենք հատուկ սանդղակ կսահմանենք, որին հասնելով մարզիկները կկարողանան ներկայացնել Հայաստանը կարեւոր միջազգային մեկնարկներում»,- եզրափակեց Մարտին Շարբաթյանը:

Минувший сезон однозначно можно считать успешным для армянского велоспорта. Об этом в беседе с пресс-службой НОКА заявил вице-президент Федерации велоспорта Армении, директор Республиканской ДЮСШ олимпийского резерва Мартин Шарбатян.
"Прежде всего, мы очень рады попаданию в десятку лучших спортсменов Армении Эдгара Степаняна. В истории отечественного велоспорта это случилось впервые. Его серебряная медаль на этапе Кубка мира также является беспрецедентным достижением. Эдгар занял второе место в борьбе с чемпионами и призерами Олимпийских игр, первенств мира и Европы. За этим успехом стоит титанический труд всей федерации во главе с президентом Арманом Саакяном. В велоспорте добиться подобного успеха очень трудно, а мы сделали это в борьбе с конкурентами, чей бюджет превышает наш в сотни раз. Кстати, наше государственное финансирование с этого года увеличится, за что мы очень благодарны. Приятно, когда твой труд оценивают по достоинству.
Впервые у нас появился шанс завоевать путевку на Олимпийские игры. Мы участвовали с 1996 года, но всегда по "белой карте". Теперь у Эдгара есть шанс завоевать право на поездку в Токио своими силами. Это наша главная цель, и мы направим все силы и возможности на ее достижение.
Руководство федерации оказывает большое внимание подготовке ближайшего резерва. Помимо Эдгара у нас растет хорошая смена, которая в будущем может заменить лидера. Назову Роберта Хачатряна, Тирана Мартиросяна, Левона Лавчяна, Аму Асубова. Эти ребята пока выступают в юношеской возрастной категории, показывают неплохие результаты и способны прогрессировать.
Что касается двукратного вице-чемпиона молодежного чемпионата мира 2011 года Мгера Мкртчяна, он, как вы знаете, сейчас находится во Франции, где выступает за местный клуб. В 2017 году он неудачно упал с велосипеда в ходе соревнований, получив травму. После этого ему не удалось пока набрать хорошую форму. Поэтому мы сейчас сделали упор на выступления Эдгара. Однако Мгер – хороший спортсмен, который может начать вновь показывать высокие результаты.
С 28 февраля по 3 марта в голландском городе Апелдорн состоится чемпионат мира по велоспорту на треке. Эдгар представит Армению в дисциплине скрэтч, в которой он занимает 16-е место в рейтинговой таблице Международного союза велосипедистов (UCI). После чемпионата мира все результаты будут обнулены, и начнется борьба за олимпийские путевки. В будущем рейтинговые очки можно будет набрать на чемпионатах Европы и мира, этапах Кубка мира и некоторых международных соревнованиях под эгидой (UCI). ФВА во главе с президентом ведет активную работу, чтобы найти дополнительные финансовые средства, чтобы Степанян смог выступить на большем количестве рейтинговых соревнований. Не забудем и юношей, которых в этом году ждут чемпионаты мира и Европы по велотреку. На чемпионате страны мы установим специальную шкалу результатов, достигнув которой спортсмены смогут представить Армению на важных международных стартах", - заключил Мартин Шарбатян.